Ani Bebek Ölüm Sendromu

FatihSağlık0 Yorum26 Şubat 2015902 kez okundu

bebek

Özellikle Amerika’da sıklıkla görülen bu vaka, bebekleri uyurken etkisi altına almaktadır. Bu vaka; çok araştırılan bir konu olsa da henüz nedeni bulunamamıştır. Otopsi ve yapılan incelemelerde de ani ölümün sebep olduğu bulgular saptanamamıştır.İki haftadan on iki aylık arasında, ölümü gerçekleşen bebeklerde görülmektedir. Bu olgu daha çok maddi durumu kötü olan ailenin çocuklarında görüldüğü tespit edilmiştir. Kız çocuklarına oranla, erkek çocuklarda daha fazla görülmektedir. Ani ölüm daha çok kış aylarında kendini göstermektedir. Ve en önemlisi bu vaka sadece uyku esnasında gerçekleşmektedir. Ölümler gece yarısı ve sabah 6 saatleri arasında olabilmektedir. Bu vakaya beşik ölümü olarak da adlandırılmaktadır.

Nedeni tam olarak saptanmasa da, bilim adamları bu konuda bazı teoriler ortaya koymuştur. Uyku esnasında solunum kontrolünde aksaklıkla oluşabilir ya da bebeğin düşme esnasında beyne aldığı darbe kendini sonradan bu vaka ile gösterebilir. Merkezi ve Periferik Sinir Sistemi dengesizliği, enfeksiyon, Bronkospazm, Kardiak Aritmiler, üst solunum yollarında tıkanma gibi etmenler ani bebek ölümü sendromuna neden olmaktadır. Anne karnındaki gelişimde bu vakaya zemin oluşturabilir. Sigara ve kokain, uyuşturucu, ilaç kullanan annenin bebekleri bu vaka ile karşılaşma olasılığı yüksektir. Yine çok doğum yapan annelerin bebeklerinde de görülebilmektedir. Anne sütü almayan, dumanlı ve kirli ortamda yaşayan ve yüz üstü yatan bebeklerde risk grubu altındadır. İntrauterin gelişme geriliği de bu vakaya neden olan sebepler arasında yer almaktadır.

Ani bebek ölümü sendromunda, bebeklerin yanlış pozisyonda yatırılması da etkilidir. Amerika’da doğru pozisyonda yatırılan bebeklerin sayısı artıkça, bu vakada da azalma olduğu tespit edilmiştir. Ve anne sütü ani bebek ölümü sendromu riskini büyük oranda azaltmaktadır. Bebeklerinizi yumuşak zemine yatırmak yerine, sert zemine yatırmak yine bu vakayı azaltmaktadır. Ani bebek ölümü sendromunun tedavisi olmadığı için, sizin önceden önem almanız gerekmektedir. Hamileyken yediğiniz besinlere dikkat etmeniz gereklidir. Ve en önemlisi bağımlılık yapan maddeleri kullanmamalısınız.

Uzmanlar ve bilim adamları bu vaka’nın önüne geçebilmek adına önerilerde bulunmuşlardır. İlk başta bebeğinizi sırt üstü yatırmalısınız. Sert bir zeminde bebeğinizi uyutmalısınız ve mutlaka lastikli çarşaf kullanmayı tercih etmelisiniz. Yatak ya da beşikte, oyuncak ya da herhangi bir nesne bulundurmayınız. Bebeğinizin yanında sigara gibi zararlı alışkanlıklar kullanmayınız. Hamilelik esnasında da kullanmamakta fayda vardır. Belli bir yaşa gelene kadar aynı odada yatırınız ve tek başına uyutmalısınız. Oda sıcaklığı çok yüksek ısıda olmamasını sağlayınız ve bebeğinizi kat kat giydirmeyiniz. Bebeğe bir aylık olduktan sonra emzik verilmelidir. Yastık, yorgan, battaniye gibi malzemeler bebeğinizin yatacağı yerin altına konulmamalıdır. Ve gece uyurken bebeğinizi sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...