Çiçek Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

FatihEğitim & Öğrenim, Soru & Cevap0 Yorum22 Kasım 2013867 kez okundu

cicek

Kurumuş çiçekleri bazen bir kitap yaprağının arasında, bazen süs eşyalarıyla bütünlenmiş bir aranjmanda buluruz. Kurutulmuş bir çiçek anılarımızda yer edinirken, çevremizi süslemekte de hep onlar kullanılmıştır.Sevdiğimiz, beğendiğimiz yada nadide çiçekleri uzun yıllar tüm güzelliğiyle koruyup sergileyebilmek  için, onları kurutarak saklamaya çalıştık. İşte bu yazıda çiçeklerimizi nasıl kurutabileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çiçek kurutmada ilk dikkat edilecek esaslar; kurutulacak çiçeğin renginin ve şeklinin korunmasıdır. İlk önceleri kuruma koşullarında bu unsurlara dayanıklı çiçekler tercih edilirken sonraları şekil ve rengin korunmasını sağlayacak yöntemler geliştirilmiştir. Çiçekkurutmada kurutulacak bitkinin gelişme sürecindeki dönem ve toplanacağı vakit önemli yer teşkil eder.  Daha iyi sonuç elde etmek için çiçekler nemin az olduğu bir günde, sabah çiği yada akşam nemi vurmadan toplanmalı ve kurutma işlemine tabi tutulmalıdır.

Çiçek kurutmada kullanılan başlıca yöntemler şunlardır:

*Hava ile kurutma

*Presleyerek kurutma

*Griselin ile kurutma

*Kumda kurutma

*Borax ile kurutma

*Silisyum ile kurutma

*Mikro dalga fırında kurutma

Hava İle Kurutma

En doğal kurutma yöntemi olan hava ile kurutma yönteminde hiçbir kimyasal kullanılmaz.Kurutma işlemi iyi hava alan, sıcak, kuru, temiz, karanlık yada loş ışıklı bir ortamdayapılmalıdır. Kurutma işlemi ne kadar sıcak ve kuru bir ortamda yapılırsa o kadar hızlı olur ve deformasyon azalır. Ayrıca ışık alan ortamlarda çiçeğin renginde solma olabilir. Bu nedenlekurutma koşulları iyi hazırlanmalıdır. İşlem sırasında kurutacağımız çiçek nem almayacak birşekilde ters asılmalı ve süreç sırasında üzerinde oluşacak toz tabakası itinalı bir şekildetemizlenmelidir. Çiçek üzerinde oluşacak toz ve bakteriler bozulmaya neden olabilir. Hava ilekurutma yöntemiyle kurutma işlemi çiçeğin cinsine göre 2 ile 5 hafta arasında sürmektedir.

Presleyerek Kurutma

Presleyerek kurutma yönteminde çiçek preslendiği için derinliğini kaybederek yassı 2 boyutlu bir görünüme girer.  Bu nedenle kalın ve etli çiçekler için uygun bir yöntem değildir. Kurutulmak istenen çiçek kurutma kağıdı arasına yerleştirilerek uygun oranda pres altına sokulur( kitap vb. ağırlıklar kullanılabilir).Kurutma süresinde kurutma kağıtları kontroledilerek nemlenen kağıtlar değiştirilir. Presleme yöntemi ile 2 ile 4 hafta arasında kurutmayapılabilmektedir.

Griselin ile Kurutma

Griselin ile kurutma bir çok etli ve kalın yapraklı çiçek için ideal bir yöntemdir.  Griselin kurutulan çiçekler uzun yıllar bozulmadan saklanabilmektedir.  Bu işlem sırasında yaprak ve çiçeklerde renk değişimleri görülmektedir.  Griselin solüsyonu iki ölçek sıcak suya bir ölçek griselin eklenerek elde edilir ve tatbik edilecek kaba yeterli ölçüde konulur ve çiçekler bu kaba batırılır. Kaptaki solüsyonun ölçüsü kontrol edilerek eksilme olduğunda aynı ölçüde ilave edilir. Yumuşak dokulu çiçeklerde 3 ile 6 gün süren işlem odunsu bitkilerde 6 haftaya kadar uzayabilir.

Kumda Kurutma

Hava ile kurutma bir çok çiçekte etkili olmasına rağmen tüm çiçekler bu yöntemle etkili bir biçimde kurutulamamaktadır. Presleme yöntemi de çiçeğin şeklini bozduğu için kumdakurutma yöntemi geliştirilmiştir. İşlem sırasında kullanılacak kum çok ince taneli ve içindeki minarelerden, organik maddelerden ve milden arındırılmış olmalıdır. Yıkanıp süzülen ve iyice kurutulan kum kurutulacak çiçeğe, uygun boyutlarda bir kutu içerisine 3-4 cm yüksekliğinde yayılır. Kutuya yerleştirilen çiçeğin en ince ayrıntılarına kadar işleyecek şekilde, özenli birşekilde çiçeğin üstü tekrar 3-4 cm kum ile kapatılır. Bu şekilde kuruttuğumuz çiçeğin cinsine göre 3-5 hafta içinde kurutma işlemi tamamlanır.

Borax İle Kurutma

Kumda kurutma yöntemiyle aynı şekilde uygulanır fakat kumdan daha hafif olan borax çiçeğin şeklinin bozulmaması için tercih edilmektedir. Kuruma süreci iyi takip edilmelikuruma gerçekleşince çiçeğimiz borax nedeniyle oluşabilecek lekelerden korunmak için birfırça yardımıyla iyice temizlenmelidir.

Silisyumm İle Kurutma

Bu yöntemde yine kumda kurutma yöntemiyle aynıdır. Fakat; kullanılan malzemede kurutmasüresini oldukça kısaltan silisyum tercih edilmektedir. Silisyum kurutma süresini çiçeğin cinsine göre 2 ile 10 güne kadar düşürmektedir. Kuruma süresi kısaldığı için renk ve şekil daha iyi korunmaktadır. Silisyum kurutma işlemindekullanılan pahalı bir materyal olmasına karşınkurutma işlemi sırasında aldığı nemden arındırılarak tekrar tekrar kullanılabilmektedir.

Mikro Dalga Fırında Kurutma

Mikro dalga fırınların geliştirilmesi ile kurutma işleminde kullanılan en yeni ve hızlıyöntemdir.  Kurutma süresi dakikalar içerisinde gerçekleştiği için renk ve şeklin en üst seviyede korunduğu yöntem şu an bu yöntemdir. Fakat kuruma süresi çok kısa olduğu için sürenin ayarlanması biraz güçtür. Bitki öz suyu eğer kurutma işleminde normalden az ise iyi sonuç vermeye bilir yada biraz fazla tutulursa yine istenilen kurutma derecesi elde edilemeyebilir.  Yine de bu yöntem neredeyse tüm çiçeklerde etkili sonuç vermektedir. Yapılacak denemelerle kurutma süresindeki en uygun süre tespit edilecektir.Buradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...