Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımına Dikkat!

FatihBilim & Teknoloji, Sağlık0 Yorum9 Nisan 2014842 kez okundu

hamilelik-catlaklari

Doğmamış bebekler üzerinde cep telefonunun etkileri konusu, yıllardır tartışma konusu olmuştur. Çoğu doktor hamile kadınların cep telefonukullanımına sınırlama getirmeleri gerektiğini savundular. Ama bu gerçekten gerekli mi, haydi bakalım.

Bugünün dünyasında cep telefonu olmadan bir hayat hayal etmek gerçekten zor. İnsanlar dünyanın geri kalanı ile bağlı kalmak için bu inanılmaz teknolojik buluşa ihtiyaç duyuyor. Cep telefonları istediğiniz an, istediğiniz yerde istediğiniz kişiyi arayıp bire bir konuşma imkanı sağlıyor. Teknolojinin çözebileceğinden daha fazla sorun yarattığı söylenir; aynı durum cep telefonları için de geçerlidir. Yoğun cep telefonu kullanımı özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamile kadınlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açmıştır.

Hamilelikte Cep Telefonu Radyasyonuna Maruziyet:

Doğmamış bebekler üzerinde cep telefonlarının zararlı etkileri konusunda oldukça tartışma olmuştur ve birçok tıbbi uzman yaygın cep telefonu kullanımının, doğmamış bebeklerin daha sonraki aşamalarında çeşitli davranışsal sorunlara neden olduğunu iddia etmiştir. Bu raporlar muhtemelen insan sağlığı üzerinde cep telefonlarının kötü etkilerini saptamak için yapılan ilk tıbbi deneylerdir. Ancak çeşitli araştırmalara göre cep telefonu radyasyonunun, doğmamış çocukların sağlığı üzerine kötü etkilerini kanıtlayabilen hiç bir bilimsel veya belgelenmiş kanıt yoktur.

Tıp uzmanları hala cep telefonlarının doğmamış çocuk için zararlı olup olmadığından emin değiller. Ancak bebek bekleyen bir anne için böyle hassas zamanlarda daha dikkatli olmak akıllıca olacaktır. Bebeği güvenli tutmak için gerekli tüm önlemlerin alınması şarttır. Cep telefonları iyonize olmayan elektromanyetikradyasyon olarak bilinen, belirli bir tür radyasyon veya radyo dalgaları yayarlar.Televizyon, bilgisayar ve mikrodalga fırın gibi evde bulunan hemen hemen her elektrikli cihaz belirli bir tür radyasyon yayar. Bununla birlikte cep telefonu radyo dalgaları doğada oldukça yumuşaktır. Dünyadaki her cep telefonu yaydığı radyasyon düzeylerine göre değerlendirilir. Bu değerlendirme, SAR (Specific Absorption Rate) değeri olarak bilinir. SAR değeri cep telefonu kullanıldığında, cep telefonu kullanıcısının vücudu tarafından emilen radyasyon miktarını bildirir.

Telefon tarafından yayılan radyasyon miktarı, doğrudan sinyalin gücü ile ilgilidir. Sinyal ne kadar güçlüyse yayılan radyasyon o kadar azdır. Dolayısıyla hamile kadınlar telefonlarını kullandıkları zaman tam sinyal alımı olması önemlidir. Bazı bilim adamlarının hala bu konu ile ilgili karışık görüşleri bulunmaktadır. Cep telefonu kullanımıyla ilgili kafanızda sorular oluştuysa bu konuyu doktorunuzla da konuşabilirsiniz. Her gün cep telefonu kullanmamak ve onlarsız yaşamayı öğrenmeye çalışmak gerçekten zor olacaktır özellikle de cep telefonları olmadan bir hayat düşünemeyen çalışan kadınlar için. Ancak bu sağlığınızla ilgili bir durum olduğundan güvenli olmanız üzgün olmanızdan iyidir.

Sonuç olarak her şey size kalmış. Yoğun cep telefonu kullanımının bazı destekçileri ve bazı eleştiricileri olacaktır. Henüz belgelenmiş bir kanıt bulunmadığından zor bir karar sizi bekliyor. Eğer bu konuda karışık düşünceleriniz varsa, bizim tavsiyemiz bu konuyu doktorunuza danışmanız yönündedir.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...