Nasıl Güneşlenmeliyiz?

FatihGüncel, Soru & Cevap0 Yorum6 Aralık 20131.682 kez okundu

guneslenmek

Yaz ayların gelmesi ile kışın yorgunluğunuatmak, deniz ve güneşten faydalanmak içinfırsat bekleyenler, bronz bir tene sahip olmak için, uzun süre güneş altında kalanlar. Geçmişte bronz bir tene sahibi olmak estetik ve sağlıklı bir vücudu ifade ederken, artık gelecekte meydanagelecek cilt kanseri riskini anımsatmaktadır.Bronzlaşmak için uzun süre güneş altında kalmak cilt kanseri, vücut lekeleri, deridekırışma ve erken yaşlanma etkileri meydana getirmektedir.

Her insanın D vitamini için, güneşe ihtiyacı olduğunu unutmadan doğru birşekilde nasıl güneşlenebiliriz ona bakalım:

İnsanın D vitamini ihtiyacını karşılamada güneş en önemli etkendir. Fakat bunun için saatlerce güneş altında kalmak gerekmiyor. Her gün 15-20 dakika güneşlenmek ihtiyacın karşılanması için yeterlidir. Ayrıca koruyucu bakım kremlerigüneş ile sağlanan D vitamini sentezinin oluşmasına engel değildir. Güneşin en etkili olduğu 10:00 – 16:00 saatleri arası direk güneşten sakınacak aktiviteler yapmak ve gerekmedikçe güneşe çıkmamak en doğrusudur. Güneşten korunmak için mutlaka koruyucubakım ürünleri kullanmak gerekmektedir. Güneşten yayılan ultraviyole ışınlar insan sağlığında meydana gelecek cilt kanseri, derilekeleri, cilt kırışıkları gibi bir çok rahatsızlığasebep olmaktadır. Ülkemizde kullanacağımız bakım ürünlerinin en az SPF 30 korumafaktörlü olması gerekmektedir.

İnsan hayatı boyunca maruz kalacağı UV ışınlarının %80’ninin 18 yaşının altında alır. Bu nedenle çocukların Güneşin UV ışınlarından korunmasına daha fazla önem vermek gerekmektedir. Çocukluk döneminde sağlanacak yeterli koruma ileride oluşabilecek ciltkanseri riskini azaltmaktadır. Açık tenlilerin güneş ışınlarından etkilenmesi daha fazla olmaktadır. Güneş yanığı riski açık tenlilerde koyu tenlilere nazaran daha fazladır. Güneş yanığı sonrası oluşabilecek cilt lekeleri ileride cilt kanserinin habercisi olabilir. Güneş sadeceteninize değil saçlarınıza da zarar vermektedir. Bu nedenle özellikle tuzlu suya girilmişse mutlaka saçlar tatlı su ile yıkanmalı ve güneşin zararlı etkilerine karşı şapka kullanılmalıdır.Sadece direk güneş altında değil, şemsiye altında yada gölgedeyken de UV ışınları kum, beton, su yüzeyi gibi yerlerden yansıyarak bize ulaşabilir. Bu nedenle gölgede de koruyucu kremkullanmaya önem göstermek gerekmektedir.

Güneş kremi seçilirken en az SPF 30 korumafaktörlü, UVB ve UVA etkili, tere ve suyadayanıklı ürünler olması tercih edilmelidir. Güneş kremini 2 saatte bir tekrar uygulamaktafayda olduğu gibi suya girdikten sonrada tekraruygulamak gerekmektedir. Koruyucu kremlerUV etkisini azaltır ama tamamen önlemez bu nedenle koruyucu ürün kullanıyorum diyerek daha fazla güneş altında kalmak korunma açısından etkili değildir.Gölgede durmak ve güneş ışınlarının direk etkisinden koruyacak giysiler giymek UV ışınlarının etkisini azaltır. Suya girmek serinlik hissi verse de güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bir yöntem değildir. Sadece açık havada ve güneş altında UV ışınların maruz kalmayız. Kapalı ve bulutlu havalarda da Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlar bize ulaşır.

Doğru bir güneşlenme; güneş ışığının direk bir açıdan gelmediği saatlerde, koruyucu bakım ürünleri kullanılarak ve ilk gün 15 dakika ve sonrasında yavaş yavaş güneşte kalma süresi uzatılarak yapılmalıdır. Çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumak sağlıklı yaşamalarınısağlamaktır.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...