Limonun Faydaları

FatihSağlık0 Yorum11 Aralık 20121.306 kez okundu

Limon, turunçgiller arasında yer alan, ağaçta yetişen ve başta C vitamini olmak üzere A ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle C vitamini içermesi halk tarafından yaygın olarak bilinmektedir. Limon, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi vücut direncini düşüren hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Limonun faydalarından bahsedecek olursak; Vücuda öncelikle çeviklik kazandırır, güç verir ve iştah açar. İçinde bulunan etkili maddelerle birlikte mikropları öldürür ve idrar söktürücü etkisi vardır. Kansızlığı olanlara karşı oldukça etkili bir bitkidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve etkili doğal bir beyazlatıcı özelliği vardır. Yani dişleri beyazlatır. Damar tıkanıklığını ve buna bağlı gelişebilecek hastalıkları önler, damar sertliği olan insanlarda bu sertliği giderir, damarların daha esnek bir yapıya kavuşmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Soğuk algınlığı, grip, nezle ile öksürüğü azaltır veya giderir. Ateş ve tansiyon düşürücü özelliği de vardır. Özellikle gençlerin problemi olan sivilceleri gözle görünür biçimde azaltır. El ve ayaklarda bulunan nasırlara da faydalı olduğu bilinmektedir.

Bunların dışında limonun kansere karşı koruyucu özelliği olduğu son yapılan araştırma ve testlerde ispatlanmıştır. Limon suyu bazı deniz canlılarının üzerine sıkıldığı zaman o canlının üzerindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Örneğin bir balığın üzerine limon sıkmak o balığın üzerindeki bakterileri öldürür. Tabi bu işlem balık pişirilmeden yapılmalıdır, pişirildikten sonra bu işlemin herhangi bir önemi yoktur.

Limon oldukça ekşi bir özelliğe sahip olduğu için genellikle sıkılıp içilmez. Daha çok salata ve yemeklerde kullanılır. Limon kabuklarıyla birlikte duş için kullanılacak olan suya sıkılırsa, kan dolaşımını hızlandırır ve cilde canlılık getirir. Bu uygulama genellikle yaşı ilerlemiş insanlar tarafından tercih edilir ve halk arasında pek yaygın değildir. Ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında limon suyu ile gargara oldukça önemlidir. Haşlanıp içilirse(özellikle kabuğu) vücuttaki kurtları dökmeye yardımcı olur. Kanı temizlemesi açısından bazı insanlar çayın içine limon sıkıp öyle içerler. Ayrıca limonun asidik yapısı oldukça yüksektir ve çok çok güçlü bir antioksidandır. Limon saç rengini açar. Bu uygulama limon suyunun saç diplerine uygulanması ile olur.

Limon tıpkı kivi gibi asidik olması bakımından oldukça güçlüdür. Bu bitkiye alerjisi olan insanlarda olumsuz yan etkileri olabilir, ayrıca limonun çok fazla tüketilmesi asit bakımından zengin olduğu için dil ve ağzın içinde herhangi bir bölgede yara olmasına sebep olabilir. Yine fazla tüketilirse diş etlerinde kanama yapabilir ve tansiyonu çok fazla düşürebilir. Bilindiği üzere tansiyonun çıkması zararlıyken çok düşmesi de insan vücuduna zararlıdır. Sadece limon değil tüm ekşi besinler çok fazla tüketildiğinde gözün görme yeteneğini azaltır ve sinir sistemine zarar verir. Mide ülseri ve gastrit gibi hastalıklara da yol açabilir.

 

bilgiustam – Melih ÖztürkBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...