Zehirlenme Belirtileri ve Çeşitleri

FatihSağlık0 Yorum28 Kasım 2012864 kez okundu

Vücutta belli bir oranın üzerinde bulunduğunda kişinin yaşamsal işlevlerine zarar veren bazen ölüme bile yol açabilen kimyasal maddelere zehir denir. Bu tür maddelerin çeşitli şekillerde vücuda girmesi sonucunda ortaya çıkan durum, zehirlenmedir.

Zehirlenme, zehirli maddelerin yenmesi veya içilmesi, solunması, deri ile temas etmesi ya da bazı hayvanların ısırması ile meydana gelir. Evlerde veya endüstride kullanılan gazların solunum yolu ile vücuda girmesi ya da zirai tarım ilaçlarının vücudumuza temas etmesi de, zehirli maddenin ağız yolu ile vücuda girmesi kadar etkili ve tehlikelidir.
Zehirin özelliğine göre vücutta yarattığı etkiler de belirtiler de farklı olur. Zehirlenmede kişi kendini kaybetmiş ya da bilincini yitirmiş olabilir. Görme bozukluğu, zehirlenmenin belirtilerinden en bilinenidir. Hastanın nefesinden gelebilecek benzin ya da tiner gibi kimyasal maddelerin keskin kokusu hissedilebilir. Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomlar, zehirlenmenin önemli belirtilerindendir. Ayrıca, hastanın derisinde kızarıklık, yanık ve diğer belirtiler gözleniyorsa zehirli temas etmiş olabileceği düşünülür.
Bazı zehirler kusma yolu ile vücuttan çıkarılabilir. Kimyasal maddeler kusarak vücuttan atılabilir. Zehir, kişinin cildine veya giysisine bulaşmış ise derhal elbiseler çıkarılmalı ve cilt bol su ile yıkanmalıdır. Solunum durması veya şok durumunda suni tenefüs uygulanmalı ve hasta vakit kaybetmeden hastaneye götürülmelidir. Eğer hastanın hangi maddeden zehirlendiği biliniyor ise hastaneye başvurulduğunda konu ile ilgili bilgi verilmelidir.

Zehirlenmeleri önlemek için öncelikle evimizde pek çok miktarda zehirli madde bulunduğunu bilmemiz gerekir. Temizlik maddelerinde, kozmetiklerde, boya ürünlerinde ve mobilya cilaların’da, böcek öldürücü ilaçlarda, yakıtlarda, doğal gaz ve diğer gazlarda ve ilaçlarda yüksek oranda kimyasal bileşenler bulunur. Özellikle tedavide kullanılan ilaçların, bilinçsiz ve yüksek dozda kullanılması büyük tehlike oluşturur.

Evlerimizde bu kadar çok zehirli madde bulunurken, küçük çocuklar büyük risk altındadır. Çocuklara zararlı olabilecek tehlikeli maddeleri, onların kolayca ulaşamayacakları yerlerde bulundurmak ve kilitli kutularda saklamak gerekir. Ayrıca zehirli maddelerin bulunduğu kutu veya şişeler, başka ürünler ile karışmaması için mutlaka etiketlenmelidir.
Besin zehirlenmesi, egzoz gazı zehirlenmesi, hayvan ısırıkları ve böcek sokmaları zehirlenme çeşitlerindendir.
Besin zehirlenmesi, besinlerin saklanması sırasında bozulması veya sağlığa zararlı besinlerin vücuda alınması ile gerçekleşir. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, görme bozukluğu, göz bebeklerinin büyümesi ve şok hali, besin zehirlenmesinin belirtilerindendir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bol tuzlu su içirilerek hasta kusturulmalıdır. Sonrasında ise vakit kaybetmeden hastaneye ulaştırılmalıdır.

Egzoz gazı zehirlenmesi, motorlu araçların egzozlarından çıkan zehirleyici karbonmonoksit gazının solunması ile ortaya çıkar. Ayarsız veya düzensiz çalışan, kapalı ortamda çalışır vaziyette bırakılmış motorlu araçların egzoz gazları çok tehlikeli olabilmektedir. Aynı şekilde, evlerdeki soba ve şofbenlerden çıkan zehirli gazlar da benzer etkiyi gösterirler.
Boğulma, bağ ağrısı, cildin ve dudakların morarması, solunum zorluğu, bilinç kaybı, kulak çınlaması ve uyku hali, egzoz gazı zehirlenmelerinin belirtilerindendir. Böyle bir durumda hastanın hemen temiz hava ile bol oksijen alması sağlanır. Sonrasında hasta en kısa sürede hastaneye götürülmelidir.

Hayvan ısırıkları ve böcek sokmaları da ölümcül tehlikelere neden olabilmektedir. Basit ısırıklarda yara sabunlu su ile güzelce yıkanırken, böcek sokmalarında böceğin ısırdığı yer kanatılır ve amonyakla temizlenir. Hayvan ısırıkları ile bulaşabilecek hastalıklara karşı, evlerde beslenen kedi ve köpek gibi hayvanların düzenli olarak aşılanması oldukça önemlidir. Zehirli böcek sokmalarında, deride şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı olur. Yüksek ateş ve bulantı da görülebilir. Böyle durumlarda hasta kısa sürede doktora ulaştırılmalıdır.
Yazar:Ayşegül Güngör – bilgiustam.comBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...