Tokofobi ve Oluşma Nedenleri

FatihGüncel, Sağlık0 Yorum24 Eylül 2013704 kez okundu

hamilelik-catlaklari

Tokofobi, sıkça karşılaştığımız bir vakadır. Bayanların yaşadıkları bu korku yaşamı olumsuz etkilemekte ve depresyon gibi psikolojik problemlere zemin oluşturmaktadır. Doğum yapma korkusu olarak da adlandırılan bu vaka, son zamanlarda sıklıkla görülmektedir. Hamile kalmaya korkan bayanlar ve doğum yapmaya korkan bayanları kapsamaktadır. Normal ve sıradan bir olgu gibi görünse de temelinde ciddi psikolojik sorunlar taşımaktadır. Kadınların son zamanlarda normal doğum yerine sezaryeni tercih etmesi tokofobinin getirdiği bir olgudur.

Tokofobi türleri vardır ve bu türlerin reaksiyonları da değişiklik göstermektedir. Premer, Hamilelik dönemi depresyonuna eşlik eden ve sekonder tokofobi olarak çeşitlenmektedir. Premer tokofobi, daha fazla görülen ve genelde pek önemsenmeyen, fakat ciddi travmalara neden olabilecek bir türdür. Yeni evlenen çiftlerde ve ilk defa çocuk sahibi olacak olan hanımların yaşadıkları bir durumdur. Gebe kalmaya korkan anne adayı, doğum korkusundan, çocuğunu düşürme eyleminde bulunabilir. Hatta kürtaj olarak hamileliğine son vermek ister. Sekonder tokofobi de ise durum daha farklıdır. Daha çok üst üste düşük yapan kadınları etkise altına almaktadır. Ya da bebeği ölü doğan, kürtaj olan bayanlarında sıklıkla yaşadıkları bir korku biçimidir. Doğum esnasında çok acı çeken ve olumsuz durumlar ile karşılaşan hanımları da kapsamaktadır.

Hamilelik dönemi depresyona eşlik eden tokofobi, gebe kalma korkusu olmayan ve başta hamile kalmada herhangi bir endişe duymayan, korkmayan kişilerde görülmektedir. Korku ve kaygılar doğumun son aylarında kendini gösterir ve kadın hormonlarının hassaslaştığı bir dönemi kapsadığı için ağır depresyon gibi olumsuzluklar ile karşılaşabilen bir türdür. Tokofobi, anne adayının yaşadığı ortam ve yaşam ile de şekillenebilir. Eşinin ve çevresinde kişilerin olumsuz tepkisi ile karşılaşan ve doğum korkusu ile bir araya gelen durumlar, kadınları daha derin buhranlara itebilmektedir. İlk çocuğunu doğuracak olan kadınlar, bu korku türünden daha fazla etkilenmektedir. Etraftan duydukları ve yakınlarından şahit oldukları kötü anlatımlar ve yaşananlar, annenin kaygı duymasına neden olabilmektedir. Genetik eğilimi olan ve ailesi, yakınlarında psikolojik hastalıklar görülen kişilerde, tokofobi yaşama olasılığı yüksektir. Son zamanlarda daha fazla görülmesinin bir sebebi de sakat çocukların daha fazla olması ve sakat kalma risklerin artmış olmasıdır. Anne bebeğinin sakat ya da sağlıksız doğacağından aşırı şekilde endişe duymaktadır.

Hamilelik esnasında aşırı şekilde agresif ya da hassas iseniz, uyku problemleriniz varsa, hayattan kopmuş bir tavır takınıyorsanız, yeme alışkanlıklarınızda hissedilir bir değişiklik varsa, ailenize ve etrafınızdaki kişiler ile iletişim problemi yaşıyor iseniz, kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız, enerji kaybınızda azalmalar varsa, gün boyu sık sık ağlıyor ve kötü rüya, kâbus görüyor iseniz, panik atak gibi kalp çarpıntıları yaşıyorsanız, sizde tokofobi problemini yaşayan kişilerden biri olabilirsiniz.

Tokofobi problemini doğum esnasında göz ardı etmemek, kadınların daha rahat ve sağlıklı bir doğum yapmasına ve psikolojik olarak da iyi olmasına katkı sağlar. Doğumdan korkan ve korktuğu için ameliyat ile doğum isteyen hanımlara terapi desteği verilmelidir. Uzmanlar, doğumun doğal bir süreç olduğunu uygun bir dille anlatmalıdırlar. Duyduklarının ve öğrenmiş olduğu bazı kötü olguların gerçekçi olmadığını, anne adayına anlatılmalıdır. Bu esnada ise çevredeki kişilerin yaşanan kötü olayları, hamile olan ve bebek sahibi olmayı düşünen kişiler ile paylaşmamasında fayda vardır.

kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...