Göz Altı Torbaları Neden Oluşur

FatihEğitim & Öğrenim, Sağlık0 Yorum8 Mayıs 20131.127 kez okundu

gozalti

Günümüzde bakıldığı zaman, güzellik ve gençlik kavramları hem erkeklerin hem de bayanların oldukça yakından ilgilendiği ve bu alanlarda bir takım uygulamalara başvurduğu bilinmektedir.

Bunun nedeni ise, toplum içerisinde güzel ve iyi görünerek dış görünüşle bir saygınlık kazanma çabasıdır. Bu nedenle insanoğlu için güzellik kavramı, kendini hep ön planda tutmayı başarmış bir kavram olmuştur. Günümüzde ise hem erkeklerin hem kadınların bu konuda en çok ettikleri şikayetlerden birisi de göz altı torbaları’dır. Özellikle bu durum, kadınlar için çok büyük estetik problem olarak görülmektedir. Çünkü bu göz altı torbaları, kişinin yüz görünümünü olumsuz etkilemekte ve kişinin yaşlı görünmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle, toplum içerisinde bu torbalardan kurtulmanın birçok yolundan söz edilse de, yanlış uygulamalar ya da kulaktan dolma bilgiler bu gözaltı torbalarının çok daha ciddi sorunlara yol açmasına neden olabilir.

Hem erkekler, hem de kadınlar için çok büyük bir sorun olarak gözaltı torbalarının oluşum nedeni ise, kalıtımsal özelliklerdir. Yani kişideki gen dizilimi, bu torbaların kişide çok geç, çok erken oluşmasına ya da hiç oluşmamasına neden olmaktadır. Her insanın gen dizilimi birbirinden farklı olduğu için, gözaltı torbalarının kişide oluşum yaşı ve de düzeyi farklılık gösterebilmektedir. Kişileri rahatsız eden bu torbalardan ise ciddi derecelerde kurtulabilmek, sağlıklı bir yaşam ve de kaliteli bir cilt bakımı ile mümkün bir durumdur. Fakat bu durum gözaltı torbalarının tamamıyla yok olmasını sağlamayabilir. Ama bu torbaların etkisinin son derece azaltılabilmesi mümkündür.

İnsan cildi, birtakım faktörler nedeniyle yıpranma gösterebilmektedir. Bu yıpranmaya neden olan faktörler hava koşulları ve güneş ışınları olabileceği gibi yaşlanma da bu duruma sebep olur. Üstelik yaşlanma olgusu, cilt yıpranmasındaki en önemli faktörü oluşturur. Bu nedenle gözaltı torbalarının görünümü yaşlanma ile birlikte daha da gün yüzüne çıkmaktadır. Yaşlanmanın yıpratıcı etkilerini azaltabilmek ise mümkündür. Bunun için vücuda bolca su alınması gerekmektedir.Çoğu birey cildin bir organ olduğunu ve de bu organın vücuttaki en büyük organı teşkil ettiğini unutmakta ve bu nedenle cildin en önemli dostu olan suyu vücuda yeterli oranda almamaktadır.

Su, cildin gerektiği gibi çalışmasında en önemli yardımcılardan birisidir. Suyun yapısı itibariyle bakıldığında, su insan vücudu tarafından en kolay işlenebilme özelliğine sahip işlevsel bir maddedir. Aynı zamanda su, detoks faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Yaşamın devamlılığı için en gerekli maddelerden ve cilt sağlığının anahtarı konumunda olan suyun, vücuda yeterli seviyelerde alınmaması ve  gözaltı torbalarının oluşmasını tetikleyen bir durumdur.

Gözaltı torbalarının oluşumundaki en büyük neden kalıtımsal özelliklerken, genetik dışında bazı faktörlerde bu torbaların oluşmasına neden olabilmektedir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, modern çağın en büyük insanlık sorunları arasında gösterilen stresin de gözaltı torbalarının erken yaşlarda oluşmasına neden olduğunu ortaya koymuştur.

Gözaltı torbalarının oluşum nedeni, göz altında bulunan yağ keselerinin fıtıklaşmasıdır. Bu fıtıklaşma ile birlikte göz altında torba görünümü oluşur. Yaşanan yoğun stres de, bu fıtıklaşmayı tetikleyen bir durumdur. Bunun dışında gözaltı torbaları gençlerde de oldukça sık bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni ise, uzun süre bilgisayar monitörüne ya da televizyona bakmak olarak gösterilir. Gençlerde oluşmasının nedeni bu şekilde gösterilirken, düzensiz ve yetersiz uyku, sağlıksız beslenme ve de gereken miktarda vücuda alınmayan su bu durumu tetikleyen durumlardır. Bu nedenle bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler boyunca vakit geçiren kişiler, uyku düzenlerine, beslenmelerine ve su içimlerine önem vererek bu durumdan kurtulabilirler.

Gözaltı torbalarının giderilmesinde ise, kesinlikle kulaktan dolma bilgilere göre uygulamalar yapılmamalıdır. Uzman bir hekime görünmek ve danışmak kişi için en sağlıklı karar olacaktır.

kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...