Ton Balığının Sağlık İçin Faydaları

FatihSağlık0 Yorum2 Ekim 2014862 kez okundu

Ton-Baligi

Diyetinize, ton balığı ekleyip eklememek konusunda kararsız mısınız? Ton balığı sağlığınız için faydalı mıdır? Bu yazımızda ton balığı ile ilgili aklınızı kurcalayan sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Bir diyete devam ederken, yediğimiz şeylere ve aldığımız kalorilere yeterince dikkat ediyoruz, değil mi? Eğer kilo vermek için diyet yapıyorsanız ton balığı iyi bir seçenek olabilir. Konserve ton balığı, kilo vermek için diyet yapan insanlar arasında oldukça popüler bir seçenek haline gelmiştir. Çeşitli tariflerde kullanılabilecek “Yellowfin”, “Bluefin” ve “Skipjack” gibi bir kaç çeşit konserve ton balığı vardır. Ancak, genel sağlık için ton balığı faydalı mıdır? Cevap hem evet hem hayır! Detaylara bir göz atalım.

Ton Balığı Faydalı Mı? Zararlı Mı?

Bildiğim kadarıyla tüm ton balığı türleri besin içeriği olarak, yağ asitleri haricinde aynı miktarda besin değerleri içerir. Konserve ton balığı, omega-3 esansiyel yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Ancak, omega-3 yağ asitlerinin miktarı balığın yağ veya su içinde konserve edilmesine bağlı olarak, büyük değişiklik gösterir. Yağda konserve edilen ton balığının kalori miktarı, suda konserve edilenlere göre daha yüksektir. Bir porsiyon ton balığı yağını çıkarttıktan sonra bile, bir kutu içinde yaklaşık 330 kalori içerir. Bunlar vücut için zararlı olan doymuş yağları da yüksek miktarda içerir. Öte yandan, suda konserve edilmiş bir porsiyon ton balığı, kutu başına 90 kalori içerir. Bu miktarın çoğu vücudun düzgün işleyişine yardımcı olan proteinlerdir.

Omega-3 balık yağının en önemli yararlarından biri, kan trigliserit seviyelerini düşürmede yardımcı olmasıdır. Ayrıca, kan basıncını düşürür. Kalp krizi ve anormal kalp hızı olasılığını en aza indirir. Buna ek olarak, felç şansını azaltır ve aterosklerotik plak oluşumunu yavaşlatır. Aynı zamanda, romatoid artrit ile birlikte gelen sertliği ve eklem hassasiyetini azaltır. Bunların yanı sıra konserve ton balığı hiperaktivite, diyabet, kanser ve depresyon gibi durumların oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Orkinos balığının tek dezavantajı, cıva içeriğinin yüksek olmasıdır. Denizde cıva seviyesi diğer sular ile karşılaştırıldığında oldukça yüksektir ve ton balıkları denizde avlandığı için, bu kimyasalı yüksek miktarda içerirler. Orkinos mükemmel bir besleyici kaynak olmasına rağmen, içerdiği civa nedeniyle uzun vadede zararlı olabileceği için yüksek miktarlarda tüketmemeniz önerilir. Küçük miktarlar her zaman iyidir. Aynı zamanda, vücudunuzdan bu tür zararlı maddelerin ve toksinlerin atılımını sağlayan yardımcı besinleri tüketebilirsiniz.

Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

-Cilt: Eğer sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, kesinlikle konserve ton balığı tüketmelisiniz. İçinde bulunan doğal yağlar size bir parlayan bir görünüm verir, cildinizdeki nem içeriğini yenilemeye yardımcı olur. Ayrıca, cildin nemli tutulmasına yardımcı olan D vitamini içerir.

-Kalp: Son birkaç yılda, konserve ton balığının kalp üzerine etkileri ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Kalp krizine yol açabilen kardiyak aritmileri önlemede, orkinosta bulunan omega-3 esansiyel yağ asitleri yardımcıdır. Haftada iki kez orkinos balığı tüketen insanların, ayda bir kez tüketen kişilere göre kalp krizine daha az eğilimli oldukları gözlenmiştir. Obez, diyabetik, düzenli içici veya herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın konserve ton balığı tüketmenin olumsuz bir yan etkisi görünmemiştir.

-Saç: Saçı yumuşak, parlak ve sağlıklı tutmak ve sağlıklı saç uzaması için omega-3 yağ asitleri gereklidir. Vücut tarafından doğal olarak sentezlenemediği için besinlerden ek şeklinde alınması gerekir. Saçlarınız kırılgan, kuru ve parlak görünmüyorsa, bu durum vücudunuz bu esansiyel yağ asitlerini gerekli miktarda içermediği anlamına gelebilir. Konservenin içeriklerinin yazılı olduğu etiketi kontrol etmeniz çok önemlidir. Konserve işleme sürecinde bazı yağ asitleri içeriğinden kaldırılmış olabilir.

Hamile Bayanlar!

Hamile veya emziren iseniz, orkinos tüketimini sınırlamak önerilir. Bir haftada 4 orta boy teneke kutu veya 2 orkinos bifteğinden fazlasını yemediğinizden emin olun. Balığın içerdiği cıva doğmamış bebeğin sinir sistemi için zararlı olabilir. Ayrıca, siz ve bebeğiniz için zararlı olabilen diğer çevresel kirleticiler de vardır.

Sonuç olarak ton balığı tüketimi oldukça faydalıdır ancak içerdiği cıvanın vücutta birikip zararlı olmaması için az miktarda tükettiğinizden emin olmalısınız. Kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir besindir ancak vücudu diğer sağlıklı besinler ile desteklediğinize emin olun.

Kaynak:buzzle.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...