Muz ve Faydaları

FatihEğitim & Öğrenim0 Yorum13 Ocak 2014695 kez okundu

muz

Muzun sağlığa sayısız faydaları vardır. Böyle olunca yüzyıllar boyu her yaştan insanın muzu sevmesi şaşırtıcı değildir. Muz tüm yıl boyunca mevcuttur ve büyük bir enerji kaynağıdır. Dünyanın en popülermeyvelerinden biri olan muz, hakkında daha fazlaöğrenmek için okumaya devam edin.

Muz yüzyıllar boyu vitaminlerin ve temel besin ögelerinin iyi bir kaynağı olmuştur. Bu sarı montlu meyvenin bu kadar popüler olmasının nedeni, tüm yıl boyunca bulunabilmesi ve aynı besindeğerine sahip meyvelere göre daha ekonomik olmasıdır. Muz vitaminler ve besin ögeleri açısından çok zengin olduğundan depresyon, premenstrüel sendrom (PMS) ve mevsimselduygulanım bozukluğu gibi durumların tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Buiddiaları destekleyen hiç bir somut bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, yukarıda belirtilen hastalıklardan muzdarip bir çok insan diyetlerine muz dahil ettiklerinde kendi durumlarında bir iyileşme yaşadıklarını bildirmiştir.

Muz “Musa acuminata” ailesine aittir ve adını Roma İmparatoru Augustus’un doktoru olan ve bu egzotik Afrika meyvesinin dikimini teşvik eden Antonius Musa’ dan almaktadır. O dönemden beri yetiştirilme alanı yayıldı ve bugün hemenhemen Dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Muzayetiştirildikleri bölgelere bağlı olarak değişik adlar verilmiştir. Hindistan’da muza, sık sık muz bitkilerinin gölgesinde meditasyon yapan Hint bilgelerinden dolayı “Akıllı Adam Meyvesi” denilmektedir. Araplar Arapça parmak anlamına gelen “banan” kelimesini kullanır. Muz özellikle tropikal iklimlerde iyi büyür. Bunlar özellikle mutfak kullanımı, tekstil ve kağıt endüstrisinde kullanılan liflerin üretimi için yetiştirilmektedir. Onun dışında muzu direk yiyebileceğiniz gibi meyve salataları, kekler, pudingler ve milk shake gibi bir çok tatlının yapımında kullanabilirsiniz. Muz meyvesi çok değişik şekil ve boyutlarda olabilir. Olgunlaştıkları zaman sarı, kırmızı yada mor renkte olabilirler. Tüm dünyada 500′ den fazla çeşitte muz vardır. Bir muz küresi el olarak adlandırılır ve her bir kümede 10-20 muz bulunur. Bunlara da parmaklar denir. Muz dalından koparıldığından çabuk olgunlaşan bir meyvedir. Olgunlaştığında içindeki nişasta şekere dönüşür bu da muza tatlıtadını verir.

Muzun Besin Değerleri

Muz bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif içerir. Glikoz, laktoz, maltoz, galaktoz, sukroz, fruktoz ve nişasta gibi şekerler içerir. Muz ayrıcariboflavin, A vitamini, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini gibi vitaminler ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor,bakır, çinko ve florür gibi mineraller açısından zengindir. Muz içinde glisin, triptofan, lizin, lösin, treonin, arginin gibi temel amino asitler de bulunmaktadır. Orta boy bir muz yaklaşık 100 kalori içerirken büyük boy bir muz yaklaşık 125 kalori içerir. Muz oldukça sağlıklı ve enerjidüzeyi yüksek bir meyvedir.

Muzun Faydaları

-Muz oldukça enerji vericidir ve iştahsız kişilerin enerji elde etmesi için iyi bir seçimdir.

-Liften zengindir ve kabızlığa iyi gelir.

-Triptofan amino asidinden zengindir. Bu amino asit vücutta seratonine dönüşür. Serotoninin duygu durum bozuklukları ve depresyonun giderilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

-Potasyum ve magnezyum içerdiğinden kalp hastalıklarından korunmayı sağlar.

-Mide ülserlerine karşı faydalı olduğu bulunmuştur. Proteaz inhibitörü denilen bir bileşik sayesinde midede bulunan zararlı bakteriler ile savaşır.

-Vücudun hemoglobin fonksiyonuna yardımcı olan demir bakımından zengindir. Yani anemi hastaları için ideal bir meyvedir.

-Sigarayı bırakmaya çalışanlara oldukça faydalıdır. Bir kişi sigarayı bıraktığı zaman vücutta azalan nikotin seviyelerine alışması zaman alır. Muzda bulunan B-6 ve B-12 vitaminleri yoksunluk belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

-Bal ve vanilya özleri ile püre yapılan muz, saçların yumuşamasına yardımcı olur. Bunun nedeni bu maddelerin içlerinde bulunan doğal yağlar ve potasyum’dur.

-Muzun böbrek kansere karşı mücadelede yararlı olduğu tespit edilmiştir. Kanser Uluslararası Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre haftada 4-6 kez muz yiyen kişilerin yemeyenlere göre bu kansere yakalanma riskleri yarıya düşmüştür.

-Muz yemenin makula dejenerasyonu yani yaşlılıkta görüşün azalmasına engel olduğu tespit edilmiştir. Bu konuda araştırmalar sürmektedir.

-Singapur merkezli üroloji uzmanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, erkekler her üç günde bir düzenli muz yiyerek doğurganlıklarını artırabilir.

-Sivrisinek ısırıklarında muz kabuğu kullanmak yaranın kaşınmasını ve şişmesini azaltır. Ayrıca cilde muz püresi uygulamak cildi yumuşatır ve nemlendirir.

Yukarıda anlatılan tüm faydalar, muzu nasıl saklayacağınızı bilmiyorsanız bir işe yaramayacaktır. Muzu saklamanın ideal yolu onu oda sıcaklığında tutmaktır. Eğer olgunlaşmalarını istiyorsanız bir gazete kağıdı yada kese kağıdına sarabilirsiniz. Buzdolabında saklamak kabuklarını siyah yapacaktır. Tüm bu faydaları göz önüne alındığında, muzu süper gıdalar listesine eklemek yanlış olmayacaktır. Diğer meyvelere göre avantajı daha ucuz olması ve hemen her zaman her yerde bulunabilir olmasıdır. Umarım bu yazıdan sonra daha çok muz tüketir ve faydasını görürsünüz.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...