Vücutta Karıncalanma

FatihSağlık0 Yorum21 Şubat 20131.836 kez okundu

el_uyusmasi

Günlük yaşam içerisinde hemen hemen herkesin başına gelen karıncalanma olayı, bazen rahatsız edici noktalara gelebilmektedir. Karıncalanma olayı, sinirlerle alakalı bir durumdur ve herhangi bir sinir üzerinde uygulanan basıncı bildiren uyarı sistemidir.

Daha çok, kol ve bacaklarda bu duruma rastlanmaktadır. Kol ve bacaklarda en çok rastlanmanın başlıca nedeni ise, bu organların uzun bir süre ters pozisyonda tutulması ve aynı zamanda uzun süren hareketsizliktir. Fakat karıncalanma her zaman bu durumlar sonucunda oluşmayabilir. Bu olay, aynı zamanda bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Karıncalanmanın belirtisi olduğu olası hastalıklar ise şunlardır;

*Raynaud Hastalığı: Bu hastalık türü, belirtisini karıncalanma olarak gösterebilir. El ve ayak parmaklarında oluşan ve sürekli hale gelen beyazlaşma ve de ardından oluşan mavileşme belirti olabilir. Ya da bunun dışında, çok soğuk havalarda parmakların soğuyunca ısındıklarında parmaklarda acı hissi ve sızlama oluşuyorsa, bu da bir belirti olabilir.

*Karpal Tünes Sendromu: Bu türdeki sendromun ortaya çıkış sebebi, bileklerin ve ellerin sürekli güç gerektiren işlerde kullanılmasıdır. Bir bileklik kullanmak bu durumun ortaya çıkmasını engelleyebilir.

*Disk Fıtığı: Diğer bir adıyla disk kaymasının habercileri olan durumlar, hareket edildiği zaman sırtın alt tarafında oluşan ağrı, baldır ve bacakta meydana gelen karıncalanmalar ve de uyuşmalardır.

Karıncalanma olayı daha çok sinire uygulanan basınç sonucu meydana gelmektedir. Nadiren hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar ki günlük yaşamda karıncalanma ve de uyuşmalara oldukça maruz kalınır. Uyuşma ise, uzun süre hareketsiz kalındıktan sonra ortaya çıkan bir durumdur.

Beyin ve omurilikte  mesaj çözümleyici bölgeler yer alır. Bu bölgeler sinirlerden gelen mesajı çözümler. Bu bölgelerde oluşan hasarlarda da, karıncalanma olayı meydana gelmektedir. Fakat bu tür karıncalanmanın normal yolla oluşan karıncalanmadan bir farkı vardır. O da, bu yolla oluşan karıncalanmaların sürekli olabilmesidir. Bu özellik ise, karıncalanmayı hastalıktan ayıran bir özelliktir. Çünkü normal karıncalanma olayı, sinire uygulanan baskıdan meydana gelmektedir ve bunlara zararsız karıncalanma denmektedir.

Zararsız karıncalanmaların oluşmasındaki en büyük etken, çevresel sinirlerin üzerine uygulanan basınçtır. Beyin, kol ve bacakta yer alan sinirlerden sürekli olarak mesaj alma durumundadır. Mesaj gönderen sinirler tür olarak birbirinden farklılık göstermektedir. Basınç uygulanan bölgeden beyne ve omuriliğe mesajlar iletilir. Bu mesajlar ise, beyin ve omurilik tarafından hatalı bir bileşimde alınır. Bu da, beynin bilinçli alanına aktarılan duyumların düzensizleşmesine neden olur. Karıncalanmaya neden olan duyuyu iletme görevi olan sinirler daha etkili çalıştığından, sadece bu sinirlerden gelen mesajlar geçerli olur.

Karıncalanma olayında, olumsuz bir biçimde etkilenmiş olan kol veya bacak organında yer alan hasarlı sinir daha fazla hasarlanmadan konumun düzeltilmesi sağlanır. Karıncalanmanın temel nedeni, basınca maruz kalarak hasarlı duruma gelen sinirlerin korunmasının sağlanmasıdır

kaynak:bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...