Epidermis

FatihSağlık0 Yorum19 Ağustos 20133.875 kez okundu

epidermis

Deri olağanüstü bir yapıdır. Hepimiz vücudumuzun kolayca hasar görebilen iç organlarını, potansiyel tehlike oluşturan dış ortamlardan koruyan bu 1.72 m2′lik bariyere çok bağımlıyız. Deri, birbiriyle uyum içinde çalışan ve her biri farklı bir işlevi yerine getirmek üzere bölgesel olarak modifiye edilmiş çeşitli doku türlerinden oluşmaktadır. Deri tıpkı bir pasta gibi kat kat yapılardan oluşmuştur. Epidermis ise bu katlardan ilkidir. Epidermisten sonra dermis ve subkutis tabakaları gelir.

Epidermis daha fazla sayıda keratinositler olmak üzere, melanosit ve Langerhans hücrelerini de içerir. Bu hücresel yapı 3-5 hücre tabakasından oluşur. Bilindiği gibi epidermis el ve ayaklarda özellikle avuç içi ve ayak tabanında 2-3 defa daha kalındır. Epidermis dermal papilla olarak bilinen ve dermisten uzanan parmaksı çıkıntılarla dolu olup bazal lamina ve yoğun dermal bağ dokusundan oluşan bir kompleks kesişme bölgesi üzerine oturmuştur.

Epidermal hücreler,özellikle keratin tonofilamentleri içeren keratinositlerden oluşur.Bu hücreler,çoğunlukla bazal tabakanın üretici bölümünde ilk olarak oluşur.Daha sonra Malpigi tabakasından granüler hücre tabakasına doğru uzanır.Dezmozomlar olarak bilinen özelleşmiş bağlantılar aracılığla çevrelerindeki diğer keratinositlerle bağlanırlar.Dezmozomlar,formalin-fiksasyonlu kesitlerde dikensi gibi gözükürler,elektron mikroskobunda ise açık ve koyu şeritler halinde görünürler.Granüler tabakada oval veya dikdörtgen şekilden yassı hale gelip nukleus ve sitoplazmik organellerini kaybederler.Ek olarak, bu hücrelerden filagrin olarak bilinen histidinden zengin protein oluşur.Ayrıca membran bağlayıcı granüller veya lamellar cisimcikler (membran kaplayan granüller)olarak bilinen az miktarda lipit içeren zar örtülü yapılardan oluşan bazofilik  granüller gelişir.

Bu değişiklikler keratinositlerin sert,disk benzeri korneositler haline geldikleri keratinizasyon sürecinin bir parçasıdır.Diğer değişiklikler arasında, keratinositlerin %70 oranındaki su içeriğinin stratum korneum da% 30 oranına indirgemesi ve korneositin dış ceperine kimyasal açıdan dirençli,çapraz bağlantılı bir protein şeridinin yerleşmesi dahildir.

Stratum korneum ‘un bariyer işlevi için büyük önem taşıyan bir başka özelliği ise ,altta bulunan epidermis fosfolipinin aksine çoğunlukla polae seramid ve granüler hücre tabakasının küçük lameller cisimciklerinden oluşan hücreler arası lipit içermesidir.

Yeni bir keratinositin epidermis ve staratum korneum’a yükselerek deri yüzeyinden atılması yaklaşık 28 gün alır.Bu süreç, psoriasis gibi bazı yangılı deri hastalıklarında çok hızlanmıştır.

Pigment üreten hücreler
Melanositlerle sentezlenen siyah pigment (melanin) güneşin ultraviole ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. Keratinositlerin aksine, melanositlerde dezmozom bulunmaz,bunların yerine sentezlenen melanini çevredeki hücrelerle taşıyan uzun,dallara ayrılmış,dendritli uzantıları bulunmaktadır. Bu hücreler embriyonik nöral yarıktan köken alırlar. Melanositler,epidermisin bazal tabakasındaki hücrelerin % 5-10′unu oluşturmaktadır. Melanin,bakır içeren bir enzim olan tirozinazın yardımıyla tirozin amino asidinden sentezlenmiş bir polimerdir.

Derinin rengi çoğunlukla melanine ve kana bağlıdır.İlginç bir şekilde,derideki melanosit sayısı, ırksal pigmentasyon derecesi ne olursa olsun aynıdır,sadece farklılık gösteren pigmentasyonun oranıdır.

Langerhans hücreleri
Langerhans hücreleri de dentritik hücrelerdir,ancak bazal tabaka yerine epidermisin Malpighi tabakasında bulunurlar.Bunlar retiküloendotelial sistemden köken alarak ,geç tip aşırı duyarlılık reaksiyonunun erken evresinde ”yabancı”maddeleri tutup lenfositlere tanıtma görevi taşırlar.

Kaynak:skin-science.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...