Alışveriş Yapmanın Faydaları Var Mıdır?

FatihSağlık, Soru & Cevap0 Yorum21 Ocak 2014917 kez okundu

alis-veris

Eminim ki “alışveriş yapmanın faydaları var mıdır?” başlığını gördüğünüzde bayanların yüzünde bir gülümseme oluşurken, erkeklerinyüzü asılacak. Evet bayanlar iyi haber!Araştırmacılar alışverişin sağlık için iyi olduğunu söylüyorlar. Nasıl olduğunu öğrenmekiçin okumaya devam edin.

Alışveriş farklı zamanlarda farklı kişiler için farklı şeyler ifade edebilir; ama kesin olan bir şey var ki çoğu kadın vesile ne olursa olsunalışverişi sever! Alışverişi sevmeyen bir bayanla karşılaşmak oldukça nadirdir. Çoğu kadın ister çocukları, arkadaşları, sevgilisi, eşi için olsun, ister kendisi için olsun alışverişyapmaktan çok büyük zevk alır. Bazı kişiler sadece gerekli şeyler için alışverişe çıkarken, bazıları vitrinlere bakmak için çıkıp elleri kolları dolu bir şekilde dönerler. Bazı kişiler için ise alışveriş bir bağımlılık hatta bir alışkanlıktır. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz size iyihaberlerimiz var! Aşağıdakileri okuduktan sonra bana teşekkür edeceksiniz!

Alışverişin Sağlık İçin Faydalı Olduğu Onaylandı!

Evet, doğru! Bazı erkekler için tam bir işkence olmasının ve banka hesabınızın boşalmasının haricinde zihinsel ve fiziksel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Hatta ilişkinizi de destekler. Örneğin kız arkadaşınızdan sizinle alışverişeçıkmasını isteyin! hem bunu hemen kabul edecek hemde bu jestiniz için sizi daha çok sevecektir. Şaka bir yana, bu konuda yapılan sayısız çalışmanın sonucunda uzmanlaralışverişin sağlık için oldukça faydalı olduğu daha da önemlisi psikolojik olarak olumlu duygular yarattığı konusunda hemfikir.

Bir daha alışverişe gittiğinizde oradaki bayanları gözlemleyin hepsi iyi bir ruh halindedir. Yapılan çalışmalar bunun bir terapi şekli olduğunu kabul etmiştir. Hepimiz kendideneyimlerimizi düşünürsek alışverişe gittiğimizde kendimizi daha iyi hissetmişizdir. Bu bizim öz-değerimizi yükseltmek yapabileceğimiz için en basit yollardan biridir. Pek çok kişi için stres atıcı bir aktivitedir. Alışveriş yapmak endorfinler denilen hormonların salgılanmasını sağlar bu hormonlar zihinsel sağlığınız için önemlidir ve mutluluk verir.Araştırma sırasında alışveriş merkezindeki yaşlı bir bayan çocuklarına ve torunlarına bir şeyler almaktan çok hoşlandığını, bunun aynı zamanda onu meşgul ettiğini ve yalnızlığına iyi geldiğini ve sosyalleşmesi için fırsat sağladığını söylemiştir. Bu sanıyorum ki bu araştırmaiçin en güzel örneklerden biridir. Alışveriş sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda harika bir fiziksel egzersizidir.

Bilim adamları kadınların ortalama hızda haftada3-4 saat alışveriş yaptıklarında haftada 70 milden fazla yürüdüklerini, yolculuk başına yaklaşık 200 kalori harcadıklarını tespit ettiler.Pek çok kişi egzersizi resmi bir sportifaktivite olarak görmez ancak kesinlikle egzersiz yapmanızı sağlar ve daha az motivasyon gerektirir. Arkadaşlarınızla yada eşinizlealışveriş yapmak araştırmaya göre çok daha fazla faydalıdır. Peki neden? Çünkü birbiriniz için bir şeyler bakmak, denemek alışveriş için daha fazla vakit harcamanızı, daha çok yürümenizi ve kalori harcamanızı sağlar aynı zamandasosyalleşmek için de iyi bir yoldur. Bazı çalışmalar alışverişin depresyonu yenmede etkiliolabileceğini düşünmektedir. Bir kadın hiç bir şey yemeden yada hiç yorulmadan kendinialışverişe kaptırıp burada saatler geçirebilir. Bir ayrılık sonrası yada yaşadığınız kötü bir olay sonrası kendinizi alışveriş merkezlerine atmanızın nedeni budur. Çünkü bu sizi mutlu eder ve yaşadığınız problemlerden, endişelerden uzaklaşmanızı, kafanızı dağıtmanızı sağlar. Bu nedenle depresyon için iyi bir çözüm olabilir. Dahası kendinizi ödüllendirmeniz için de bir yöntem olabilir. Başarmak istediğiniz şeyler için kendinize bazı ödüller belirleyebilir ve bu şekilde motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.Yani bir daha kendinizi depresif hissettiğinizde ne yapacağınızı biliyorsunuz!

Beyler! Bu yazıyı eşlerinizden saklamak isteyebilirsiniz. Neyse ki alışveriş merkezleri eşinizi beklerken oturup güzel bir kahve içebileceğiniz yerler ile dolu. Mutlu alışverişler bayanlar!

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...