Saç Nezlesi

FatihSağlık0 Yorum6 Aralık 2012965 kez okundu

Daha çok bayanlarda görülen, saç köklerinin iğne gibi batması ile belirti gösteren ve önün geçilmediği takdirde çok ciddi saç dökülme problemi ile karşılaşılan bir saç derisi rahatsızlığıdır saç nezlesi. Bu rahatsızlığın bayanlarda daha sık görülmesinin nedeni ise, saçlarının daha uzun ve sık olmasıdır.

Saç Nezlesinin Nedenleri
Halk arasında daha çok saç nezlesi olarak adlandırılan, saç derisinde kaşınma, yanma ve iğne ucu gibi ağrıya neden olan bu rahatsızlığın başlıca sebeplerinden birisi, saçın çok sıkı bağlanmasıdır. Saçların yukarıdan ya da aşağıdan sıkıca bağlanması, hem saç köklerinin hem de saç derisinin hava almasını engelleyip bu kısımların dengesini bozacağı gibi sıkıca bağlanma olduğu için, derinin çekilmesi ve saç köklerinin zorlanması durumuna da yol açabilir. Bu durumda saç köklerinde kopma ya da tamamen çıkıp dökülme meydana gelebilir.

Saç nezlesinin bir diğer nedeni de özellikle uzun saçlı bayanlarda saçların yıkandıktan sonra kurulanmamasıdır. Nasıl ki bir insan soğuk ya da rüzgarlı havalarda ıslanır ve kurutulmaz ise nezle olursa, saç derisi de aynı şekilde nezle olabilir. Soğuk hava ya da rüzgardan zarar gören saç kökleri, gücünü yitirip kaşınma ve dökülme problemi yaratabilirler.

Her gün saça fön çekilmesi ya da bol jöle ile şekil verilmesi de saç nezlesi rahatsızlığına neden olan faktörlerdendir. Fön ile verilen hava sıcak olsa bile saç köklerini ve deriyi oldukça rahatsız edip doğal dengesinin bozulmasına neden olacaktır. Saç köklerine ve derisine yakın sürülen jöle ya da benzeri kozmetik ürünler de saç derisinin sürekli soğuk olmasını ve dolayı ile saç köklerinin üşüyüp zarar görmesine neden olacaktır.

Saç Nezlesinin Belirtileri ve Tedavisi
Halk arasında daha çok saç nezlesi olarak bilinen ancak rapunzel hastalığı ya da prenses hastalığı da denilen bu rahatsızlığın en belirgin özelliği, saç derisinde, özellikle kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi olmasıdır. Eğer ilk fark edildiğinde önlem alınmazsa, ileri ki dönemlerde, saç diplerinde yara ve aşırı derecede dökülme ile sonuçlanabilir. Tıpta bir hastalık olarak nitelendirilmeyen ancak halk arasında sık sık karşılaşılan bu rahatsızlığın belli bir tedavisi ne yazık ki yok. Hastalığı önlemek ve kurtulmak için, hastalığa neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Eğer belirtiler, rahatsızlık sebepleri ortadan kaldırıldıktan sonra da hala devam ediyor ve süresi bir haftayı geçti ise, hemen bir doktora başvurup saçlarınız daha çok dökülmeden önlem almalısınız.

Saç nezlesine yakalanmamak ya da yakalandıysanız kısa sürede kurtulmak için, saç sağlığı ve bakımına özen göstermek gerekmektedir. Banyo sonrası saçlar havlu ile kurutulmalı ve mümkünse iki üç saat dışarı çıkılmamalıdır. Eğer dışarı çıkmak gerekirse de o zaman önce havlu sonra da kısa ve uzaktan tutulan bir kurutma makinesi ile saçlar iyice kuruyana kadar fön çekilip o şekilde dışarı çıkılmalıdır. Özellikle bayanlar, saç modellerinde çok sıkı, saç derisini sıkacak ve gerdirecek modellerden ise, daha rahat modeller seçmeli, erkekler ise, jöle ve benzeri kozmetik ürünlerin kullanımını azaltmalıdır.

 

bilgiustam.com-Yasemin PaklacıBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...