Kene Nasıl Çıkarılır

FatihGüncel, Soru & Cevap0 Yorum1 Temmuz 2013847 kez okundu

kene

Kene, her geçen yıl daha fazla tehlikesini göstermektedir. Özellikle yaz aylarında kabus haline gelen bu minik hayvan, kişinin hayati fonksiyonlarını durdurabiliyor.

Kırım Kongo kanamalı hastalığına neden olan ve zehrini tüm vücuda çok kısa sürede yayan hayvan, daha birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Her geçen gün riski daha çok artan ve yeşillik olan her yerde üreyebilen ve çoğalabilen bu hayvan türü, 2006 yılından sonra kendisini daha fazla göstermiş ve birçok ölüme sebebiyet vermiştir. Günümüze kadar ölüm sayısındaki oran, artış göstermiştir. Deriye yapışan ve kanı emerek şişen hayvan, kana virüs bırakıyor. Bu virüs önlem alınmaz ise tehlikeli hastalıklara yol açabiliyor. Kırım Kongo hastalığın yanı sıra Anaplazmoz, baberioz gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Kenenin sebep olduğu en tehlikeli hastalıklarından biri olan Kırım Kongo ismi, eski tarihlere dayanmaktadır. 1944 yılında Kırım’da görülen ve 1956 yılında Kongo’da görülen kene ısırması vakası, bu hastalığın ismini oluşturmuştur. Kene canlısı, sadece insanları ölüme sürükler, hayvanlara herhangi bir zararı dokunmaz. Ve kanını emdiği hayvana bulaştırdığı virüs, yine insana geçerek zarar verebilmektedir. Bu her türlü hayvan olabilir.

Kenenin ısırıp ısırmadığını anlamak için birçok yöntem vardır. Çoğu kişi vücudunda oluşan kızarıklığın nedenini ve hangi hayvan tarafından ısırıldığını bilemez. Tehlike arz eden bu hayvanın ısırıp ısırmadığını, sabit duruşundan anlayabilirsiniz. Kene vücuda yapıştığında hemen uçup gitmez, uzun süre kalır. Ve salgıladığı tükürük salgısı sayesinde kişi ısırıldığını hissetmez ve herhangi bir acı duymaz. Diğer hayvanların ısırdığından farklı yapıda olması en büyük belirtisidir. Kafasını deriye sokmuş olması, kaçmaması yine kene olduğunun kanıtıdır. Kenenin reaksiyonları 1-3 gün içerisinde kendini gösterir. Eğer ısırık görülmez ve önlem alınmaz ise virüs vücuda hızla yayılabilir. Kene ısırığına maruz kalan kişi, halsizlik, ateş, bulantı, baş ağrısı, karın ağrısı, kusma gibi belirtiler yaşamaktadır. İlk ısırıldığı zaman daha çok göğüste ve yüzde nokta kanamaları oluşabilir, gözlerde kızarma gibi reaksiyonlar belirebilir. İlerleyen safhalarda, iştahsızlık, vücutta oluşan morluklar baş gösterir ve virüsün yol açtığıhastalık ortaya çıkar.

Çoğu kişi bilinçsiz bir şekilde keneyi çıkarma eyleminde bulunurlar. Bu da riskin daha çok artmasına sebebiyet verir. İlk görüldüğü anda hemen bir hekime başvurulması, tehlikenin ortadan kalmasını sağlar. Elimiz ile koparmaya çalıştığımızda, hayvanın başı deride kalabilir. Ayrıca kenenin canı acıdığında ya da herhangi bir bölgesi koptuğunda, kişiye daha çok zarar vermektedir. Canı acıyan kene, virüsünü kana kusabilir ve anında ısırdığı kişiden uzaklaşabilir. Cımbız yardımıyla kenenin çıkarılması mümkündür. Kenenin vücuda en yakın noktasından tutarak sıkıca keneyi kavrayınız.  Kavradığınız nokta kenenin kan emdiği hortumun bulunduğu bölge olmasına dikkat ediniz. Acele etmeden yavaş yavaş ve hayvana zarar vermeden yukarıya çekiniz. Ve çıkardığınız keneye dokunmayınız. Isırılan bölgeye kolonya, alkol ya da sabun gibi maddeler ile dezenfekte ediniz. Ve hemen sağlık kuruluşlarına gidiniz. En önemli husus, keneyi, kapalı plastik bir kapta muhafaza ediniz.

Zehirli olup olmadığı yapılan inceleme sonucunda belli olacaktır. Kişinin teşhisi konusunda kolaylık sağlayacaktır.Tedavinin gidişatında yardımcı olacaktır. Bu yöntemler en son yapılacak işlemler. Kene ısırığını görür görmez müdahale etmeden hemen bir hekime başvurmanız, daha yararlı olacaktır.

kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...