Kulak Tıkanıklığı

FatihSağlık0 Yorum2 Nisan 2014811 kez okundu

kulak-tikanikligi

Kulak tıkanıklığı, genellikle tıkalı östaki borusu nedeniyle olur. Östaki tüpü orta kulağı boğazın arkasına bağlar ve çeşitli nedenlerle tıkanabilmektedir. Östaki tüpünü tıkayıp kulak tıkanıklığına neden olabilen, en yaygın durumlardan bazıları kısaca bu makalede tartışılmıştır.

Kulak tıkanıklığı kulakta bir dolgunluk, tıkanıklık hissi verir ancak genellikle ağrıya neden olmaz. Hışırtı sesleri yada sesleri boğuk duyma eşlik edebilir. Bu durum genellikle tıkalı östaki borusundan kaynaklanır. Östaki borusu orta kulağı, geniz yakınlarında boğazın arkasına bağlayan küçük bir kanaldır. Bu tüpün ana fonksiyonları, orta kulağın havalandırılması, kulak içi basıncın korunması ve orta kulakta biriken sıvı ve atıkların boşaltılmasıdır.

Kulak Tıkanıklığına Neler Neden Olur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kulakta tıkanıklığı genellikle östaki borusunun tıkanması nedeniyle gerçekleşir. Bu durum, özellikle de soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar eşlik ediyorsa ya da bir soğuk üst solunum yolu enfeksiyonu atağından sonra gelişir. Çocuklar bu durumun gelişmesine çok daha yatkındır; çünkü onların östaki tüpleri çok daha dar, yatay ve burun açıklığına daha yakındır.

Bazen, östaki borusunun tıkanması nedeniyle orta kulakta aşırı sıvı birikebilir. Kulakta dolgunluk hissi ve boğuk işitmenin yanında, orta kulakta iltihaplanmaya veya otitis media enfeksiyonuna neden olabilir. Enfeksiyon gelişirse, dolgunluk hissi ile birlikte kulak ağrısı ve şişlik de yaşayabilirsiniz.

Hatta alerji ve saman nezlesi de, zaman zaman kulak tıkanıklığına neden olabilir. Uçak yolculuğu veya tüplü dalış gibi hava basıncında ani ve dramatik değişimlerin olduğu bazı durumlarda da, kulakta dolgunluk hissi oluşabilir. Hava basıncındaki değişiklik aşırı ise, kulak zarları yırtılabilir bu durum barotravma olarak bilinir. Sinüslerde bir enfeksiyon veya sinüzit burun tıkanıklığı ile birlikte, kulakta tıkanıklığa neden olabilir. Bazen kulak kiri kulak içinde birikir ve dolgunluk, tıkanıklık hissine neden olabilir. Östaki borusunun tıkanmasının dışında, büyümüş adenoid, mastoidit, Meniere hastalığı ve yüzücü kulağı bu durum ile ilişkili olabilir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, altta yatan nedenlere bağlıdır. Eğer ciddi bir sebepten kaynaklanmıyorsa kulak tıkanıklığını etkili bir şekilde çözebilecek bazı basit ev reçeteleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıda verilmiştir;

-Manuel Teknikleri Deneyin:

Yutkunma ve esneme gibi faaliyetlerin, östaki borusunun işlevlerini düzenlediği bilinmektedir. Bu nedenle, bu faaliyetler kulak tıkanıklığını rahatlatmaktadır. Hatta boğazınızın arkasını germek de östaki borusunun açılmasına yardımcı olabilir. Sakız çiğnemek kulak tıkanıklığını temizlemenin başka bir mükemmel yoludur. Ayrıca ağzınız ve burnunuz kapalıyken derin bir nefes alıp, daha sonra bu havayı dışarı çıkarmaya çalışırsanız östaki tüpünü zorla açabilirsiniz. Uçak yolculuğu sırasında kulaklarınızın tıkanmasını önlemek için, uçak inerken ve kalkarken yutkunmayı ve esnemeyi deneyin. Bunun dışında kulaklarınıza pamuk tıkaçlar yerleştirip ani basınç değişiminden daha az etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.

-Sıvı Alımını Arttırın:

Östaki tüpü mukus birikimi nedeniyle engellenmiş ise, sıvı alımını arttırmayı düşünün. Gün boyunca bolca su ve sebze, tavuk çorbası içmeye çalışın. Bu yol mukusun incelmesine yardımcı olur ve uygun drenajı sağlar.

-Buhar Solumayı Deneyin:

Buhar solumak da mukusu inceltir ve burun geçişini ve tıkalı östaki tüpünü temizler. Aynı zamanda kulaktaki tıkanıklığı da rahatlatır. Banyoda kapı kapalıyken sıcak bir duş alın ve burada en az yarım saat kalmaya çalışın. Bunun dışında, bir kaseyi kaynar su ile doldurup, buharını teneffüs edebilirsiniz.

-Yer Çekiminden Yardım Alın:

Kulak tıkanıklığının sebebi östaki borusunun içinde sıkışıp kalmış sıvı ise, yer çekiminden yardım isteyebilirsiniz. Tıkanık kulağınızın üzerine yatın. Başınızı bir yastığa koyup bir saat kadar bu pozisyonda yatın. Yer çekimi kulağınızdaki sıvıyı çekerek tıkanıklığın temizlemesine yardımcı olabilir.

-İlaç Kullanın:

Kulak tıkanıklığı, burun tıkanıklığı ile ilişkili ise, dekonjestanlar rahatlama sağlayabilir. Bu ilaçlar burun ve östaki borusunda biriken mukusun drenajına yardımcı olabilir. Tekrardan tıkanıklığa neden olabileceklerinden, sürekli ve üç günden fazla dekonjestan burun spreylerini kullanmayın. Tıkanıklığın sebebi bir enfeksiyon ise, uygun bir antibiyotik bu durumu tedavi etmek için gerekli olabilir.

Kulak tıkanıklığının sorumlusu alerjiler ise, antihistaminikler bu durumun tedavisi için gerekli olabilir. Tıkanıklık, sertleşmiş kulak kiri nedeniyle oluştuysa, kulak kirini yumuşatmak için bebek yağı veya hekim tarafından reçete edilmiş kulak damlalarını kullanabilirsiniz. Eğer kulak ağrısı, şiddetli şişme, kulaktan akan iltihap, kulak çevresinde kızarıklık ve sıcaklık, ateş, baş ağrısı, kulak çınlaması gibi başka sorunlar yaşarsanız tıbbi yardım istemelisiniz. Doktorunuza danışın ve tavsiye izleyin. Bir sağlık uzmanı tarafından teyit edilmeden kulağınıza bir şey koymayın.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...