Karanfilin Faydaları

FatihGüncel, Sağlık0 Yorum13 Mart 20141.004 kez okundu

karanfil

Karanfilin çok sayıda sağlık yararları antik çağlardan beri bilinmektedir. Ayrıca çeşitli yemeklere lezzet katmak için farklı mutfaklarda kullanılmaktadır.

Karanfil, orta ölçekli her zaman yeşil karanfil ağacında yetişen kurutulmuş, açılmamış çiçek tomurcuklarıdır. Bir karanfil ağacı, 10-12 metre yüksekliğe kadar büyür. Karanfil çiçeğinin tomurcuğu (Eugenia aromatica) başlangıçta pembe renkli olup, kuruduğu zaman kahverengine döner. Karanfil Moluccas veya Baharat Adaları (Endonezya), Güney Filipinlere özgüdür. Halen, Zanzibar karanfilin en büyük üreticisidir. Ayrıca Sumatra, Jamaika, Brezilya, Hindistan, Batı Hint Adaları, Pemba, Madagaskar ve diğer tropik bölgelerde ticari olarak yetiştirilmektedir.

Hindistan ve Çin’de, karanfil 2000 yıldan beri kötü nefes kokusundan kurtulmak için kullanılmıştır. Çin’de imparatora danışacak olan herkesin nefesinin güzel kokması için, karanfil çiğnemek zorunda olduğu söylenir. Ayrıca Çin ve İran’da karanfilin afrodizyak niteliklere sahip olduğu kabul edilir. Karanfil, tüm dünya üzerinde farklı mutfaklarda bir baharat olarak kullanılır. Güçlü aroması nedeniyle karanfil, yemek pişirmek için ve çeşitli yemek tariflerine lezzet katmak için kullanılır. Buna ek olarak karanfilin zengin besin değerlerine ve tıbbi özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Karanfilin sağlığa yararları aşağıda ele alınmıştır.

Besin Değeri:

Karanfil önemli bir miktarda protein, demir, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve hidroklorik asit içerir. Ayrıca A ve C vitaminleri, manganez ve diyet lifleri açısından zengindir.

Ağrı Kesici Özellikleri:

Karanfilin diş ağrısı gibi, çeşitli diş problemlerinin tedavisinde de kullanılan ağrı kesici özelliği, içindeki aktif bir bileşen olan öjenol yağından kaynaklanmaktadır. Karanfil yağına batırılmış bir pamuk, ağrıyan diş üzerinde harikalar yaratabilir. Karanfilden elde edilen yağın anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bakterileri temizlemek için çeşitli diş kremleri, diş macunları, ağız gargaraları ve boğaz spreylerinde kullanılır. Ayrıca iltihaplı diş etlerinin ağrısını gidermek için kullanılır ve genel diş sağlığını iyileştirir.

Anti-inflamatuar Etkileri:

Yüksek flavonoid içerikleri nedeniyle, anti-enflamatuvar ajan olarak kullanılırlar. Aromaterapistler romatizma belirtileri ve artrit tedavisi için saf karanfil yağı kullanırlar. Aromatik karanfil yağı solunursa soğuk algınlığı, öksürük, astım, bronşit, sinüzit gibi bazı solunum sorunlarını yatıştırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda burun yollarını temizler.

Sindirim Sistemi:

Karanfil, birçok sindirim sorununun tedavisinde etkili olabilir. Karanfilin şişkinlik, hazımsızlık ve mide bulantısı tedavisi için tıbbi niteliklere sahip olduğu bilinmektedir. İshal ve kusma semptomlarının hafifletilmesinde de yararlıdır.

Antiseptik özellikleri:

Antiseptik özellikleri nedeniyle karanfil ve karanfil yağı kesikler, mantar enfeksiyonları, yanıklar, yaralar, atlet ayağı ve morluklar gibi bazı sorunlar için çok etkili bir çözümdür. Doğrudan deri üzerine uygulandığı takdirde karanfil yağı, tahrişe neden olabilir. Bu nedenle karanfil yağı seyreltilmiş biçimde kullanılmaktadır. Karanfil yağı, etkilenen kısma yakın, topikal olarak uygulandığında kas spazmlarını gidermek için de yardımcı olur.

Kanser:

Araştırmacılar karanfilin akciğer kanseri ve cilt kanserini önlemede etkili olabileceğini düşünmektedir. Karanfilde bulunan temel bir bileşen olan eugenol, sindirim sistemi kanserine neden olabilen çevresel atıkların zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemi:

Karanfil ve karanfil yağı kanı temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur.

Diğer Sağlık Faydaları:

-Karanfil tropikal Asya ülkelerinde sıtma, kolera, uyuz gibi bir dizi sağlık koşullarının tedavi edilmesi için kullanılır.

-Karanfil kan şekeri düzeylerini kontrol ederek diyabetik hastalara yarar sağlar. Karanfilde bulunan temel bileşen (Öjenol) ayrıca kan pıhtılarını önleme de etkilidir.

-Karanfil yağı süt ve tuz ile karıştırıldığında baş ağrısı için ev yapımı bir ilaç olarak kullanılabilir. Bu arpacık ve çeşitli göz enfeksiyonları için etkili ilaçlardan biridir. Karanfilin bir parçası arpacık üzerine uygulanırsa, büyük bir rahatlama sağlar.

-Karanfilin bu yararlarından başka daha bir çok faydası vardır. Karanfil yağı çeşitli güzellik kremleri ve losyonların hazırlanması için kullanılır. Ayrıca yaygın olarak, stresin azaltılmasını sağlamak için masaj yağı olarak kullanılmaktadır.

-Arıtılmış, sıvı şeklinde karanfil yağı yaygın olarak sentetik vanilyada kullanılır.

-Karanfil yağı mükemmel bir doğal sivrisinek kovucudur ve 4-5 saat boyunca sivrisineklere karşı korunabilirsiniz.

Karanfil, çok yönlü bir baharattır ve her evde kolayca kullanılabilir. İçerdiği pek çok besin ögesi sayesinde karanfilden çeşitli şekillerde yararlanabilir. Ancak bebeklerin tedavisinde ve gebelik sırasında karanfil yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmak her zaman tavsiye edilir.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...