Örümcekler ve Ağları

FatihBilim & Teknoloji0 Yorum25 Eylül 20121.047 kez okundu

Günümüzde hala teknoloji, bilim dünyası tarafından taklit edilemeyen, yapayı üretilemeyen bazı mefhumlar var. Onlardan biri de ilginç yaşamlarıyla dikkat çeken örümceklerin ağları. İşlevine göre göreceli sağlamlığı ve esnek yapısı, örümcek ağlarının temel özelliklerinden. Bu özellikleri açmak gerekirse durum şöyledir: bir örümcek ağının çapındaki çelik tel bu ağdan daha güçsüzdür. Öyle ki sağlamlık bakımından örümcek ağı çelik tele göre 2 kat daha dayanıklıdır. Ayrıca ne kadar uzatılırsa uzatılsın yine eski haline dönebilir. Yapay olarak üretilebilen en iyi esneme kapasitesine sahip bir telden en az 4 kat daha esnektir.
Dünya üzerindeki örümcek türünün sayısını duyduğunuzda şaşıracaksınız. Tam 34 bin örümcek türü varlığını sürdürmektedir. Her tür farklı özelliklere sahiptir. Bu türlerin herpsi zehirleme özelliğine sahiptir. Yani zehir üretebilirler. Ancak insanı zehirleyebilen cinsleri azdır. Karadul örümceği vb. buna örnektir. Bugüne kadar tespit edilebilen en büyük örümcek türü Güney Amerika’ da fark edilen Goliath Trantula adlı örümcektir. Sadece bacak boyu 30 cm’. ye yakındır. Bu tür bir kertenkele, kurbağa veya fareyi avlayıp yiyebilecek kapasiteye sahiptir. 8 bacak ve 8 göze sahip örümceklerin herhangi bir bacağı kırılırsa yerine yenisi çıkar. Arka kısımlarında örümcek ağı üretilir. Vücutlarının arka kısımlarında delikler mevcuttur ve bu deliklerden sıvı dışarı çıkar. Çıktığı gibi donar ve ağ oluşur.
Örümcek ağları kendilerine çarpan nesneleri adeta üzerine yapıştırır. Çarpan cisimlerin hızları fazla olsa bile esneyerek bu hızı frenler. Ters yönlü 2. esnemeyi ise gerçekleştirmez ve eski seviyesine geri döner. 2. esnemeyi gerçekleştirmediği için çarpan cisim tekrar geri fırlatılmaz. Bu yüzden cisim bu ağa yapışır. Bilim insanları sırf bu özelliğin yapayını üretmek için örümcek çiftlikleri kurmaktadırlar. Örümcekleri sağıp, onların ürettikleri ipleri kullanmayı amaçlamaktadırlar. İşte bu yapaylığı gerçekleştiremedikleri için de bir yandan bu ipleri kullanmaktadırlar. Nitekim ortalama bir örümceğin uzunluğu 3 cm.’ den azdır ve 1 tanesinden günde 330 metreye yakın ip elde edilmektedir. Bu kadar ipin ağırlığı ise sadece 3 gr. civarındadır. Özellikle ABD ordusu, bu ipleri kullanarak kurşun geçirmez yelek üretiyor.
Örümcek ağlarının her tarafı yapışkan özellik göstermez. Bu yüzden şekilleri de farklıdır. Çünkü amaca göre ağ örümü örümcek tarafından gerçekleştirilir. Avladıkları canlıların yanına yavaş yavaş giderler. Çünkü onlar da kendilerinin hazırladıkları tuzağa düşüp ağın yapışkan kısmına takılabilirler. Ayrıca tek tip ağ üretmezler. Avın yakalanacağı kısımlar için daha farklı ipler üretirler.
Örümceklere dair ilginç bir bilgi daha verelim. Örümceklerin dişileri, çiftleşmeden sonra çiftleştikleri erkek örümcekleri yer. Dişileri, erkeklerine göre en az 4 kat daha büyüktür. Bu olaydaki amaç neslin devamıdır. Yani erkek örümcekler, kendi nesillerinin devamı için kendilerini feda ederler.

alıntı:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...