Çoban Yıldızı ve Özellikleri

FatihEğitim & Öğrenim0 Yorum31 Ekim 2013849 kez okundu

coban-yildizi

Dünya üzerinde medeniyetin başladığından itibaren gökyüzünün sırrı insanların hep araştırmaya yöneltmiş bir konudur. Öyle ki; bu dönemden günümüze kadar gelişen süreç içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte, gökyüzünün sırları bilim adamları tarafından keşfedilmeye devam etmektedir. Bu keşfedilme de doğru bilinen bazı bilgilerin de yanlışlığı ortaya çıkarılmıştır. Böyle durumlara verilebileceken iyi örneklerden birisi de Çoban yıldızıdır.

İlk başlarda yıldız sanılan ama daha sonra gezegen olduğu anlaşılan Çoban yıldızı, aynı zamanda Venüs adıyla da anılmaktadır. Venüs gezegeni, güneş sisteminde yer alan bir gezegendir ve bazı özellikleriylesistemdeki diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Çoban yıldızı, güneş sisteminde ikinci sırada er alır. Venüs’ü özel ve farklı kılan en büyük etken ise bu gezegenin dönüş yönüdür. Bu gezegen güneş sisteminde ters yönde dönen tek gezegendir. Keşfi oldukça önceye dayanan Venüs gezegeninin bunun dışında da kendini özel kılan özellikleri, bu gezegene özellikle Eski Yunan Medeniyetinde oldukça değer verilmesini sağlamıştır. Tarihte medeniyetin eşiği olarak gösterilen Eski Yunan Medeniyetinde Venüs gezegeni, bu medeniyette bir Tanrıça olan Afridot ile birlikte özdeşleştirilmiştir. Aynı zamanda mistik güçlerin merkezi Çoban Yıldızı kabul edilmiştir.

Venüs, güneş etrafında dönerken bu dönüş dünya günü olarak 224′’e eşittir. Bilim adamları ve astronotlarca oldukça fazla araştırılan Venüs gezegeni Dünya ile kardeş gezegen de ilan edilmiştir. Buna neden olarak ise bu gezegenin dünyayla olan benzer özellikleri gösterilir. Venüs gezegeninin görünür hareketleri güneşsistemindeki diğer 7 gezegenden farklılıklar göstermektedir. Bu özellik ise, bu gezegene mistik olaylar ve doğaüstü güçlerin merkezi olma özelliğini vermiştir. Mistik ögeler, Venüs’ü tarihöncesi çağlarda bir odak noktası haline getirmiştir. Günümüzde oldukça popüler olarak ilgilenen burç yorumları da, Venüs gezegeninin geçmişten bugüne kadar gelen mistik ögelerinden beslenmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda Venüs gezegeninin bilinirliğinin M.Ö 1700’’lü yıllara dayandığı anlaşılmıştır. Bu bilgiye ise bu tarihte yazılmış olan Eski Babil metinleri ışığında ulaşılmıştır. Babil metinlerinde gök bilimciler Venüs gezegenine oldukça fazla yer ayırmıştı. Mezopotamya adı verilen bölgenin çok uzun zamandan beri Çoban Yıldızını bildiği bu metinlerden yola çıkılarak anlaşılmıştır. Tıpkı Babilliler gibi Eski Yunan Medeniyeti de Çoban Yıldızına ayrı birönem vermiştir. Bu önem, ünlü matematikçi ve bilim adamı olan Pisagorun araştırmalarına da konu olmuştur. Eski Yunan Medeniyetinde Venüs sabah görüldüğünde Sabah Yıldızı, akşam görüldüğünde ise Akşam Yıldızı olarak anılan bir gezegendi. Pisagorun bu konuda yapmış olduğu çalışmalar sonucunda sabah ve akşam görülen yıldızın farklı değil aynı yıldız olduğu kanıtlanmıştır.

Tarih öncesi dönemlerin ardından takip eden yıllarda da, İlk Çağ insanı “Çoban Yıldızı” olarak adlandırılan gezegen hakkında daha fazla bilgi toplamaya başlamıştır. Bu dönemde ünlü bilim adamı olan Heraklit tarafından Venüs gezegeninin dönüş yönünde bir terslik olduğu vurgulanmış ve bu buluş bilim dünyasında ‘’Güneş Merkezli Sistem’’ olarak adlandırılan görüşün uzun yıllar boyunca tartışılmasına neden olmuştur. Güneş Sisteminde üzerinde yaşadığımız dünyaya yörünge olarak en yakın gezegen Venüs gezegenidir. Aynı zamanda Venüs çıplak gözle görülebilen tek gezegendir. Venüs, Güneş Sistemindeki gezegenler içerisinde yüzey sıcaklığı en fazla olan gezegendir. Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde gezegenlere araştırma amacıyla uydular gönderilmektedir. Venüs ise bu sıralamada ilk sırayı almaktadır.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...