Hormonlu Meyve ve Sebzeler

FatihGüncel, Sağlık0 Yorum15 Mart 20131.169 kez okundu

hormonlu-meyve-sebze

Günümüz teknoloji dünyası içerisinde, sağlık için birebir olan meyve ve sebzelerde hormon kullanımı son yıllarda bir hayli artışa gitmiş durumdadır.

İnsan sağlığını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen hormon serüveni, tarihsel süreç içerisinde ilk defa 1960 yılında üzümde kullanılmıştır. Bu tarihte ilk defa üzümde başlayan hormon macerası, sonradan bütün meyve ve sebzelerde kullanılır olmuştur.

Meyvelerde ve sebzelerde hormon kullanılmasının nedenleri ise, hormonun meyve ve sebzelerin olağandan daha hızlı bir şekilde büyüyüp olgunlaşmasını sağlaması, daha canlı ve parlak bir görünüm almasıdır. Bu nedenle hormonlar, çok tercih edilmektedir. Fakat meyve ve sebzelerde kullanılan hormonların, insan sağlığına çok ciddi etkileri bulunmaktadır. Öyle ki, bu etkilerin sonu ölümcül bir hastalık olan kansere kadar gidebilmektedir.

Tarım konusunda uzman olan kişiler, seralarda üretilen ürünlerin hormona ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuşlardır. Bu yüzden de, her meyve ve sebzenin üretildiği dönem olan kendi döneminde tüketilmesi gerekmektedir. Mevsimi olan sebze ve meyve tüketimi, sağlık açısından sakıncalı durumlar doğurabilmektedir. Olgunlaşan bütün meyvelerin yapısı incelendiğinde, her meyvede kendine özel hormonlar yer almaktadır. Bu hormonlar, doğal hormonlardır. Mevsiminden önce ya da sonra üretilen meyveler, sıcak ve soğuk gibi fiziki şartlardan oldukça fazla etkilenirler. Bu etkilenme ise, sonucunu yavaş büyüme ile göstermektedir.

Meyvelerin içerisinde yer alan doğal hormonlar, sentetik hormonlar sayesinde aktif hale getirilir. Verilen dozun uygun seviyelerde verilmeyerek çok fazla verilmesi, sağlığa zararlı durumlar oluşturmaktadır. Aşırı doz uygulanan hormonlar, vücutta bulunan hücrelerde parçalanmayarak hücrede aksaklıklar oluşmasına neden olur. Böylece de, vücutta birçok hastalığın kapısı açılmış olur. Bu hastalıklar ise, kansere dahi gidebilmektedir. Ülkemizde hormonun en çok kullanıldığı ürünler ise, domates, patlıcan, çekirdeksiz üzüm, elma ve kabak gibi sebze ve meyvelerdir. Sağlık açısından oldukça önemli olan bu ürünler, hormonlar yüzünden sağlıksız hale gelebilmektedir.

Hormonlu Meyveler Nasıl Anlaşılır?
Hormon kullanılan meyve ve sebzeler, kendilerini en çok görüntüleriyle açığa vurmaktadır. Meyve ve sebzelerin şekillerindeki anormallikler, dikkati çeken ilk etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Hormonlu elma, portakal ve armut gibi meyvelerin kabuklarının dış yüzeyinde kabarcıklar, şekilsizlik ve de olağanın dışında bir renk ve görünüm belirti bakımından önemli durumlar teşkil ederler. Yine yenildiği zaman tattaki bozukluk ve aroma azlığı, hormonlu meyvelerin anlaşılmasında bir diğer unsur olmaktadır.

Oldukça sevilen bir meyve olan çilekte ise hormon kendisini, aşırı derecede büyük bir şekil ve yapışık haldeki iki çilek olarak göstermektedir. Yazın, serinlik adına oldukça fazla tüketilen karpuzda ise, çekirdek kısmındaki boşluklar, nişasta kokusu ve de karlanma görüntüsü kendisini belli eder. Hormonlu bir meyve, öncelikli olarak şeklinden daha sonra ise tadından anlaşılmaktadır. Dış yüzeyinde kabarcıklar, farklı memeler ve bozuk şekiller olan meyveler, sağlık açısından oldukça büyük riskler taşıyabilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için, hormonlu ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve böyle ürünler tüketilmemelidir. Sağlıklı olmak için yapılan seçimler, hormonlu ürünler nedeniyle sağlıksız durumlar teşkil edebilmektedir. Aynı zamanda şekli büyük olan her meyve de hormonlu değildir.
Hormonlu ürünler, çok büyük olabilir ama bu ürünlerin şekillerinde bozukluk vardır. Aradaki farkın iyi anlaşılması önemlidir.

Kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...