Oksitosin Seviyemizi Nasıl Arttırırız?

FatihSağlık, Soru & Cevap0 Yorum15 Kasım 2013718 kez okundu

ozon-tedavisi

Oksitosin, erişkinlerin rahatlamasını sağlayan bir hormondur. Artmış oksitosin düzeyleri ayrıca ilişkinizdeki güvenin artması ve bağlanmayla da ilişkilidir. Eğer hoşlandığınız kişi yanınızdan geçtiğinde kalbinizin deli gibi atmasının sebebinin “Erosun aşk oku”nun size çarpması olduğunu düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz.Erosun işini elinden almak gibi bir niyetim olmasa da, bilim adamları ve araştırmacılar bunun nedeninin aşk hormonu “oksitosin” olduğunu düşünüyor.

Oksitosin, rahatlama ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan anti-anksiyete etkileri olan bir nörohipofiziyal hormondur. Ağrı eşiğini yükseltir aynı zamanda büyümeyi ve iyileşmeyi teşvik eder. Sosyal etkileşim ve iletişimde güven duygusu sağlar. Oksitosin hormonu bir çok dokunma, koku ve ses ile aktifleşerek salgılanır. Başkalarına iyilik yapmak gibi psikolojik faktörlerde oksitosin seviyelerini arttırır.

Oksitosin kelimesi “hızlı doğum” anlamına gelen Yunanca kelime oxys ve tokos kelimelerinden türetilmiştir. Bunun nedeni oksitosin hormonunun doğum sırasında vajina ve serviks genişlemesine yardımcı olmasıdır. Oksitosin yalnızca doğumu kolaylaştırmada yardımcı değil, aynı zamanda anne yeni doğan arasındaki bağı sağlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki yalnızca anne ile bebek arasındaki bağı değil, sosyal ilişkilerde ve partnerlerle olan bağı da sağlayan oksitosin hormonudur. Kişinin içindeki güven ve cömertlik duygusunu açığa çıkarır. Yani vücudunuzdaki oksitosini arttırmak partnerinizle bağlanmanızı, daha iyi bir sevgili daha iyi bir ebeveyn olmanızı ve daha mutlu olmanızı sağlar. Etkilerini görmek için yapılan sayısız araştırmanın sonucuna göre oksitosin hormonu bunları gerçekten yapabilir. İşte size oksitosin seviyelerini arttıran etkenler;

Sarılmak ve el ele tutuşmak: Çiftler sarılarak, el ele tutuşarak oksitosin seviyelerini arttırabilirler. Her yakın temasta bu mucizevi hormonun salınışı artar. Bu sadece rahatlamanızı değil partnerinizle bağ kurmanızı da sağlar. Şimdi sahilde sevgilinizle el ele yaptığınız romantik yürüyüşlerin neden bu kadar huzurlu olduğunu biliyorsunuz.

Masaj yaptırmak: Dokunmanın oksitosin seviyelerini arttırdığını artık biliyoruz, bunu sağlamak için rahatlatıcı diğer bir yol ise masaj yaptırmaktır. Sadece vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmekle kalmıyor aynı zamanda tüm stressinizi de uzaklaştırıyor.

Hayal kurmak: Oksitosin seviyelerini arttıran tek şey fiziksel temas değildir. Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar evli kadınların kocalarını düşündüklerinde hızla oksitosin salgıladıklarını tespit etti.

Eğlenceli aktiviteler yapmak: Sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak, ister dans etmek olsun ister karaoke yapmak oksitosin seviyenizi arttırır. Eşinizle birlikte Bungee jumping yapmak yada bir roller coastera binmek gibi en heyecan verici aktiviteler bile oksitosin seviyenizi arttırır ve olağanüstü güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur.

Egzersiz: Tempolu yürüyüş, yüzme ve diğer fiziksel aktiviteler vücuttaki oksitosin düzeylerini artırmak için iyi çalışır. Yoga da oksitosini artırmak için harika bir yoldur. Basit meditasyon ve nefes egzersizleri de aynı sonucu almanıza yardımcı olur.

Evcil hayvanlar: Her evcil hayvan sahibinin bildiği gibi evcil hayvanınıza sarılmak onunla oynamak çok rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Artık bunun nedenini biliyorsunuz. Evcil hayvanınıza dokunmak, tüylerini okşamak ve onunla oynamak oksitosin seviyenizi arttırır.

Arkadaşlar: İyilik yapmak, arkadaşlarınıza ve ailenize hediyeler vermek oksitosin seviyenizi arttırır ve çok iyi hissetmenizi sağlar. Bazen sadece bir arkadaşınızı arayıp, onunla konuşmanız bile oksitosin seviyenizi arttırabilir.

Sosyal medya: Her ne kadar sosyal medyanın birebir iletişimi öldürdüğü söylense de Facebook ve Twitter’ ın insanlar üzerine etkilerini inceleyen araştırmacılar öyle düşünmüyor. Sosyal medya aracılığı ile iletişim kurmak da oksitosin seviyesini arttırabiliyor. Birebir iletişim her ne kadar daha güzel olsa da sosyal medya da oksitosin seviyenizi arttırmayı sağlıyor.

Tanıdık deneyimler: Yeni pişmiş kurabiye kokusu, sabahları kuş cıvıltılarıyla uyanmak, ailenizle güneşin batışını izlemek oksitosin seviyenizi arttıran kokular, sesler ve görüntülerdendir. Bu rahatlatıcı düşünce ve anılar zihninizi rahatlatır ve stresten uzak tutar.

Müzik dinlemek, iyi bir yemek yemek gibi bazı diğer faktörlerde oksitosin seviyenizi arttırır. Sarılmak, el ele tutuşmak ve öpüşmek gibi temas sağlayan faktörler oksitosini en çok arttıran şeylerdir. Bu sadece çiftlere özgü değildir. Bir anne- babanın bebeklerine sarılmaları da oksitosini arttırır. Aynı zamanda aileyi bir araya getirir, ilişkilerini güçlendirir. Daha mutlu ve bir arada bir aile ortamı sağlar. Stresten uzaklaştırır. ve sakinleşmenizi sağlar. Oksitosin seviyenizi yükseltecek ufak ip uçlarımızı kullanın böylece daha sakin ve sosyal bir hayat kurun.

kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...