Halüsinasyon Hangi Durumlarda Görülür

FatihÖzel, Sağlık0 Yorum31 Ekim 20131.720 kez okundu

halüsinasyon

Daha çok ruhsal ve sinirsel türdeki hastalıklarda karşılaşılan halüsinasyon, gerçekte olmayan fakat kişinin sahip olduğu 5 duyu organından herhangi bir tanesiyle algıladığını sandığı durumlara verilen birisimdir. Bu tür durumlarda halüsinasyon gören kişinin çevresinde gerçek bir uyarıcı olmaz ama kişi çevresinde canlı veya cansız bir varlığını algılar. Bakıldığında oldukça kompleks bir yapıda olan halüsinasyon görme durumu oldukça ciddi bir sorundur. Öyle ki, bu rahatsızlığın düzenli bir hale gelmesi durumunda kişi sosyal yaşam ve psikolojik açıdan oldukça etkilenebilmektedir. Genellikle ruhsal ve sinirsel bazı hastalıklarda görülen kişini yaşamını olumsuz yönde etkileyen halüsinasyon görme durumufarklı durumlarda da meydana gelebilmektedir. Bu durumlar, kişinin duyu organlarına bir zarar gelmesi durumunda duyu organında oluşan işlev bozuklukları ve migren gibi durumlardır.

Migren, toplumda şiddetli baş ağrısı olarak bilinmektedir. Migren rahatsızlığının çeşitli türleri de bulunur. Bu çeşitler yüzleri bulmakla birlikte modern tıp bazı noktalarda kronik baş ağrısı sorununu ağrı kesicilerle çözmeye çalışır. Bu tür durumlarda tıp çaresiz kalır ve ağrı kesici geçici bir çözüm olarak kullanılır. Bu tür şiddetli baş ağrılarında, kişi çevresinde çeşitli şekillerdeparlaklıklar ve de ışık kümeleri görebilmektedir. Migren sırasında algılanan bu tür görüntüler halüsinasyon olarak değerlendirilmemeklebirlikte, kişi baş ağrısı nedeniyle gördüklerinin gerçek olmadığının farkındadır. Yine gözlerinde bir rahatsızlık olan bir kişi bu rahatsızlığı nedeniyle cisimleri gerçekte olduklarından farklı bir şekilde gören kişi, rahatsızlığı nedeniyle gördüğü şeylerin gerçek olmadığını bilmektedir. Bu tür durumlarda kişiler, algılamış oldukları şeylerin gerçek olmadıklarını bilmekte ve bu algılananlar halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir. Gerçek bir halüsinasyon gören kişi, gerçekte olmayan duyduğu bir sese, gördüğü bir görüntüye ve ya aldığı bir kokuya inanır ve algılanan bu tür şeylerin kesinlikle gerçek olduğunu sanır. Burada halüsinasyon görme durumu vardır ve kişinin bütün gerçeklik kavramı halüsinasyon esnasında yıkılmaktadır.

Halüsinasyon daha çok; görme, işitme, koklama,hissetme gibi alanlarda gerçekleşirken bunların dışında ruhsal alanlarda gerçekleşen halüsinasyonlar da mevcuttur. Ruhsal halüsinasyon görme durumlarında kişi, karşındaki kimselerin düşündüklerini okuduklarına, düşünürken düşündüklerini seslibir biçimde dile getirdiğine ve de bazı düşüncelerin zihnine zorla sokulmak istendiğineinanabilmektedir. Duyu organlarında meydana gelmiş rahatsızlıklar ve de migren sonucunda algılanan durumlar dışında da bazı durumlar halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir. Yaşı ilerlemiş bir kişi tam yatma vaktinde ya da uyandıktan sonra bazı kişileri ya da nesneleri gördüğünü sanabilmektedir. Yaşlı kişilerde görüldüğü sanılan kişiler veya objeler halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir. Yaşlıların dışında genç insanlarda bazı durumlar neticesinde görülen gerçekdışı şeyler halüsinasyon sayılmamaktadır. Aşırı olarak gerçekleşen stres, heyecan, yorgunluk ve uykusuzluk, objelerde parlaklık, renklilik ya da geometrik şekil görülmesine neden olabilmektedir. Bazı etkenlere bağlı olarak gelişen durumlarda görülen gerçek dışı olaylar halüsinasyon değildir.

Halüsinasyon olarak değerlendirilen durumlara ise; psikoz, psikonevroz, şizofreni, tifo, menenjit ve uyuşturucu madde kullanımı gibi durumlar neden olabilmektedir. Hangi durumda gerçekleşirse gerçekleşsin yani halüsinasyon olsun ya da olmasın, kişi gerçek dışı bir şey algılarsa uzman bir hekime görünmelidir.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...