Beyin Felci

FatihSağlık0 Yorum27 Kasım 2012767 kez okundu

Halk arasında İnme olarak da bilinen Beyin Felci rahatsızlığı son dönemlerde daha sık görülmektedir. Boyun bölgesinde ve beyin damarlarında meydana gelen yerli yersiz şişmeler bu hastalığın sebeplerinden bazılarıdır. Küçük çocukların sakatlanmasına neden olan en büyük rahatsızlıklardan biri olarak bilinen beyin felci tedavi konusunda farklı yöntemleri de barındırmaktadır.
Uzmanlar tarafından rahatsızlık verici sinir sistemi bozukluğu olarak da tanımlanan bu hastalık erken teşhis konusunda hassastır. Beyne yeterli miktarda oksijen gitmemesi beyin felcinin nedenleri arasında yer almaktadır…Yetişkinlere nazaran bebeklerde de görülebilen bu hastalık özellikle 2.5-3 kilo’dan daha hafif bebeklerde daha sık görülmektedir.

4 farklı inme çeşidi mevcuttur fakat bunlar arasında en önemli ve hassas olanı beyin felcidir. Spastik beyin felci en fazla gözlemlenen ve daha çok meydana gelen beyin felci türüdür. Yeni dünyaya gelmiş bebeklerde gözlenen beyin felci çocuğun ileriki dönemlerini de diğer bebeklere göre çok daha farklı etkilemektedir.Yapılan araştırmalarda beyin felci olan çocuğun daha inatçı ve sinirli olduğu gözlemlenmiştir. İnatçılığın nedenleri arasında beyin fonksiyonlarının yeterli düzeyde ve gerekli sürede çalışmaması gösterilmektedir.Bu hastalık tüm vücudu etkisi altına alabilir kol ve bacak bölgesinde hareket zorluğu çeken hastalar özellikle kolunu kıpırdatma ve istediği şekilde hareket ettirme konusunda rahat davranamazlar…

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
İlk aşamada sağ ve sol kolun az önce de belirttiğimiz gibi hareket etme konusunda güçlük çekmesidir.Konuşma güçlüğü,anlama güçlüğü ve bilinç kaybı da hemen akabinde devam eden belirtiler arasında yer almaktadır.Özellikle hasta,konuşurken kuracağı cümleyi unutabilir ya da zaman zaman istemsiz saçmalayabilir.Kurduğu cümleler birbiri ile tutarsızdır.Görme bozuklukları ve baş ağrısı da hastalığın farklı belirtileri arasında yer almaktadır.

Hastalık Nasıl Tedavi Edilir? Mümkün müdür?
Beyin felci tedavisinde ilk hedef hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemek ve buna bağlı olarak önlemler almaktır. Beyin felcinin tedavisi kesin sonuçlar doğurmaz bu anlamda tedavisi vardır diyemeyiz az önce de belirttiğim gibi tedavi yalnızca hastanın daha rahat yaşamasını ve acı çekmemesini sağlamaktır.Fiziksel terapi,tedavi yöntemleri arasında en yaygını ve en uygun olanıdır. Egzersizler sayesinde hastanın oynatamadığı eklemleri yumuşatılır ve bir süre sonra daha kolay hareket etmesi sağlanır… Fiziksel terapi düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Hastayı zaman zaman zorlayabilir fakat düzenli yapıldığında sonuç muhakkak alınır.Eklem hareketleri daha net görülür ve hareket konusunda eskiye oranla belirgin bir ilerleme kaydedilir.
İlaç tedavisi eğer uygun görülürse gerçekleştirilir. İlaç tedavisinin amacı fiziksel terapi’ye hazırlıktır.Hastanın katılaşan ve sertleşen eklemlerini yumuşatmak adına kullanılan ilaçlar terapi için hazırlık aşaması niteliğindedir.
Cerrahi müdahale’den bahsedecek olursak,ameliyatlar riskli değildir ve kısa sürede iyileşme belirtileri gösterir.Eklemlerdeki rahatsızlıklar kısa sürede onarılır ve hareket konusunda belirgin ilerleme kaydedilir.
Yazar:Ali Ersoy – bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...