Hypnobirthing Doğum Yöntemi

FatihGüncel0 Yorum27 Şubat 2014637 kez okundu

hamilelik

Hypnobirthing; son zamanlarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız bir doğum yapma yöntemidir. Anne adaylarının isteklerini yerine getiren bu metot, doğal ya da normal doğum olarak da adlandırılmaktadır. Uzmanlar bu yöntemin ülkemizde eğitimi almakta ve bu yöntemi yaygınlaştırarak, ağrısız, stressiz doğum yapmayı amaçlamaktadır.

Kate Middleton ile gündemde yer almaya başlayan ve hanımların doğuma karşı korkusunu azaltan Hypnobirthing, annenin yanı sıra bebeğin de stresli bir şekilde dünyaya gelmesine engel olmaktadır. Bazı teknikler ve önermeler ile annenin gevşemesi ve rahatlaması, hatta huzur dolu bir doğum yapması sağlanır. Uzmanlar tarafından önerilen yöntemler, anneyi sakinleştirmekte ve korkularından sıyrılmasını sağlamaktadır. Hypnobirthing, bir uzman rehberliğinde gerçekleşir. Annenin korkularını dışa vurarak bilinçaltındaki duygular açığa çıkarılır. Hipnoz metodu ile hamilelik esnasında var olan korkularını, endişelerini, neden doğumdan çekindiği ortaya çıkartılır. Hipnoz yöntemi kadının bilinçaltında var olan duyguları açığa çıkarır.

Uzmanlar bu çıkan sonuçlara göre işlem uygulaya başlar. Kadının gevşemesi, endişelerinden kurtulması için ve rahatlaması için konuşarak rehberlik ederler. Hamilelik esnasında bilinçaltına yerleşmiş negatif duygular pozitife dönüştürülerek, aslında doğumun güzel bir duygu olduğu danışmanlar eşliğinde anneye anlatılır. Uzmanlar doğum esnasında anneye pozitif kelimeler ile destek olurlar. Ikın demek yerine bebek yolunu aç gibi terimler kullanarak, doğumu daha profesyonel ve kolay hale gelmesini sağlayabilirler. Hypnobirthing tekniğine özel kelimeler vardır. Bu kelimeler ile doğum daha rahat hale dönüşebilmektedir. Bu tekniğin kökeni yani ana amacı ise uygulanılan işlemlerden çok kullanılan dildir. Ve bu kullanılan dil daima pozitif olmalıdır.

Hypnobirthing, hamilelik esnasında etraftan duyduğunuz abartılı olaylar, size anlatılanlar, yaşanmış kötü hikayelerin yol açmış olduğu korkulardan telkin metodunu kullanarak arındırma yöntemidir. Fiziksel ve zihinsel gevşemenin sağlandığı bu doğum, yüksek bir konsantrasyona ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ile hayal kurmanız sağlanıyor ve bu uygulama sizi daha çok rahatlamanızı sağlıyor. Gerginlik, kasılma gibi olguları telkinler sayesinde yok ederek, bebeğin daha kolay bir şekilde gelmesine yardımcı oluyor. Doğum süresi, ağrılar, kullanılan tıbbi ilaçlar daha çok aza iniyor ve doğum sonrasında yaşanan olumsuzluklar da azalma meydana gelmektedir. Hypnobirthing doğum yönteminde, eşi ya da destek olacak bir doğum partneri eşlik edebilmektedir. Bu sayede anne adayı kendini daha iyi ve güvende hissedecektir. Güvendiği kişinin yanında daha rahat ve stressiz olacaktır.

Hypnobirthing, bebeğin ruhsal ve fiziksel olarak da sakin ve stressiz gelmesine aracı olmaktadır. Anne adayı kendi kontrolü altında doğum gerçekleştirdiğinden bebekte annenin bu kontrolü ve rahatlığı sayesinde gevşemektedir. Bilinçaltındaki korkuların ve endişelerin yersiz olduğunu ve duyduğu olumsuz hikayelerin, söylenenlerin gerginlik sonucu ortaya çıktığını, ağrıların nedeni kasılma ve korkulardan kaynaklandığı anne adayına pozitif kelimeler ile anlatılır. Buna inanan anne doğumun hiçte zor olmadığını anlar ve doğumu kolaylaşır. Uzmanlar tarafından öğretilen nefes alma teknikleri, gevşeme yöntemlerini uygulayan anne, bebeğine stressiz ve sakin yollardan ulaşmış olur. Yapılan egzersizler annenin daha çabuk gevşemesi sağlar. Hypnobirthing yöntemini öğrenmek isteyen uzmanlar ve anne adayları birkaç seansla istedikleri doğumu gerçekleştirebilmektedirler.Buradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...