William Boeing

FatihBiyografi0 Yorum11 Aralık 2012792 kez okundu

William Boeing Amerika’nın Michigan Eyaletinin Detroit şehrinde doğmuştur. William Boeing aslen Alman’dır. Ancak Amerikan vatandaşlığına geçince Wilhem olan adı William, Böing olan soyadı ise Boeing olarak değiştirildi. Havacılık sektörünün en büyüğü olmasına rağmen Boeing Şirketinin kurucusu bir Uçak Mühendisi değildir. William Boeing, Maden Mühendisidir. Uzun yıllar kereste ticaretiyle uğraşmıştır. William Boeing İsviçre’de okumuştur ardından Yale Üniversitesi’ne geçmiştir. Ancak Yale Üniversitesi’nden mezun olmadan ayrılmıştır. William Boeing Pasifiğin Grace Harbor bölgesinde bir arazi satın almıştir. Bu süreçte kereste ticaretine devam etmesinin yanı sıra yarış atı işinede girmiştir. 1909 yılında Pasifikte Alaska Fuarına gitmiştir. William Boeing bu fuarda bir makine görmüş ve bu makine onu çok etkilemiştir. Gördüğü şey insanlı uçan bir makinedir. Boeing bunun üzerine Glenn L. Martin firmasından bir uçak satın almıştır ve Martin’den uçuş dersleri almaya başlamıştır. Ancak bir gün uçağı arızalanınca, uçağı satın aldığı firmadan gelip uçağın incelenmesini istemiştir. İncelemeye gelen yetkililer uçağın bir parçasının değişmesi gerektiğini söyleyince bunun üzerine William Boeing parçanın en erken ne zaman gelebileceğini sormuş parçanın 1 aydan önce takılamayacağını duyan William Boeing çılgına dönmüş ve bu yüzden arkadaşı Martin’le tartışmıştır. Bunun üzerine William Boeing arkadaşı olan Westervelt’le kendi uçaklarını yapmaya karar vermiştir. Boeing Westervelte aynen şöyle der “ Kendi uçağımızı kendimiz üretelim, hemde çok hızlı bir şekilde” Bunun üzerine Boeing ve Westervelt anlaşmışlar ve B&W Flying Boat Şirketini kurmuşlar. Boeing kuracakları fabrika için arazi bakmaya koyulmuş ve kendisine Seattle’da bir arazi bulmuştur.

1921 yılında William Boeing Bertha Marie Paschall ile evlendi ve çocukları oldu. Bertha Marie Paschall’ın daha önceki evliliğinden iki çocuğu vardı. Öz çocuğu ünlü bir pilot ve gayrimenkul uzmanı oldu. Üvey çocukları ise havacılık sektöründe kariyer yaptılar.Boeing ve Westervelt 1916 yılında ilk uçaklarını ürettiler. Şirketin adı ilk uçakla beraber Pasifik Aero Products Co. olarak değiştirildi. 1917 yılında Amerika 1. Dünya savaşına girince şirketin adı Boeing Airplane Company (Boeing Uçak Şirketi) olarak değiştirildi ve şirket 50 adet uçak siparişi aldı. Bu siparişi veren Amerikan Donanmasıydı. Siparişi zamanında ve başarılı olarak teslim eden şirket savaş sonrası ticari havayollarıyla sözleşmeler imzaladı. Uçak sipariş eden ilk ticari havayolu şirketi United Havayolları oldu. Boeing daha sonra Amerikan Posta Sevisine de uçak tedarik etti.

1934 yılında, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tekelci uygulamaları nedeniyle William Boeing’i suçladı. Çünkü Boeing sektörünün tek başina hakimiydi ve her şey onun dilediği gibi oluyordu. 1937 yılında William Boeing havacılık sektörüne yaptığı yatırımın yanı sıra ayrıca yarış atlarına’da yatırım yaptı. 2. Dünya savaşının başlamasıyla Boeing zor günler geçirdi

William Boeing 2. Dünya savası sonunda emekli oldu. Ancak yarış atı yetiştiriciliğine devam etti. 28 Eylül 1956 tarihinde, William Boeing yatta kalp krizi geçirdi ve öldü, külleri denize döküldü.

 

bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...