Karbonhidratın Bulunduğu Yiyecekler, Faydaları ve Zararları

FatihEğitim & Öğrenim0 Yorum6 Kasım 2013690 kez okundu

karbonhidrat

Oksijen, hidrojen ve karbon olgularının bileşenlerini oluşturan karbonhidrat, bitkilerde, insanlar ve hayvanların vücudunda bulunmaktadır. Bitkilerde selüloz ve nişasta olarak bulunurken, insanlarda ve hayvanlarda glikojen olarak yer almaktadır. Vücut enerjisinin ana etmenini oluşturan karbonhidrat, vücudun bileşenlerini de dengeye sokmaktadır. Eksikliği birçok sağlık sorununa zemin oluşturmaktadır. Vücutta yer alan yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır ve bünyenin ihtiyacı olan lif faktörünü karşılamaktadır.

Sebze, meyve ve bitkilerden karbonhidratı karşılamak mümkündür. Baklagiller, ekmek, şekerli yiyecekler, makarna gibi besinler, bu ihtiyacı karşılayabilmektedir. Kişi enerjisini tükettiğinde karbonhidrat gereksinimine gerek duyar. Aşırı tatlı isteği, karbonhidrat miktarının azaldığına işaret eder. Tatlı bir şeyler yendiğinde bu istek sonlanır ve ihtiyaç dengelenir. Vücudun onarımı ve yenilenmesinde başarılı olan bileşen, beynin çalışmasını sağlayan en etkili enerji kaynağıdır. Günümüzde ise diyet programları arasında en dikkat çekici ve rağbet gören karbonhidrat diyetidir. Basit ve Kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Basit karbonhidratlar, hızlı ve çabuk sindirme özelliğine sahiptir. Kurabiyelerde, tatlılarla, meşrubatlarda ve hamur işlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Kompleks karbonhidrat ise sindirimi zor olan ve gaz sorunu oluşturan bir türdür. Tahıl, ekmek, baklagiller, makarna, pasta, bazı meyvelerde bulunmaktadır. En sağlıklı türdür ve aşırı miktarda vitamin, protein içermektedir.

Karbonhidratın çeşitleri bulunmaktadır. Glikoza, Sakkaroz, Galaktozda, Selüloz, Maltoz, Nişasta, Laktoz, glikojen ve Früktozun gibi türleri bulunmaktadır. Ve bu çeşitler doğada, besinlerde, insanlarda ve hayvanlarda bulunmaktadır. Anne sütünde ve tüm memeli canlılarda Laktoz bulunmaktadır. Ve bu etkenbebeklik döneminde yeterince alınmaktadır. Gündelik hayatta tükettiğimiz, baklagiller ve arpada Maltoz türü bulunmaktadır. Yani gündelik hayatta farkında olmadan bu ihtiyacı karışılabilmekteyiz. Bitkilerin tohumlarında ise Nişasta bulunmaktadır. Bu da farklı yollardan vücuda girebilmektedir. Sakaroz ise şeker pancarı ve kamış gibi besinlerde bulunmaktadır. Pekmez, dut, reçel ve birçok tatlı besinde Früktozun ihtiyacı karşılanabilmektedir. Galaktozise süt şekerinde yeterli miktarda bulunmaktadır. Bal ve özellikle yüksek miktarda bulunan karbonhidrat çeşidi Glikozadır. Son olarak Selüloz ise bitkilerde yer almaktadır.

Vücudun daha dinç olmasını için gerekli olan karbonhidrat, su miktarını dengelemektedir. Kalın bağırsakların görevini daha iyi yerine getirmeyi sağlamaktadır. Elektrolit kaybını da giderebilmektedir. Protein, yağ miktarını da yeterli miktarda karşılayarak, daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmayı sağlamaktadır. Diğer organlarında dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. En iyi karbonhidratlar, rafine olmuş unlarda bulunmaktadır. Meyve ve sebzeler yine en iyi karbonhidratlar arasında yer almaktadır. Beyaz şeker, un, ekmek gibi besinler iyi ve uygun olmayan kategoride yer almaktadır. Karbonhidratı dengelese de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Un yerine nişasta, şeker yerine ise bal, pekmez ve kuru üzüm tüketmekte yarar vardır.

Karbonhidratın eksikliği ya da fazla kullanımı bazı sorunlara yol açmaktadır. İlk başta karbonhidrat eksikliğine maruz kalan kişilerde yorgunluk, uykusuzluk, sinir sistemi bozukluğu, baş dönmesi, halsizlik, adaptasyon bozukluluğu yer almaktadır. Aminoasitler ve lif eksikliği gibi sorunlara neden olabilmektedir. Unutkanlık, agresiflik, sinirlilik, depresyon, sindirim sistemi bozuklukları ve birçok ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Aşırı karbonhidrat tüketimi ise diş çürümesine, obeziteye, hızlı kilo alımına, cilt bozukluklarına ve kan şekeri seviyesinin bozulmasına neden olur.Buradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...