İnsan Vücudunun 24 Saati

FatihEğitim & Öğrenim, Özel0 Yorum28 Mayıs 20132.183 kez okundu

vucut_saati

İnsan vücudunun işleyişi, yüz yıllardır bilim insanlarının dikkatini çekmektedir. Gün içinde belli iniş ve çıkışlar yaşayan insan vücudunun, yapılan araştırmalara göre bir gün içerisindeki işleyişinin bir tablosu çıkarılmıştır. Çıkarılan bu tablo sonucunda, bu günlük vücut işlevine kronobiyoloji denmektedir.

İnsan Vücudunun 24 Saati

•          01.00 : Tüm günün yorgunluğu ile metabolizma yavaşlayarak uyku modunda olan vücudun, acılara ve ağrılara karşı direnç ile konsantrasyon gücü minimum seviyeye düşer. Kendisini uyku moduna alan vücudun, bu saatlerde mesaide yapanlarında en çok hata yaptıkları saatler olmasına neden olmaktadır.

•          02.00 : İnsan vücudundaki tüm organların dinlenme sürecine girdiği saattir. Bu saatte karaciğer organlar arasında görev başında olan tek organdır. Günlük ihtiyaca göre de tuvalete çıkma isteğinin neredeyse hiç olmadığı saatlerdir. Dinlenme sürecinde olan vücudun da bu saatte zehirlenmelere karşı direncin maksimum seviyede olduğu saattir. Uyumayanlarda bu saatlerde verimin minimum olduğu, tepkilerin ve görme yeteneğinin en düşük seviyeye indiği saatler olarak belirlenmiştir.

•          03.00 : Bu saatlerde düşen kan basıncı nedeni ile nefes almak zorlaşırken aynı zamanda kan dolaşımına bağlı olan vücut ısısı da yarım derece düşmektedir. Bu saatlerde deri hücreleri haricinde genel bir dinlenme mevcuttur. Uyku moduna geçmemiş kişiler üzerinde ise, bu saatlerde melatonin hormonunun tavan yapması nedeni ile bedenin ruhi bunalıma girdiği saatler olarak belirlenmiş ve intihar eğilimlerinin bu saatlerde daha çok gerçekleştiği saptanmıştır.

•          04.00 : Bedenin genel anlamda dinlenme sürecinde olması nedeni ile böbrek üstü bezlerinin de bu saatlerde en az çalıştığı dönem olması ve bu nedenle nefes borusunda kasılmaların olabilmektedir. Kan basıncı ve tansiyonun en düşük olduğu saatler olması nedeni ile ölüm riskinin en yüksek olduğu saatlerdir. Genellikle de vücudun genel yapısı ile alakalı olarak kadınlarda doğumlar bu saatlerde gerçekleşmektedir.

•          05.00 : Erkeklerin libidosunun tavan taptığı bir saatler olması nedeni ile testesteron patlamasının yaşandığı saatler olarak saptamıştır. Dinlenen vücudun eski enerjisini geri almaya başladığı saatler olarak, büyüme hızı maksimum seviyeye ulaşır.

•          06.00 : Kan basıncının yükselmesi ile kalp çevresindeki kasların hızlı bir şekilde kasılması nedeni ile kalp krizlerinin en çok görüldüğü saatlerdir. Bu saatlerde vücut kortizon salgısını yaparak bütün organizmalarını uyandırır. Vücut metabolizması hızlanarak kendisini yeni bir güne hazırlamaya başlar. Kadınlar için bu saatlerin hamile kalma şanslarının en yüksek olduğu saatler olduğu gözlenmiştir.

•          07.00 : Kortizon üretiminin düşüşe geçtiği bu saatlerde, romatizmal ağrılarda hissedilir bir artış görülmektedir. Kramplar oluşma saati ve kas sıcaklığının gün içindeki en düşük olduğu saatler olduğu belirlenmiştir. Sindirim sisteminin mükemmel bir şekilde çalıştığı saatlerden birinin de bu saatler olması nedeni ile bu saatlerde kahvaltı yapılması önerilmektedir.

•          08.00 : Gün içinde vücut ısısının en düşük olduğu saatlerdir. Aynı zamanda hormon salgısının en yüksek olduğu saatlerdir.

•          09.00 : Vücut içindeki enerji yükselişinin yaşandığı bu saatlerin gün içindeki en verimli saatlerin başlangıcı olarak kabul edilir. Vücudun gün içinde en dinç ve kuvvetli olduğu saatleridir.

•          10.00 : Vücudun kazandığı zindelik ve kuvvetin doruk noktada olduğu saatlerdir. Vücut ısınsının da en yüksek olduğu saatlerdir. Yapılacak sağlık kontrollerinin bu saatlerde yapılması önerilir. Çünkü, organizma faaliyetlerinin en yüksek olduğu saatlerdir. Bu saatlerde vücudun sindirimden sonra salgıladığı glikoz sayesinde, konsantrasyon ile düşüncenin en mantıklı ve verimli olduğu saatlerdir.

•          11.00 : Matematiksel zekanın tavan yaptığı saatlerdir. Fakat bağışıklık sisteminin en az çalıştığı saatler olması nedeni ile hastalık riskinin en yüksek olduğu saatlerdir.

•          12.00 : Sindirim sisteminin işleminin tamamladığı ve açlık alarmlarını vermeye başladığı saatlerdir ve vücut dinlenme ihtiyacı duyduğu saatlerdir.

•          13.00 : Açlık sinyallerinden sonra yenen yemek ile metabolizma çalışmaya başlar ve mide ve bağırsakta işlenen besinler vücuda yayılmaya başlar. İşlem sonrasında yorulan vücut uyku hali yansıtmaktadır. Gün içinde böbreklerin en çok çalıştığı saat olması nedeni ile toksinlerin atıldığı saat olarak gözlenmiştir.

•          14.00 Günlük enerjinin yeniden depolanmaya başladığı saattir ve acının en az hissedildiği saatlerden de biridir.

•          15.00 Vücudun gün içindeki verimliliğin ikinci kez yükseldiği saattir. Kandaki şeker oranı yükseldiği ve gün içinde mutluluk hormonunun tavan yaptığı saatlerdir.

•          16.00 : Kan dolaşımının en iyi olduğu ve adrenalin seviyesinin yükseldiği saatlerdir. Spor için en uygun saattir.

•          17.00 : Kasların güçlü olduğu saatlerdir. Organların yaptığı faaliyetlerin maksimum seviyeye ulaştığı saatledir.

•          18.00 : Mide asidinin en yüksek olduğu saatlerdir. Gün içinde sindirim için en işlek çalıştığı saatlerdir. Akşam yemeği için de en ideal saattir.

•          19.00 Melatonin hormonu tekrar salgılanmaya başlar. Vücut uyku hazırlığına başlar ve kan basıncının düştüğü saatlerdir.

•          20.00 Beyinin öğrenmek için faaliyete geçtiği ve hafızanın iyi saatlerdir.

•          21.00 : Sindirimin sonlandığı saatlerdir. Yorgunluk görülmektedir ve gün içinde vücudun acıyı en fazla hissettiği saatlerden biridir.

•          22.00 Uyku hormonlarının harekete geçtiği saatlerdir.

•          23.00 Stres hormonlarının sıfırlanması nedeni ile insanın sakinleştiği saatleridir ve dikkatin dağıldığı saatlerdir.

•          24.00 : Vücut uyku moduna geçer ve dinlenmek için kendini hazır tuttuğu saatleridir.

Bütün bir günü bu şekilde tamamlayan vücut kusursuz bir mekanizma ile çalışmaktadır.Buradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...