Spektroskopi

FatihBilim & Teknoloji0 Yorum19 Aralık 2015767 kez okundu

Spektroskopi

Spektroskopi kavramı, daha çok kimya biliminde kullanılmakta olan bir kavram olmakla birlikte, inceleme alanı itibariyle fizik bilimiyle de ilişkilidir.Bu kavram, kimyada kimyasal incelemelerle aynı anlamda da kullanılmaktadır. Kimyasal incelemeler bir bütün içerisinde değerlendirildiğinde, spektroskopinin bu başlık altında, incelemenin türüne ve de incelenen maddenin yapısına göre farklı tür ve de teknikleri bulunmaktadır.

Fizik ve de kimya bilimi ile ilgilenen bilim adamları, spektroskopiyi sadece kimyasal analiz yöntemi olarak değerlendirmemektedir. Kavramın tam olarak ne olduğuna bakıldığında ise karşımıza, maddeyi meydana getiren temel bileşenlerin ve de maddenin sahip olduğu tüm özelliklerin diğer bileşenler, ses ve de ışıkla incelenmesidir. Spektroskopi, kavram olarak kimya literatürüne girmiş olsa da, fizik ve de daha birçok bilim dalıyla da ilişki halindedir. Kimyasal analizlerin dışında spektroskopi, optik ve de fonotik analizlerin yorumlanmasını da sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında kavramın, bilimin gelişmesinde oldukça önemli roller oynadığı gözükmektedir. Optik ve fonotik analizlerin yorumlanması, kavramın uygulama alanın çok daha genişlemesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda tüm bu inceleme ve de analiz işlemlerinde, gelişen teknoloji ve yeni buluşlar gibi nedenlerle, her geçen gün spektroskopi yöntemleri değişmekte, böylece daha olumlu sonuçlar veren incelemelerde bulunulmaktadır.

Kimyasal incelemelerin yani spektroskopilerin birçok değişik türü bulunmaktadır. Bu türler, başta fonotik, fiziksel ve de optik olmak üzere birçok teknikten meydana gelir. Bazı durumlarda ise, kimyasal incelemelere gerek duyulmaz fakat yine de spektroskopi kullanılabilmektedir. Bu tür durumların başında ise, astrofizik incelemeler gelmektedir. Bilim insanlarınca, maddelerin ışıkla olan etkileşimlerinin incelenmesi olarak da tanımlanmakta olan spektroskopi, analitik kimya ve de moleküler biyoloji gibi gelişen dünyanın en önemli çalışmalarının toplandığı bilim dallarında da kullanılmaktadır. Burada, spektroskopiden maddenin ışık yardımı ile tanımlanması şeklinde faydalanılmaktadır. Yine bu tür alanların dışında diğer bilimsel araştırmalarda da spektroskopi kullanılmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde bakıldığında spektroskopi, üzerinde uzun yıllarca araştırma yapılan bir tekniktir. Bu çalışmalar sonucunda önceleri, maddeler sadece görülebilen ışık ile incelenirken, gelişen teknoloji ile bu durum değişerek artık görünür ışık dışında diğer ışık türlerinin de incelemelerde kullanılması sağlanmıştır.

Spektroskopik incelemelerde, araştırılması yapılmakta olan maddeye bir tanecik gönderilir ve bu taneciğe de uyarıcı adı verilir. Ardından ise, maddenin kendisine gönderilen uyarıcıya vereceği tepki gözlemlenir. Araştırmalarda maddelere gönderilen uyarıcılar, proton, nötron, elektron, atom ya da herhangi bir molekül olabilmektedir. Bu durum, araştırmanın türü ve ne sonuç elde edilmek istendiğine göre farklılıklar göstermektedir. Spektroskopik incelemelerde, maddeler üzerine radyo dalgaları, mikrodalga ve de X ışınları gibi ışınımlar da gönderilebilmektedir. Bu durum, spektroskopinin inceleme alanının ne denli geniş bir alan olduğunun göstergesidir.

Bazı spektroskopi incelemelerinde, herhangi bir madde radyasyona maruz bırakılır ve maddenin radyasyona vereceği tepki incelenir. Aynı zamanda yine maddelerin elektromanyetik radyasyon yayma durumları da spektroskopi incelemelerinde gözlemlenmektedir. Burada maddelerin radyasyon ile ilişkileri incelenerek, özellikle de astronomi bilimi için büyük adımlar atılması sağlanmaktadır. Uzaydaki radyasyondan korunabilme arayışları, maddelerle radyasyon arasındaki ilişkiyi inceleyen spektroskopi araştırmalarıyla şekillenmektedir.Buradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...