Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranmalıyız

FatihEğitim & Öğrenim0 Yorum14 Haziran 2013649 kez okundu

karne

Bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik. Çocuklarımız karnelerini aldılar. Kimi üzülecek, kimi sevinecek kimi mutsuz olacak ya da öfkelenecek. Kimi de sevinç, mutluluk, hüzün, kaygı, öfke gibi çok insani duyguları bir arada yaşayacak. Günün ilk heyecanını üzerinden atan bazı çocuklar tatil dönemini doyasıya eğlenerek, bazı çocuklar ders çalışarak, bazıları da kaygı ve endişeyle tamamlamaya çalışacak.

Peki biz veliler ne yapmalıyız? Öncelikle karneyi başarının göstergesi olarak görmemeliyiz. Ancak o zaman çocuklarımızın dönem boyunca hangi derslere katılımlarının olup olmadığını, hangi derslere karşı istekli olup olmadıklarını, hangi dersleri sevdiklerini ve nelere ilgilerinin olduğunu anlayabiliriz. Böylece çocuklarımızın özelliklerini ve gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu görme fırsatı yakalayabiliriz.

Çocuklarımızın karnelerini değerlendirmeye öncelikle iyi notlalarını görerek başlamalıyız. Daha sonra zayıf olan dersleri üzerinde konuşmalıyız. Konuşma sırasında çocuklarımızın onurunu kırıcı sert ve ağır yorumlarda bulunmamalı, tehdit içeren sözler kullanmamalıyız. Unutmayalım ki kırıcı, sert ve ağır yorumlar; arkadaşları ve kardeşleriyle karşılaştırmalar çocuğumuzu da okula ve öğrenmeye karşı isteksizlik yaratacak, içinden çıkılamaz durumlara yol açacaktır.

Özellikle ergenlik çağında bulunan çocuklarımızın böyle durumlar karşısında tepkisel davranışları da aynı nispette ağır olabilecek, istenmeyen durumlarla karşılaşabileceğiz. Çocuklarımızın karnelerini yorumlarken bir dönem veya bir yıl önceki durumuyla karşılaştırmalıyız. İyiyken kötü mü olmuş, yoksa kötüyken iyi mi? Durumuna göre bu günden sonra neler yapılabileceğiyle ilgili plan yapmalıyız. Onların başarı veya başarısızlıklarını bir dönemle sınırlamamalıyız. Öğrenmenin, sürekliliği olan bir eylem olduğunu düşünerek daha sonraki döneme veya yıla odaklanmalıyız. Başarılı olan çocuklarımızı kutlamalı ancak başarısızlığı da dünyanın sonu olarak görmemeliyiz.

Çocuklarımızı; zorlukları yenmeleri için cesaretlendirmeli, öğretim başarılarının yanı sıra yaşam kalitelerini de artırmaya çalışmalıyız. Onlardaki gelecek kaygısını ve başarısızlık hissini gidermek için kardeşleriyle veya arkadaşlarıyla kıyaslamamalıyız.

İlgi ve yeteneklerin, başarıyı etkilediğini unutmamalıyız. Matemetik dersine ilgi duymayan bir çocuktan veya müzik yeteneği olmayan bir çocuktan o dersten ileri bir başarı beklememeliyiz.

Karne Alan Çocuklarımıza Ödül Vermeli miyiz?
Başarılı ya da başarısız her çocuğa tatil hediyesi adı altında ödül verilebilir. Maddi ödülün değerinden çok, sembolik anlamı önemlidir. Ödül çocuğun yaşına, cinsiyetine, yeteneklerine, zevklerine ve ailenin maddi durumuna göre seçilebilir. Çocuğu mutlu etmek için abartılı hediyeler almanın doğru olmadığı bilinmelidir. Kitap, hatıra defteri, resim defteri, boya kalemleri de çocuğu mutlu eden sembolik hediyeler olarak düşünülebilir.

Çocuklarımız Karne Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?
Karnesi iyi veya kötü tüm çocuklar iyi bir tatili hak ederler. Ancak tatil; boş vakit geçirilecek, doyasıya eğlenilecek, dinlenilecek bir zaman dilimi olarak da düşünülmemelidir. Çocuklarımızın hoş vakit geçirirken aynı zamanda öğrenmelerini sağlayacak planlamayı ailece birlikte yapmalıyız. Planlama yaparken onların sevdikleri, istedikleri aktivitelere yer vermeliyiz.

Kitap okumak, satranç, tenis gibi sporları öğrenmek, yüzmek, ev işleri tüm aile bireylerinin birlikte zevk alarak yapabilecekleri aktivitelerden bazılarıdır. Bu aktivitelerle ailecek hoşça vakit geçirebileceğimiz gibi çocuklarımızla aramızdaki bağın da güçlenmesini sağlamış oluruz.

Kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...