Sağlıksız Yiyecekler Neden Lezzetlidir?

FatihSağlık, Soru & Cevap0 Yorum3 Mart 2014658 kez okundu

sagliksiz-yiyecek

Hiç merak ettiniz mi neden en lezzetli yiyecekler sağlıksız olarak adlandırılıyor? Brokoli, lahana, ıspanak, brüksel lahanası sağlıklı kabul ediliyor çünkü vitaminler, mineraller, lifler ve bunların kombinasyonlarıyla dolu olduklarından adeta bir diyetisyenin rüyası gibiler. Öbür yandan sevdiğimiz yiyecekler hamburger, patates kızartması, tatlılar ve hatta kırmızı et sağlıksız kabul ediliyor.

Diyetisyenlerin “abur cubur” olarak adlandırdıkları bu gıdaları çok aşırıya kaçmadan, haftada birden fazla tüketilmemeleri gerekmektedir. Eminim sizde bunun nedenini merak ediyorsunuzdur? Bunun cevabı lezzetli yiyeceklerin yağ, tuz ve şekerden zengin olmalarıdır ve bizim damak tadımızın onları sevmesinin nedeni onları sevmek için gelişmiş olmasıdır. Atalarımız bizim yaşadığımız gibi refah içinde yaşamıyordu ve bu üç şey çok bol değildi. Bu yüzden tarih öncesi insanlar bu tadların değerini biliyorlardı.

*Yağdan zengin yiyecekler: Patates kızartması, hamburgerler, milkshake, salam, dondurma, pizza, sucuk gibi yağ açısından zengin yiyecekler koca bir liste olur ve biz bunların hepsini çok severiz. Bu yiyecekler enerji depolarlar. Yağlı yiyecekler kaloriden zengindir, karbonhidratların iki katı enerji içerirler. Sindirimleri uzun sürdüğü için vücudumuz onları yeterli yiyecek olmadığı zamanlar için saklamayı seviyor. Atalarımızın beslenme düzenleri çok düzensizdi. Örneğin bir mamut avladıklarında bir kaç gün bütün kabileye yetecek yiyecekleri oluyordu. Ancak bu çok nadir olurdu bu nedenle atalarımız gıda sıkıntısı olduğu dönemlerde yağ depolayarak ellerinden geldiği kadar enerji sağlayabilmek için geliştiler. Atalarımızın vücudu enerji depolayabilmek için ne kadar geliştiyse evrimsel olarak o kadar hayatta kalabiliyordu dolayısıyla beyinlerimiz ve damak tadımız yağlı yiyecekleri seviyor.

*Şekerli yiyecekler: Pastalar, kurabiyeler, çikolatalar, dondurma, reçeller, kremalı bisküviler, şekerler gibi pek çok yiyecek şekerden zengindir. Vücudumuz için şeker, enerji demektir. Atalarımız olgun meyvelerin daha tatlı ve sindirimi kolay olduklarını keşfetti ve tatlı gıdaları saptamada birer uzman oldular. Pek çok bilim adamı tatlı tadın, zenginliğin bir işareti olduğunu düşünüyor. Bundan dolayı tatlı birşey yediğimizde beynimizdeki zevk reseptörleri aktif hale geçip , dopamin salgılamaya başlıyor hatta şekerin uyuşturucu benzeri bir etkisi olduğu düşünülüyor.

*Tuzlu yiyecekler: Cipsler, tuzlu krakerler, turşu, zeytin, peynir, salam, patlamış mısır, konserve etler ve paketlenmiş gıdalar aşırı miktarda tuz içerir. Etiketlerini okursanız tatlı tadı olan pek çok şeyde bir miktar da tuz olduğunu görürsünüz. Tuzun eskiden elde edilmesi şimdi olduğu gibi kolay değildi. Tuz kasların ve sinir hücrelerinin çalışmalarını sağlayan sodyumun en önemli kaynağıdır. Sodyum sofra tuzu hariç, yumurta ve ette de çok az bir miktarda bulunur. Bazı bilim adamları tuzun da şeker gibi vücudumuzda dopamini arttırdığını düşünmektedir bu yüzden tuzlu tatları seviyor olabiliriz. Tadı ne kadar lezzetli olsa da böbreklerimiz için çok zararlı olduğunu unutmamalıyız.

Çocukken hepimiz uslu olursak şekerli veya yağlı yiyeceklerle ödüllendirildik. Bu beynimize sürekli öğretildi böylece beynimiz şekerli ve yağlı gıdaları ödülle ilişkilendirdi. Yetişkin olduğumuzda da bu devam ediyor ne zaman stresli veya duygusal olarak sıkıntılı olsak vücudumuzu tatlılar veya yağlı gıdalarla rahatlatmaya çalışıyoruz. Brokoli, brüksel lahanası, ıspanak gibi bir çok yeşil sebzenin acımsı keskin tatları vardır. Tarihte bir çok zehirli bitki acıdır ve evrimsel olarak atalarımız bu tatları sevmemeyi öğrenmiştir. Bu nedenle bizim için çok faydalı olsa da yeşil sebzeleri sevmiyoruz.

Bunlardan başka işlenmiş gıdalar, katkı maddeleriyle zenginleştirilmiş yiyecekler de var üreticiler yiyeceklere lezzet katmak, ürün ömrünü uzatmak için bunları yapsa da bunlar yiyecekleri sağlıksız hale getiriyor ve kansere neden oluyorlar. Sağlıksız gıdalar aynı zamanda gerekli besin maddelerini de içeriyor olabilir örneğin tuzun sodyum içermesi gibi. Ancak bunların aşırı miktarda tüketilmesi faydalarından çok zarar getirdiğinden sağlıksız gıdalar sayılıyorlar.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...