Baklagillerin Faydaları

FatihDiğer, Güncel0 Yorum3 Mayıs 2013793 kez okundu

baklagiller

Türk mutfağının vazgeçilmezi, geleneksel besin kaynağı olan baklagiller ailesi binlerce yıldır yemek kültürümüzün büyük bir kısmını oluşturuyor. Antik dönemlerde Mezopotamyalılar, Mısırlılar, Akdenizliler, Macarlar, Truvalılar ve İngilizler tarafından da kullanılan baklagillerin geçmişi yaklaşık olarak 5000 yıl öncesine kadar dayanıyor.

Özellikle kış aylarında vücudumuzu hastalıklara karşı zırh gibi koruyan baklagiller, etten sonra en çok proteine sahip besin öğesidir. Et kadar protein içerip etten ucuz olması da bir diğer tercih sebebi aslında.

Baklagillerin Faydaları

1- Kalp hastalıklarına karşı koruyor. Günlük 12-33 gram kadar lif tüketimi kan basıncını düşürerek kalp krizi ölümlerini % 27 oranında azaltıyor.

2- Diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor. Kan şekerinin daha yavaş artışa geçmesini sağlıyor.

3- Mide, ince ve kalın bağırsağı tedavi ediyor. Lifler kalın bağırsakta mayalanarak kalsiyum gibi önemli minerallerin emilimine yardımcı olur.

4- Çözünebilir lifler, kandaki kötü kolesterolü düşürüyor.

Yediğimiz her 1000 kalori için günlük olarak tüketmemiz gereken lif miktarı 14 gramdır. Kadınlar için 25 gram iken erkekler için ise bu oran 38 gramdır. Pişmiş bakliyatların bir kâsesinde ise 10-15 gram lif bulunmaktadır.

Baklagillerin Saklama Koşulları

Baklagiller rutubet ve nemden uzak alanlarda saklanmalıdır. Aksi takdirde besin değerlerini kaybederek bayatlamaya başlarlar. Satın alınırken de taze olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için ise; baklagil taneleri kırıldığında mat ve unlu gibiyse tazedir, ortalarında şeffaf bir daire görünümü varsa bayatlamış demektir. Bayatlayan kuru baklagiller ise bir zaman sonra küfleniyor, çürüyor ya da böcekleniyor.

Kuru baklagilleri pişirmekte bazen zor olabiliyor. İşte size püf noktaları; özellikle kuru fasulye ve nohudu akşamdan ıslatmak ve hatta 8 saat suda bekletmek gerekiyor. Böylece şişen baklagiller hem kolay pişiyor hem de gaz yapmasının önüne geçiliyor. Pişirirken de köpüğünün alınması gerekiyor.

Baklagillerin İncisi Kuru Fasulye

Tam bir protein deposu olmasının yanında içerdiği hayvansal olmayan protein bakımından da oldukça zengindir. Bu sebeple vejetaryan olanlarında tercih etmesini sağlamaktadır. Diyet listelerinde bile tercih edilmektedir. Baklagiller arasında Türk mutfağının milli yemeği olan kuru fasulye ayrıca kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olurken sinirleri de güçlendiriyor.

Nohut

Besleyici olmasının yanında içeriğinde bol miktarda nişasta ve azot bulunuyor. Ayrıca bitkisel protein, B vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, fosfat gibi mineraller açısından da zengindir. 100 gram nohut 360 kalori, yaklaşık 20 gram bitkisel protein, 5 gram yağ ve 64 gram karbonhidrat içermektedir.

Nohut lezzetli olmasının yanında vücudu kuvvetlendirerek beyinsel ve zihinsel yorgunluğu gidermektedir. İştah açıcıdır ve mideyi kuvvetlendirerek bağırsakları yumuşatmaktadır ve idrar söktürücüdür. Anne sütünü artırmaya yardımcıdır.

Vücuttaki damarları ve sesi açarak öksürüğü de kesmektedir. Vücutta su toplanmasını önlemektedir ve toz hale getirilip derideki yara ve kaşıntılara sürüldüğünde iyi gelmektedir. Göğüs kanserine karşı koruyucudur ve östrojen hormonunu dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

Mercimek

Gerek kırmızı gerekse yeşil taneleriyle mutfaklarımızın vazgeçilmezi bir diğer baklagil ise mercimektir. Büyüklüğüne, şekline ve rengine göre sultan mercimek, yeşil mercimek ya da kırmızı mercimek gibi isimler alıyor.

Türkiye’de Güney Anadolu, Ege ve Marmara Bölgelerinde yetiştirilen mercimek, lifli ve bol proteinli bir besin maddesidir. B vitamini, demir başta olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından zengin olup vücuda ve zihne güç vermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek gözlere yararlıdır. Enerji vererek yorgunluğu giderir ve kandaki kolesterol oranını düşürmektedir. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olan mercimek aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...