Yoğurt Neden Bu Kadar Sağlıklıdır?

FatihGüncel, Sağlık0 Yorum25 Şubat 2013791 kez okundu

yogurt

Ülkemizin önemli bir geleneksel gıdası olan yoğurdun, sağlık açısından faydalı olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Peki, neden yoğurt bu kadar faydalıdır? Bu yazımızda yoğurdun sağlık açısından on temel yararı üzerine yoğunlaşacağız.

1. Yoğurdun hazmı sütten daha kolaydır. Süte karşı hazımsızlık yaşayan kişiler (laktoz intoleransı veya protein alerjisi olanlar) yoğurt tüketebilmektedir. Mayalama prosesi yoğurdu sütten daha kolay hazım edilebilir hale getirmektedir. Yaşayan aktif bakteri kültürleri enzim oluşmasına neden olur ve oluşan bu enzimler sütteki proteini kısmen parçalayarak hem özümsemeyi kolaylaştırır hem de daha az alerjik hale getirir. Bu nedenle sütü tolere edemeyen kişiler (özellikle bebekler) yoğurdu herhangi bir bağırsak problemi olmadan tüketebilmektedirler. Miktarı markadan markaya değişmekle birlikte, genel olarak yoğurtta sütten daha az laktoz bulunmaktadır çünkü mayalanma aşamasında sütteki laktoz şekeri, daha kolay emilimi olan glikoz ve galaktoz formuna dönüşmektedir.

2. Yoğurt bağırsak sağlığına katkıda bulunmaktadır. Tıbbi olarak bilinen bir söz vardır: “bağırsağınız ne kadar sağlıklı ise siz de o kadar sağlıklısınızdır”. Yoğurt yediğiniz zaman bağırsağınızı iki yol ile korumuş olursunuz. Birincisi, yoğurdun içerdiği laktobakteri adı verilen kültürlerdir. Laktobakteriler bağırsak yanlısı olarak bilinirler ve kolon kanseri riskini azaltırlar. Kolonda bulunan yararlı bakterilerin gelişmesini desteklerler ve safranın kanserojen safra asidine dönüşmesini azaltırlar. Temel olarak, bu bakteriler zararlı maddeleri (nitrat ve nitritler nitrozaminlere dönüşmeden önce) kanserojen formlarına dönüşmeden önce deaktive ederler. Bu bağırsak yanlısı bakteriler kolonunuzda ne kadar fazla bulunursa, kolon rahatsızlıklarına yakalanma riskiniz o kadar azalır.

İkincisi, yoğurt zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum da kolon sağlığına katkıda bulunup kolon kanseri riskini azaltma etkisine sahip bir mineraldir. Kolon etrafında aşırı miktarda hücre artmasını engelleyerek kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda kanser etkisi olan safra asidine bağlanıp, kolon duvarını aşındırmasını önler. Beslenme düzeninde bolca kalsiyum bulunan insanların (genellikle İskandinav ülkelerde) kolorektal (kolon ve rektum ile ilgili) kansere daha az yakalandığı tespit edilmiştir. Bir çalışmaya göre günde ortalama 1200 miligram kalsiyum alan bireylerin kolorektal kansere % 75 oranında daha az yakalandığı belirtilmektedir.

3. Yoğurt diğer besinlerin biyoyararlanımını arttırır. Yoğurdun mayalanma süreci, kalsiyum ve B vitamini emilimini arttırır. Yoğurttaki laktik asit sütteki kalsiyumun parçalanmasına katkıda bulunarak emilimini kolaylaştırır.

4. Yoğurt bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. 68 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, günde iki fincan kadar yoğurt tüketen bireylerin, üç aylık süre sonunda bağışıklığa yardımcı olan interferon seviyelerinin arttığı gözlenmiştir. Yoğurtta bulunan bakteriyel kültürler aynı zamanda kanda bulunan lökositlerin enfeksiyonla mücadelesini canlandırdığı gözlenmiştir. Bazı çalışmalar da deneysel hayvanlarda yoğurt kültürlerinin anti-tümör etki sağladığını göstermektedir.

5. Yoğurt bağırsak enfeksiyonlarından sonra iyileşmeyi hızlandırır. Bazı viral ve alerjik mide ve bağırsak problemleri, özellikle laktaz üreten hücreler başta olmak üzere, bağırsak yapısını bozmaktadır. Bu sonuç geçici laktozun kötü emilimi problemine neden olmaktadır. Çocukların bağırsak enfeksiyonu geçirdikten sonra süte karşı hazımsızlık yaşamalarının nedeni de budur. Ancak yoğurt düşük laktoz ve yüksek laktaz içerdiğinden dolayı, bağırsaklar tarafından hazmında bir problem yaşanmamakla birlikte ishali iyileştirmede pozitif katkı sağlamaktadır.
Yapılan araştırmalarda, yoğurt tüketen çocukların ishalden daha çabuk iyileştiğini göstermektedir. Birçok çocuk doktoru, sindirim problemlerine karşı çocuklara yoğurt tüketilmesini önermektedir. Bunun dışında antibiyotik kullanımı esnasında da yoğurt tüketimi faydalıdır çünkü yoğurt, antibiyotiğin bağırsakta bulunan faydalı bakterilere karşı etkisini minimize etmektedir.

6. Yoğurt maya enfeksiyonlarını azaltır. Araştırmalar günde 100 gram yoğurt tüketen kadınların, yoğurdun içerdiği canlı ve aktif kültürler sayesinde vajinada bulunan maya kolonilerini azalttığı için, vajinal maya enfeksiyonlarına rastlama oranında azalma olduğu gözlenmiştir.

7. Yoğurt zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Günde 100 gram yoğurt tüketilmesi halinde 450 miligram kadar kalsiyum alınmış olur. Bu miktar günlük tavsiye edilen miktarın çocuklar için yarısı, yetişkinler için % 30 ile 40’ı kadardır. Yoğurtta bulunan canlı kültürler kalsiyum emilimini arttırdığı için, aynı miktarda tüketilen sütten daha fazla kalsiyum ihtiyacı karşılanabilmektedir.

8. Yoğurt mükemmel bir protein kaynağıdır. Sade alınan 100 gramlık yoğurtta 10 ila 14 gram arasında protein bulunmaktadır. Bu miktar çoğu insan için günlük alması gereken miktarın % 20’sini oluşturmaktadır. İçerdiği canlı kültürler nedeni ile aynı miktar sütten alınan proteinden yaklaşık % 20 daha fazla protein içermektedir (10 gram süt 8 gram yoğurda eşit gelmektedir). Yoğurdun mayalanması esnasında süt proteinleri daha kolay emilebilir hale gelmektedir. Bu nedenle yoğurda genellikle “önceden öğütülmüş” sıfatı verilmektedir.

9. Yoğurt kolesterolü azaltır. Yoğurdun kandaki kolesterolü azalttığını gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır. Bunun nedeni olarak yoğurtta bulunan canlı kültürlerin kolesterolü sindirdiği veya yoğurdun safra asidini bağladığı düşünülmektedir.

10. Yoğurt gelişimi destekleyen bir gıdadır. Proteinlerin kolay sindirimi ve laktik asidin mineral adsorpsiyonuna katkı sağlaması özelliklerinden dolayı yoğurt, çocukların bağırsak emilimi problemlerinin büyümesine karşı yardımcı olmaktadır.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...