Kavunun Faydaları

FatihSağlık0 Yorum4 Eylül 2014936 kez okundu

kavun

Kavun çok lezzetli olmasının yanında, sağlık açısından çok faydalıdır. Bu meyve düşük kalorili olduğundan dolayı diyet yapanlar için de çok uygundur. Aşağıdaki yazıda kavunun neden bebeklerin ve yetişkinlerin günlük beslenmesine eklenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Çeşit çeşit kavunlar, özellikle yaz aylarında piyasada mevcuttur. Kavun ile ilgili kayıtlar M.Ö. 2.400 yılına kadar uzanmaktadır. Kavun tüketimi hakkındaki bilgiler eski Mısır mezarlarından elde edilmiştir. Hatta Romalıların da kavun yetiştirdiği bilinmektedir. Dünyada kavunun kökeni Güney Fransa ve Cezayir’dir. Bu günlerde dünyanın her yerinde üretilmektedir, yarı kurak iklimlerde ve sıcak topraklarda iyi yetişir. Kavun “Cucurbitaceae” ailesine aittir ve sulu, etli ve tatlı bir meyve olduğundan diğer meyveler ile birlikte yemeniz gerekmez. Kabuk kısmı soluk yeşil bir renk iken iç kısmı turuncumsu bir renktir. Kavunun sağlığa faydaları hemen hemen karpuz ile aynıdır.

Bebekler İçin Kavun:

Kavunun vitamin ve mineraller bakımından zengin oluşu, onun büyüyen bir bebek için yararlı olduğunun kanıtıdır. Oldukça yumuşak olduğundan kolayca ezilebilir ve bebeklere kavun püresi olarak yedirilebilir. Kavun görmeyi güçlendiren ve büyüyen bebekler için pürüzsüz bir cilt sağlayan A vitamini, beta karoten, lütein ve zeaksantin içerir. Kalsiyum bebeğin diş ve kemiklerinin güçlenmesini sağlar. Bebeklerin bağışıklık sistemleri yetişkinlere kıyasla daha zayıftır. Kavunda bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlar ve hastalıklardan korur. Kavun bebeğin büyümesi için gerekli olan demir ve kalsiyum emilimini arttıran C vitamininden zengindir. C vitamini aynı zamanda göz sağlığı için gereklidir. Çinko, magnezyum, potasyum, fosfor, B vitaminleri gibi diğer mineraller bebeğin genel sağlığının korunmasında yardımcıdır. E ve K vitaminleri güçlü saçlar ve pürüzsüz bir cilt için gereklidir. Kavun yaklaşık% 90 oranında su içerir. Bu yüzden yaz aylarında bebeğin susuz kalmasını önlemeye yardımcı olur.

Hamileler İçin Kavun:

Kavun vitamin, mineral ve diğer gerekli besinlerin mükemmel bir kaynağıdır. Hamilelik sırasında besin ihtiyacı önemli ölçüde artar. Hamile kadınların antioksidan, besin ögeleri ve lif alabilmeleri için bol miktarda sağlıklı meyve ve sebze tüketmeleri gereklidir. Hamile kadınların bağışıklık sistemi nispeten zayıftır. İçindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar hem annenin hem de fetüsün bağışıklık sistemini güçlendirir. Artan rahim boyutu nedeniyle, hamile bir bayan sindirim sorunlarından şikayetçi olabilir. Kavundaki lifler kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Kavun, hücrelerin hızlı bölünerek yeni hücreler oluşturmasını teşvik eden folat bakımından zengindir. Bir fincan ( yaklaşık 177 gram) kavun yaklaşık 34 mcg folat içerir. Kadınların hamile kalmaya karar verdikleri an folat alımlarını arttırmaları gerekir çünkü folat nöral tüp defekti gibi bazı doğum kusurlarını önler.

Kavun, günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %12′sini sağlayabilir. Potasyum kalp sağlığı için çok önemlidir. Hamile bir kadının kalbi vücuduna güçlü bir şekilde kan pompalayabilmelidir. Bir fincan kavun tüketimi günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılayabilmektedir. C vitamini gebelerde zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirerek hamilelik sırasında enfeksiyonları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Sadece hamile bayanlar değil her yaştan insan düzenli olarak kavun tüketerek bu sağlık yararlarından faydalanabilir.

Kilo Vermek İsteyenler İçin Kavun:

Kavunun kalorisini merak edenler için yarım fincan kavun sadece 60 kaloridir. Bu nedenle kilo vermek için her türlü diyete dahil edilebilir. Diyet yapmakta zorlananlar beslenmelerine kavunu rahatlıkla dahil edebilirler. Oldukça düşük kalorilidir, yüksek miktarda su ve lif içerdiğinden kilo kaybını teşvik etmektedir. Bu sizi uzun bir süre tok tutacaktır. İştahınızı frenlemeye yardımcı olur böylece aşırı yemenizi engeller ve kilo almanıza engel olur.

Kavun içerdiği B vitaminleri sayesinde vücuttaki toksinlerden kurtulmayı sağlar. B vitamini enerji üretimini ve sinir sistemi fonksiyonunu arttırmaktadır. Kavunda bulunan bakır cilde parlaklık verir, kas ve dokuların güçlenmesini sağlar. Tüm bu faydalardan yararlanmak istiyorsanız beslenmenize kavunu dahil edebilirsiniz. Kavun hemen hemen tüm gerekli besin değerlerini içeren, çok lezzetli ve herkes tarafından sevilen bir meyvedir.

kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...