Sallanan Sandalyenin Faydaları

FatihSağlık, Teknik Bilgi0 Yorum16 Ocak 2014821 kez okundu

sallanan-sandalye

Sallanan sandalyenin sağlığınıza bir çok faydası vardır; şaşırtıcı ama gerçek! Bu yazımızda sallanan sandalyenin sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini konuşacağız.

Birisi sallanan sandalyeden söz ettiğinde aklınıza ne geliyor? Muhtemelen tembel bir cumartesi öğleden sonra televizyon izlemek ya da iş yerinde yoğun bir günün ardından güzel bir kitap ile rahatlamak. Sanılanın aksine sallanan sandalye sadece rahatlatıcı olmakla kalmayıp aynı zaman da sağlığınıza bir çok faydası vardır. Aşağıda sallanan sandalyenin özellikle faydalı olduğu bazı rahatsızlıklar verilmiştir. Hadi inceleyelim;

Alzheimer Hastalığı ve Demans:
Sallanırken anksiyeteyi azalttığı bilinen endorfinler salınır. Bu endorfinler özellikle sakinleştirilmeleri zor olan orta derece demans hastalarının ağrılarının azaltılmasında ve yatıştırılmalarını sağlamada oldukça faydalıdır. Yaşlı hastalarda bulunan bu hastalıklar çok zordur ve sallanmak bu hastaların genel sağlık durumlarını düzeltir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu:
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) olan çocukların bir sallanan sandalye üzerinde daha iyi odaklanmalarının mümkün olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeni hareket etmek için olan isteklerinin sandalye tarafından gerçekleştirilmesi ve böylece çocukların daha iyi konsantre olabilmeleridir.

Artrit:
Sallanan sandalye artrit hastaları için oldukça faydalı bulunmuştur. Her gün yaklaşık bir saat boyunca sallanmak diz esnekliğiningeliştirilmesini ve dizlerin etrafındaki kasların güçlendirilmesini sağlar ve hastaların iyileşmesini hızlandırır.

Sırt Ağrısı:
Bazı egzersizlerle birlikte sallanan sandalye, sırt ağrısı olan kişilere oldukça faydalıdır. Bel fıtığı gibi hastalıkları olan kişilere bellerinikullanmadan sadece ayaklarını kullanarak 5 dakika sonrasında, sadece ayak parmaklarınıkullanarak 5 dakika ve son olarak topuklarınıkullanarak 5 dakika sallanmaları önerilir. Amerikan başkanı John. F. Kennedy Jr, bir doktor tarafından tavsiye edilmesinin üzerine, kronik bel ağrıları için sallanan bir sandalyekullanıyordu.

Varis:
Sandalyenin sürekli hareketi nedeniyle kan dolaşımının gelişmesi, varislerin oluşmasını önler. Bu özellikle aktif bir yaşam sürmeyen kişiler için faydalıdır.

Ameliyat Sonrası İyileşme:
Sallanmanın ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Ameliyat sonrası pek çok hasta bağırsak sorunları yaşar, sallanmanın barsak aktivitesini daha çabuk geri kazandırdığı gösterilmiştir. Sallanma abdominal histerektomi sonrası ağrıyı azaltmayayardımcı olur. Buna ek olarak, diz cerrahisi sonrası iyileşme sağlar.

Hamilelik:
Sallanan sandalye gebeliğin farklı aşamalarında ve doğumdan sonra pek çok şekilde faydalıdır. Gebelik sırasında bir kaç dakika sallanmak fetüsün sinir sisteminin gelişmesindeyardımcı olur. Her gün bir kaç dakika boyunca sallanmak gebelikte oluşan sırt ağrılarına ve varislere iyi gelmektedir. Sezaryan yaptıran kadınlarda daha az gaz ve ağrı şikayeti olur ve daha hızlı iyileşirler. Kolik şikayeti olan bebekleri rahatlatmaya yardımcıdır. Bebekler daha az ağlayacak ve daha çabuk uykuya dalacaklardır. Anneye çok iyi destek sağlar ve emzirme için ideal bir yerdir.

Kilo Kaybı:
Bir saat sandalyede sallanmakla, 150 kalori yakabilirsiniz. Sandalyede sallanarak kaslarınızı çalıştırabilir ve güçlendirebilirsiniz. Ayrıca vücut duruşunun geliştirilmesinde de faydalıdır.

Yaşlılara Faydaları:
Pek çok yaşlı sallanan sandalyede sallanmaktan çok hoşlanır; farkında olmasalar da sallanmak aslında sağlıklarına çok fayda sağlamaktadır. Sallanmak endişelerini azaltır; bu da depresyonla ilişkili konularda daha az ilaç kullanmalarını veya hiç kullanmamalarını sağlar. Sallanmak ayrıca denge becerilerini geliştirir ve kazalara bağlı düşmeleri azaltır. Ayrıca inaktif olanlar için müthiş bir egzersizdir.

Sallanan sandalye, sadece bir mobilyadan çok daha fazlasıdır. Kendinize bir tane alın ya da kendi sandalyenizi kendiniz yapın ve sorunlarınızdan ucuz, basit ve rahatlatıcı bir yol ile uzaklaşın.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...