Elektrikli Araçlar

FatihBilim & Teknoloji0 Yorum17 Eylül 20121.022 kez okundu

Bugüne kadar elektrikli araç dendiğinde akla gelen ilk gelen araba Tesla Roadsterdı. Yüksek hızlanma değerleri ve yüksek menzili şüphesiz ki onu sadece çevre dostu insanların almak isteyebileceği bir araba değil, yüksek hız tutkunlarının bile sahip olmak isteyeceği bir araba yapıyor. Ayrıca donanım olarak da diğer spor otomobillerden aşağı kalır yanı yok. Karbon Fiber özel iç döşeme, Karbon Fiber Kaput ve ön-arka spoiler, kısaca ISRKT yani İç Ses Azaltma Kiti, Xenon farlar, 10 yönlü ayarlanabilir süspansiyon, Alüminyum jantlar Tesla firmasının vadettiği teknolojilerden bazıları. Biraz yüksek olan fiyatına rağmen bu haliyle bile Tesla geleceği bizlere şimdiden sunabilen az sayıdaki elektrikli araba firmalarından biri.
Tesla; Model S ile de sadece spor değil, uzun yollar içinde alternatiflerinin olduğunu bizlere göstermiş oldu. Ayrıca sadece bir yıl sonra 2013 yılında da Model X adını verdikleri SUV modellerini piyasaya sürmeyi planlıyorlar. Gerçekten Tesla başarı merdivenlerini zamanın ötesinde teknolojileriyle adeta uçarcasına çıkıyor. Olaya böyle baktığımızda Tesla firması elektrikli araba sektörünün tek başarılı firması olarak algılanabilir. Ama aslında Tesla tek başına değil. Her ne kadar menzilleri az olsa da (Chevrolet Volt, Ford Focus EV, Fisker Karma vb) diğer araba markaları da kullandıkları teknolojilerle zamanın ötesinde sayılabilir. Örnek olarak Toyota Prius Hybrid modeli 5 Kw/h enerjiyle 30 km gidebiliyor.

Biraz düşünecek olursak, elektrikli bir scooter’i hareket ettirebilecek bir enerjiyi koskoca Toyota Prius’u 30 km götürebilecek kadar geliştiklerini fark ederiz. Hibrit araç km başına sadece 200-250 wat enerji harcıyor. Bundan da anlaşılıyor ki, Nissan onca yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra hakikaten elektrikli araç teknolojisinde çok yol alabilmiş. Araçtaki gelişme o kadar bariz ki, bir km yolu normal bir ev bilgisayarının bir saatte harcadığı enerji kadar az bir bir enerjiyle katediyor. Verebileceğimiz bir diğer başarılı hibrit araç Porsche 918 Spyder. 918 nihayetinde bir spor otomobili olduğu için elektrikle sadece 25 km yol alabiliyor. Ama benzinli motorla beraber kullanıldığında güç 700 bg güç üretiyor ve çok şaşırtıcı bir şekilde benzinli motorun yakıt tüketimi 100 km’de 3,3 litreye düşüyor. Yine bu araçtan da anlaşılıyor ki, sadece elektrik değil, benzin tüketiminde de zamanın ötesinde teknoloji kullanılıyor.
Her ne kadar zamanın ötesinde teknolojiler olsa da henüz elektrikli araçların uygulanabilirlik açısından bazı eksik yönler de yok değil. En büyük eksikliklerden birisi de altyapı sorunu. Avrupa ve Amerika gibi yerlerde altyapı çok hızlı gelişebiliyor ve her gün kullanıma bir şarj istasyonu ekleniyor. Öte yandan teknik alt yapı ve nitelikli eleman da her geçen gelişiyor. Yapılan araştırmalar sonucu Avrupa ve Amerika gibi yerlerdeki insanların ‘Yeşil Araçları’ tercih etmelerinin ilk sebebi çevre bilinci. Çevre bilinciyle işlerine sımsıkı sarılan mühendisler ortaya çok güzel fikirler çıkartıyorlar. Bunun en güzel örnekleri Tesla ve Fisker Automative şirketleri verilebilir. Bu örnekleri vermemizin nedeni aslında çevre bilinci ve devletin teşviki. Daha 3-4 yıl öncesinde Tesla firması araçlarını üretecek fabrika için en az 250 milyon dolara ihtiyaç duyuyordu. Bu parayı nereden buldular peki? Abd teşvikiyle fabrika kuruldu ve geleceğin otomobilleri üretildi.
Öte yandan Fisker şirketi. Şirket Henrik Fisker tarafından kurulmuş. Henrik Fisker uzun zaman Bmw ve Aston Martin için çalışmış ve Bmw Z8, Aston Martin DB9, Artega GT gibi süper otomobillerin tasarımcısı. Bir gün Henrik Fisker çalıştığı şirkete bir fikir götürmüş. Fikri elektrikli bir spor otomobil üretmekmiş. Fikrini çalıştığı şirkete sunan Henrik umduğunu bulamamış. Şirket ona elektrikli bir spor otomobilin yapılmasının imkansız olduğunu söyleyip fikrini kabul etmemiş. Şirketinden umduğunu bulamayan Henrik yine de pes etmemiş ve Abd’ye gitmiş. Abd’de aradığı sermayeyi devlet ona verir ve Henrik Fisker kendi soy adını taşıyan Fisker adlı bir marka çıkarır.
Bmw ve Aston Martin gibi rüya araba markalarında çalışmış ve sayılı güzel otomobiller tasarlamış olan Henrik, markanın ilk modelini çıkarır. Büyük beğeni toplayan araç hibrit bir araçtı. Benzin motoruyla beraber toplam 400 bg güç üretebilen araç, 20 kw enerjiyle 80 km yol alabiliyor. Belki de küllerinden doğan Henrik Fisker aslında hepimize göstermiş oluyor ki, gelecek sandığımızdan da yakın. Kendi şirketi tarafından kabul edilmeyen fikirleriyle belki de şu an eski şirketinin ona gıpta ile bakmasını sağladı. Fisker, Tesla, Quimera, Lola Drayson, Bmw Scooter ve daha bir çok yeşil araç. Aslında hepsinin ardında gelecek ve çevre bilinci var. Elektrikli araçlar ve diğer bütün yeşil araçlar her gün gelişiyor ve geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyorlar. Belki de Ford’un sloganına kulak asmalıyız “Go Further”.

 

alıntı:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...