Ergenlik Dönemi

FatihSağlık0 Yorum17 Aralık 2012681 kez okundu

ergenlik-donemi

 

Ergenlik kişinin çocukluktan çıkıp yetişkinliğe attığı ilk adımdır. Genellikle 12- 21 yaş aralığını kapsamaktadır. Bu süreç iç salgı bezlerinden salgılanan hormonlar denetiminde başlar ve devam eder. Bireyde çocuk tutumlarının yerini yetişkin tutumları almaya başlar.

Ergenliğe giriş yaşı bireysel farklılıklara dayanır. Aynı özelliklerin aynı gelişim evrelerinin ortaya çıkış zamanı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çevresel şartlar, genetik faktörler, ırk, sosyal etmenler de durumun tetikleyicileridir. Örneğin sıcak iklimlerde ergenliğe giriş yaşı daha küçükken soğuk iklimlerde ergenliğe giriş yaşı daha büyük olmaktadır.

Kız ve erkeklerde de hem meydana gelen değişiklikler hem de ergenliğe giriş yaşı değişiklik göstermektedir. Kız çocukları yaşıtları olan erkek çocuklarından daha önce ergenliğe girmektedir. Dönemin başındaki hızlı değişimlerden dolayı erkekler kız arkadaşlarından daha ufak görünmekte ve daha çocuksu hareketlerde bulunmaktadırlar.

İlk adet kanamasının başlaması kızlarda ergenlik döneminin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu dönemde kızların boylarında artış, kilolarında artış, vücutta yağlanma, göğüs ve kalçaların belirginleşmesi, koltuk altı ve cinsel organlarda kıllanma, yüzde sivilce çıkması, kas gelişimi ve ter salgısında artış görülür.

Ergenliğe geç giren kızlar ilerleyen zamanlarda kendine güvenen, atik bireyler olurken ergenliğe erken giren kız çocukları kendine güvensiz ve içe kapalı bireyler olmaktadır.

Erkeklerde ise ergenlik dönemine girişle beraber kiloda artış, erkek üreme organlarının oluşumu, seste kalınlaşma, sperm oluşumu, sakal ve bıyık oluşumu, koltuk altı ve cinsel organlarda kıllanma, ciltte yağlanma, ter salgısında artış, yüzde sivilce çıkması, kaslarda gelişme, boyda uzama görülür.

Ergenliğe erken giren erkek çocuklar kendine güvenen, bağımsız, lider ruhlu bireyler olurken ergenliğe geç giren erkekler çocuksu hareketlerini devam ettiren, sosyal açıdan başarısız bireyler olmaktadır.

Ergenlik döneminde bazı psikolojik ve ruhsal değişimler de göze çarpmaktadır. Hormonların etkisiyle ruhsal yapısı değişen ergen hayatta yalnız olduğu kimsenin onu anlamadığı hislerine kapılabilir. Anne, baba, öğretmen gibi otorite olarak algıladığı kişilere baş kaldırma görülebilir. Sosyal kabul ve bir gruba dâhil olma ergen için önem kazanır. Arkadaş çevresinin ergenin yaşamına etkisi büyüktür. Bu dönemde zararlı alışkanlıklar kazanma, intihar eğilimi gibi durumlar gözlenebilir.

Ergen sürekli kim olduğunu sorgulama dönemindedir. Ergende kendi başına hareket etme, yalnız kalma isteği açığa çıkar. Duygu durumu sürekli değişkenlik gösterir. Sebepsiz yere can sıkıntısı duyabilir. Aşırı öfkelenme, utangaçlık gibi durumlar da meydana çıkabilir. Bu dönemde organlardaki orantısız büyüme nedeniyle sık sık sakarlıklar yaşanabilir. Sürekli izleniyormuş tüm dikkat ve gözler onun üzerindeymiş gibi hisseder. Benmerkezci bir tutum içindedir. Soyut düşünme yeteneğinde ciddi artış görülür. Uzun süre dikkatini toplayamaz. Hayalci bir yapı görülür. Kararsızlık da dönemin bir diğer önemli özelliğidir.

 

bilgiustam-Özlem YükselBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...