Su Aerobiği

FatihÖzel, Sağlık0 Yorum25 Ekim 2016515 kez okundu

su-aerobigi

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar değil. Su aerobiği ekstra kilolardan kurtulmayı sağlayan, aynı zamanda yaz sıcağını yenmek için harika bir yoldur. Yazının devamında su aerobiğinin faydalarından bahsedeceğiz.

Su aerobiği ya da “aqua aerobik” eğlence ve egzersizin mükemmel bir kombinasyonudur. Bu egzersizler ritmik bir biçimde yapılan çeşitli vücut hareketlerini ve dans adımlarını içerir. Standart bir su aerobiği seansı yaklaşık 40- 50 dakika sürer. Bu egzersiz programında yavaş yavaş temel adımlardan yüksek yoğunluklu egzersizlere geçilir. İş kardiyovasküler sağlığı ve kas dayanıklılığını geliştirmeye gelince, su aerobiği standart aerobikten çok daha güvenli bir alternatif haline gelmiştir. Egzersizlerde uzuvlar, göğüs, karın, boyun ve sırt gibi vücut parçaları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Su aerobiği düşük etkili bir egzersiz şekli olduğundan özellikle yaşlılar ve artrit, osteoporoz, sırt ağrısı ve şeker hastalığı olan kişiler için yararlıdır.

Su Aerobiğinin Faydaları

-Vücut, suda olduğu zaman suyun kaldırma kuvveti nedeniyle hafifler. Suyun bu özelliği vücut ağırlığının yaklaşık % 80′ini destekler. Örneğin; normalde 70 kg olan bir kişi boyun derinliğindeki suyun içinde yaklaşık 6 kg ağırlığında olacaktır. Bu da eklemlere, sırta ve gövdeye daha az yük binmesini sağlayacaktır. Suyun kaldırma kuvveti nedeniyle yaralanma riski de daha az bulunmaktadır.

-Su havadan daha yoğundur ve böylece suyun getirdiği direnç de daha çoktur. Sıradan bir su egzersizi, suyun çalışan kaslara her yönden direnç uygulamasını nedeniyle bütün vücut kaslarının hızlıca güçlenmesini sağlayacaktır. Bir saat boyunca suda yürümenin karada yürümekten 2 kat fazla kalori yakmanızı sağlamasının nedeni budur. Suyun bu özelliği göz önüne alındığında su aerobiği, özellikle sakatlanan sporcuların ve ortopedik hastaların rehabilitasyonu için kullanışlı hale gelmektedir.

-Kalp damar sağlığının gelişmesini sağlamak, su aerobiğinin en önemli faydalarından biridir. canlı bahis siteleri HDL (iyi kolesterol) düzeyinin arttırılmasını sağlar. Bisiklet veya koşu gibi diğer kara sporları ile karşılaştırıldığında, suyun içinde çalışırken kalp hızı sabit kalır.

-Uzmanlar, su aerobiğinin kilo vermede diğer sporlara kıyasla daha az gayret gerektiren bir spor olduğunu söylüyor. Bir saat su egzersizi 70 kg olan bir kişinin yaklaşık 402 kalori, 90 kg olan bir kişinin yaklaşık 501 kalori ve 109 kg olan bir kişinin yaklaşık 600 kalori yakmasını sağlar.

-Su aerobiği aynı zamanda artrit ve osteoporoz gibi sağlık sorunları olan insanlar için faydalıdır. Hamile bayanlar için de çok faydalı bir egzersiz türüdür. Su, sırttaki gerginliği ve eklem ağrılarını hafifletir. Ayrıca suyun destekleyici özelliği sayesinde düşme veya devrilmelere karşı dikkatli olmak zorunda değilsiniz.

-Su aerobiğinde tüm vücudunuza egzersiz yaptırırken aynı zamanda yaz sıcağından kaçabilirsiniz. Su vücut sıcaklığının dalgalanmasına izin vermez ve ve böylece aşırı ısınmayı önleyerek sabit bir sıcaklığı muhafaza eder. Çok sıcak bir havada egzersiz yaparken bile serin ve rahat hissedebilirsiniz.

Su Aerobiğinin Sakıncaları

Su aerobik ana dezavantajı yüzme havuzu olmadan ya da bazı durumlarda özel bir eğitmen olmadan egzersiz yapmanın zor olmasıdır. Bir havuza üyelik alabilirsiniz ancak genellikle pahalı bir spordur. Bazı insanlarda deri enfeksiyonları ve tahrişe neden olur. Bu tür sorunlar suyu dezenfekte etmek için havuzlarda kullanılan kimyasal türleri nedeniyle oluşabilir. Bu tür sorunları önlemek için, havuz çıktıktan sonra en kısa sürede uygun bir duş alınması tavsiye edilir. Uygun mayolar da su kaynaklı enfeksiyon riskini azaltmada faydalıdır.

Su aerobiği hamile kadınlar, eklem problemleri olan kişiler, yaşlı ve obezite sorunu yaşayan kişiler için daha uygun bir egzersizdir. Su aerobiği daha eğlenceli, rahatlatıcı ve zevk verici olduğundan kolayca diğer sporları gölgede bırakılabilir. Ayrıca bu egzersiz bir spor salonunda olduğu gibi birçok ekipman gerektirmez. Sadece su, siz ve bu sporun sağlığınıza yapacağı bir çok fayda!

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...