Balın Faydaları

FatihSağlık0 Yorum28 Şubat 2014579 kez okundu

ari

Doğanın insanlara sunduğu bazı mucizeler, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu mucizeler arasında ise bal besin maddesinin çok büyük yeri vardır. Bal, bünyesinde barındırmış olduğu önemli besin maddeleri sayesinde, sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Balın en önemli özelliklerinden bir tanesi ise, balın organik bir besin maddesi olmasıdır. Yine balın önemli özellikleri arasında, kendi içerisinde nem barındırmamasıdır. Bu özellik, bala sağlık açısından büyük artılar katmaktadır. Bunun nedeni ise, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek mikroorganizmaların balda yok olmasıdır. Bu duruma neden olan etken ise, nemdir. Yaşamını sürdüren canlıların, yaşamak için çok belirli bir miktar neme ihtiyacı bulunur. Bu durum, mikroorganizmalar için de geçerlidir. Sağlık açısından olumsuz etkiler oluşturabilecek mikroorganizmalar nemden yoksun kaldıkları için yok olmaktadır. Yine bakteriler de balda yok olurlar. Bunun nedeni ise, balın asidik tepkisiyle alakalı bir durumdur. Bakteriler bal besin maddesinde yaşayamadıkları gibi, aynı zamanda da bala karşı koyamazlar. Birçok ilaca karşı dirençli olduğu tespit edilen birçok bakteri, bala karşı koyamaz. Bu nedenle de, bal besin maddesi, bakteri yok edici amacıyla da kullanılmaktadır.

arı-balıBalın, insan sağlığı için zararlı olan mikropları öldürmesiyle ilgili birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucu ise, balın insan sağlığı açısından ne denli önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bilim insanları, balın 48 saatlik süreç içerisinde tifo ve 10 saatlik süreç içerisinde dizanteri mikroplarını yok etmeyi başarmıştır. Bal, oldukça değerli minerallere sahiptir. Özellikle de, kemik ve diş gelişimi açısından büyük rol oynayan mineraller balda yüksek oranlarda bulunmaktadır. Bu durum bal besinini, özellikle de büyüme çağındaki çocuklar için önemli bir besin maddesi haline getirmektedir. Mineral dışında, enzimler de balda oldukça yoğun şekilde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarla balda 12 ayrı enzim olduğu saptanmıştır. Enzimler, vücut içerisinde üstlendikleri görevle insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Öyle ki, vücutta gerçekleşen her biyokimyasal süreç enzimler tarafından organize edilir, yönetilir ve de hızlandırılır. Yine enzimler, hastalıkları iyileştirmede de önemli görevler üstlenir. Günümüzün en büyük sorunları arasında gösterilen stres de balın düşmanları arasında yer almaktadır. Balda bulunan Magnezyum, kişileri stres durumundan korumaktadır. Yine bu madde, kanın damarlarda pıhtılaşmasına da engel olmaktadır.

Balın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Potasyum da, balda yoğun bir şekilde bulunan bir diğer maddedir. Bu madde, özellikle de sindirim sistemi açısından büyük önem taşımaktadır. Yine balda bulunan bir diğer önemli besin maddesi, chocin ad verilen maddedir. Bu madde, vücutta çok az miktarlarda üretilmekte olup, görevi ise, karaciğer organının yağ bağlamasını önler ve de bu organın yağ metabolizmasını ayarlar.

İçerdiği besin maddeleri sayesinde adeta bir şifa kaynağı olan bal, üzerinde birçok araştırma yürütülmüştür. Bu araştırmalar sonucunda, balın yaklaşık olarak 500 kadar hastalığa faydalı bir besin olduğu tespit edilmiştir. Doğanın biz insanlara sunmuş olduğu en önemli mucize ve de şifa kaynaklarından biri olan bal, adeta her derde deva olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu besin maddesini günlük olarak tüketmek, vücudu hastalıklara karşı kapatır; ve de vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Yapılan araştırmalarla 500 kadar hastalığa iyi gelen bal, sağlıklı beslenme ve de dolayısıyla sağlıklı yaşamın da anahtarı konumunda yer almaktadır.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...