Folik Asitten Zengin Yiyecekler

FatihEğitim & Öğrenim0 Yorum18 Aralık 2015761 kez okundu

sebze-folik-asit

Yüksek miktarda folik asit yeşil yapraklı sebzeler, fasulye gibi bitkilerde bulunur ve yüksek folik asit düzeylerini korumak özellikle hamile bayanlar için çok önemlidir. Folik asit suda çözünebilen B vitamini türlerinden biridir. Hızlı hücre bölünmesini ve büyümesini sağlar ve aynı zamanda anemiyi önleyen kırmızı kan hücrelerinin ana kaynağıdır. Demir içeren gıda maddeleri aynı zamanda folik asitten zengin besin kaynaklarıdır. Bu vitaminin depolanması ve tüketimi sağlıklı bir vücut gelişimi için son derece önemlidir. Folik asit, DNA sentezi ve protein metabolizması için de önemlidir. Vücuda yeterli miktarda folik asit sağlayan gıda maddelerinin birkaçına bir göz atalım.

Folik asitten zengin besinler:

-Ispanak: Ispanak folik asit ve demir yönünden en zengin besindir. Bir fincan ıspanak size 260 mg folik asit verir ki bu da günlük alınması gereken değerin %60′ından fazladır. Şüphe yok ki, bu Temel Reis’in her zaman Kabasakal’ı yenip Safinaz’ı kurtarmasını sağlayan şeydir.

-Kuşkonmaz: Kuşkonmaz yüksek folik asit içeren gıdaların listesinde ikinci sıradayer alıyor. Ispanağa benzer şekilde, günlük alınması gereken değerin %60′ından fazla folik asit içerir. Ancak tüm kuşkonmaz türleri yenilebilir değildir. Sadece ‘Asparagus officinalis’ türü, tüketilebilir. Kuşkonmaz ile lezzetli kremalı çorbalar, salatalar ve atıştırmalıklar yapabilirsiniz.

-Marul: Marul folik asitten çok zengindir ve günlük alınması gereken değerin %20′si kadar folik asit içerir. Marul yaprakları folik asit alımını artırmak amacıyla, salata veya sandviç yapmak için kullanılabilir. Ancak karalahana ve şalgam gibi diğer yeşiller günlük alınması gereken miktarın %40′ını sağlar.

-Bakliyat: Taze fasulye ve bezelye gibi yiyecekler hem kolay pişirilir hem de lezzetlidir. İçerdikleri yüksek folik asit düzeyleri ve diğer faydalı besin öğeleri onları günlük beslenmenize eklemeniz için yeterlidir. Barbunya, nohut ve mercimekte ise çok daha fazla folik asit bulunur.

Folik asit açısından zengin diğer besinler ise hardal, brokoli, bezelye, fasulye, bamya, yer fıstığı, pancar, mısır, kabak, portakal gibi yeşil yapraklı sebzelerdir. Çocuklar genellikle yeşil yapraklı sebzeleri sevmezler çünkü tat tomurcukları erişkinlere göre acı tada çok daha duyarlıdır. Bu nedenle folik asitten çok zengin bu yiyecekleri çocuklarımıza sevdirmenin bir yolunu bulmalıyız.

Demir ve folik asitten zengin yiyecekler:Ispanak, çemen, mısır, hurma, badem, brokoli, lahana, patates, istiridye, kuru üzüm, incir, kepekli makarna, bamya, portakal suyu, börülce, mercimek, ayçiçeği çekirdeği, üzüm , ananas suyu, nohut, karaciğer ve şalgam folik asit ve demir bakımından zengin olan tüm ögelerdir. Bunların dışında balık, kümes hayvanları, kara lahana ve tüm diğer yeşil yapraklı sebzeler folik asit ve demir bakımından zengindir.

Folik asit ve hamilelik: Folik asit homosistein düzeylerini normal düzeyde tutmak için gereklidir. Doğurganlık dönemindeki kadınların 800 mg folik asit tüketmeleri tavsiye edilir. Folik asit yetersizliği çocuklarda beyin hasarlarına ve nöral tüp doğum kusurlarına yol açabilir. Folat eksikliği yeni doğanlarda “Spina Bifida” olarak bilinen omurilik defekti riskini arttırır. Bu problemler hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkabilir bu nedenle düzenli folik asit veya folik asit takviyeleri almak çok önemlidir. Daha önce bahsedildiği gibi yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye yeterli folik asit alımı için en önemli besinlerdir. Bu doğum kusurları önleyerek bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Yeterli düzeyde folik asit düzeyleri düşük, plasenta dekolmanı ve erken doğum riskini azaltır. Folat eksikliği aynı zamanda yorgunluk ve halsizlik ile kendini gösteren anemiye yol açabilir.

Eğer hamileyseniz veya gebelik planlıyorsanız folik asit takviyesine başvurmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Kaynak: buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...