Beyaz Çayın Faydaları

FatihDiğer, Sağlık0 Yorum17 Mart 2014723 kez okundu

cay

Beyaz çayın sağlıklı bir ciltten bağışıklık sistemine kadar değişen sağlığa faydaları bulunmaktadır. Beyaz çayın faydaları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Beyaz çay, tıpkı yeşil çay ve siyah çay gibi, Camellia sinensis bitkisinden gelmektedir. Beyaz çay şimdiye kadar tüketilen en az işlenmiş çaydır. Bu nedenle içindeki antioksidanlar değişmeden kalır. Bu çay Çin’in Fujian bölgesine özgüdür. Çinliler bu çaya ömrü uzatan çay da demektedir. Beyaz çayın çok sayıda türleri olmasına rağmen Çin beyaz çayı ve diğer bölgelere ait beyaz çay olmak üzere başlıca ikiye ayrılabilir.

Faydaları:

Beyaz çayın sağlığa yararları Ming hanedanı zamanlarında biliniyordu ancak yakın zamana kadar Asya dışına tanıtılmamıştı. Olgunlaşmamış çay yapraklarından yapılır, tomurcukları tamamen açılmadan hemen önce toplanır. Beyaz çay denilmesinin nedeni çay tomurcuklarını kaplayan gümüş tüylerin daha sonra kurutulduğunda beyaza dönmesidir. Yararları esas olarak bağışıklık sistemi, metabolizma ve cilt üzerinde görülmektedir. Ancak beyaz çayın kemiklere olan faydaları, antiviral, anti-kanserojen ve antioksidan özellikleri inkar edilemez!

Kilo Kaybı:

Beyaz çayın kaybı vermeye olan etkileri inkar edilemez. Beyaz çay, obezite ve çeşitli tıbbi koşulların arkasındaki ana neden olan kan kolesterol düzeylerini kontrol eder. 2009 yılında yapılan yeni bir çalışmada, insan vücudundaki yağ hücreleri üzerinde beyaz çayın olumlu etkileri gösterildi. beyaz çay ekstresi yağ hücrelerinin büyümesini engellemesinin yanı sıra mevcut yağ hücrelerinin yıkılmasını sağlar. Beyaz çay yağa neden olan hücrelerin gen ekspresyonunu değiştirir. Çalışmalar halen devam etmektedir ancak şimdiden bir çok diyet planında yerini almıştır. Burada hatırlanması gereken şey dengeli bir diyet ve sıkı bir egzersiz rutini ile birlikte olmadığı sürece beyaz çayın kilo kaybı üzerindeki etkilerinin çok çarpıcı olmamasıdır.

Cilde Etkileri:

Beyaz çay, çok uzun süre güneşe maruz kalma sonucu cildin zarar görmesini önleyen çok miktarda antioksidan içerir. Deri çalışma merkezi tarafından yürütülen bir çalışma ile beyaz çayın bağışıklık sistemini güçlendirerek, güneşe aşırı maruz kalmanın neden olduğu hücre hasarını azalttığı kabul edildi. Stres, yoğun yaşam tarzı ve uzun güneş banyosu sonrasında oluşan serbest radikallerin yol açtığı geri döndürülebilir hasarlara karşı cildi korur. Bazı bilim adamları beyaz çayın, bazı cilt kanseri tiplerinin ve cilt yaşlanmasının tedavisinde yararlı olduğunu düşünmektedir.

Hastalıklara Karşı Faydaları:

Beyaz çayın yukarıda belirtilen ana faydaları ile birlikte, göz ardı edilemez başka bir çok faydaları vardır. Günde 2-3 bardak beyaz çay içmek faydalı bulunmuştur ve pek çok bilim adamı ve araştırmacı tarafından önerilmektedir. Beyaz çay diğer çaylara göre daha fazla miktarda polifenol içerir.

-Sağlıklı Kalp:

Beyaz çay kanın incelmesine yardımcı olur ve sonuç olarak, kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Bu da kalbi korur. Araştırmacılar günde 2- 3 bardak beyaz çay içmenin kalp krizi riskini azalttığını göstermektedir. Bundan dolayı beyaz çaya aynı zamanda “kalp tonik” de denir.

-Güçlü Kemikler, Dişler ve Diş Etleri:

Bu çay az miktarda florür ve diş,diş eti ve kemiklerin sağlığı için diğer önemli maddeler içerir. Bunun bir sonucu olarak beyaz çay osteoporoz, plak, diş çürüğü ve kötü nefes kokusunu azaltır. Artriti olan kişilere de oldukça faydalıdır.

-Antiviral ve Antibakteriyel:

Beyaz çayın bakteri ve virüslerin doğal katili olduğuna inanılır. Beyaz çayda bol miktarda bulunan antioksidanlar tüm bağışıklık sistemini güçlendirerek öksürük, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudu korur ayrıca HIV / AIDS belirtilerini hafifletmektedir.

-Kanser Önleme:

Beyaz çay derin niteliklere sahiptir ve kansere hücreleriyle savaşan flavonoid adı verilen bir antioksidan içerir. Bu nedenle, beyaz çay içmek farklı kanser türlerinin tedavisinde özellikle kolon kanseri ve cilt kanseri tedavisinde yardımcıdır.

Bu yararlarının yanı sıra, beyaz çay aynı zamanda kan şekeri düzeylerinin azaltılmasını sağlar böylece diyabet riskini azaltır. Stres seviyelerini azaltır ve enerji seviyelerini arttırır. Metabolizma hızını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir böylece hastalıklardan kurtulmayı teşvik etmektedir.

Beyaz çayın kanıtlanmış hiç bir yan etkisi olmamasına rağmen her şey gibi onun da fazlasının zararlı olabileceğini unutmayın!

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...