Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

FatihGüncel, Sağlık0 Yorum29 Mart 2017433 kez okundu

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen nesil, giderek hastalıklarla başını derde sokmaktadır. Bu nedenle sağlığımızı korumak için yediğimiz yiyecekleri azaltmalı ve genelde sebzeye doğru yönelim yapmalıyız. Eğer seçtiğimiz sebze ve meyveler doğru bir seçimse, bunları yedikten sonra insan kuvvet kazanır ve aynı zamanda kilo bakımından ideal kiloya ulaşabilir. Bununla birlikte uyku süresi sağlıklı olarak azalır ve gaz oluşumu engellenir. Ancak yemeklerimizi yanlış seçmişsek; bedenimize bir ağırlık çöker, her saat uyuma isteği gelir, kabızlık sorunu yaşayabilir ve ağız kokusu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunların yanı sıra horlama problemi çeken arkadaşlarım ise, az ve doğru beslenerek bu problemin üstesinden gelebilirler.

Bizim halkımız genelde sofrada ne kadar çok çeşit ve bolluk varsa, o kadar çok hastalıklara karşı dirençli olur ve bol vitamin kazanırım gibi bir düşünceye sahiptir. Bu düşünce ile hareket edersek zengin olan insanların hiçbir sağlık problemi çekmezken, fakir olan insanlar hergün hasta olurdu. Böyle olmayıp; bu durumun tam tersi bir durum söz konusudur. Farklı yemekler yediğimizde mideye bunlar oturur ve hazmedilemeyip çürümeye başlar. Bu çürüyen yemekler damarlarda birikmeye yol açar ve kılcal damarlarımızı tıkamaya başlar. Böylelikle dokulara gerekli besin gitmez ve onların besin ihtiyaçları karşılanmamış olur. Böylelikle çok çeşit yiyen insanlar genellikle kendilerini aç hissederler.

Az yiyen insanlar ise, kendilerini tok hissedenlerdir. Eğer az yiyip ve günde 2 öğün yiyorsanız, yedikleriniz kolayca ve her bir kırıntısına kadar hazmedilir. Böyle yaptığınız sürece vücudunuzun tüm besin ihtiyacı karşılanır ve vücuttaki tüm zararlı şeylerin atımı kolaylaşır. Mide, bağırsaklar ve damarlarımız böylelikle temiz kalmayı başarır. Böyle yaparak sağlıklı bir bağırsak kazanmış oluruz. Sağlıklı bağırsakların üzerinde sağlıklı mikroplar bulunur ve kendilerine olan gerekli besin ve minarelleri havadaki azotu kullanarak sentez yapar. Bunlardan gerekli besinler kan ile dokulara gönderilir ve hücreler kendilerini doyurur. Eskilerden beri büyüklerimiz bahis siteleri “Açlık azaları doyurur, tokluk ise aç bırakır” demiştir. Çok doğru bir söz olması bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Normal insanlar az yiyerek kendilerini böyle sağlıklı kılabilirler. Ancak ağır çalışan ve ağır spor yapan insanlar, çok fazla yemek zorundadırlar. Onlar kendi kaslarını geliştirmek için beslenme kurallarını bozmadan yiyeceklerini yerler.Günde 250 gramı geçmemek üzere yemek yerler ve protein ağırlıklı besinler kullanırlar. Proteinli besinlerin en iyisi sebzelerde bulunmaktadır. Protein olarak çok fazla içeriğe sahip olan besinler şunlardır ; ıspanak, yeşil fasülye, maydanoz, dereotu, kereviz yaprağı ve semizotudur. Az hareketli insanlar ise fazla yediklerini durumda çok fazla kilo alırlar ve bir çok hastalığa maruz kalırlar. Fazla yemek yiyenlerin vücutları yemeği hazmetmez, fazla besin depolama, zararlı maddeleri dışarı atma gibi sorunlar yaşarlar ve bunun yanında aldıkları fazla kilolar ile hayatını güçleştirir hatta ihtiyarlığa doğru sürüklenmeye başlarlar. Yapılan araştırmaya göre, bilim insanları bir araştırmada az yiyen hayvanların fazla yiyen hayvanlara göre daha uzun yaşadığını tespit etmiştir. Ve bunun sebebi olan geni bulmuşlardır. Yaşam süresinin artmasını sağlayan bu gen diğer tüm genlerin işlevliğinde de yer almaktadır.

Araştırmaya göre normal hayvanların yemesi gereken besinin yüzde 70′ ini, verdiklerinde bu hayvanda yaşama süresinin yüzde 40′lara kadar arttığı gözlemlenmiştir. Günümüzde ise; bir günde 3-4 kişinin yiyebileceği yemeği tek biri insanın yemesi ve bununla birlikte sağlığının kaybedilmesi gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Böyle beslenen insanların fazla yaşayamayacağı kanıtlanmıştır. Az yiyenler ise, kendilerini daha zinde hisseder ve ihtiyarlık zamanlarında büyük yükler altına girmezler. Bu kadar faydası olduğunu gördüğünüz az yemenin sizin kararınızı değiştirir mi bilmem? Ancak az yiyerek daha sağlıklı bir yaşam sizi bekler.Buradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...