Zodyak

FatihAstroloji & Rüya Tabirleri0 Yorum8 Mayıs 2017452 kez okundu

zodyak-astroloji

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu kavramın en yalın haliyle tanımlanması ise şu şekildedir. Dünyadan uzaya doğru bakıldığında, görülebilen tüm yıldız ve de gezegenlerin görünebildiği bir gök kubbe perspektifine zodyak, ismi verilmektedir.

Bu kavrama, dünyadan bakıldığında görünürlülüğü en fazla olma özelliğindeki güneş de dahildir. Bu kavram hakkında oldukça kabul gören bir diğer tanım ise, dünyadan gökyüzüne bakan bir kişinin, gökyüzündekileri görebilmesidir. Farklı tanımlarla ifade edilebilen fakat hepsi de aynı anlama gelen zodyak, günümüzde burç yorumlamalarında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Burç yorumlamalarında zodyak, yıldız haritası ve de ekliptik gibi kavramlarla birlikte ifade edilebilmektedir. Günümüz dünyasında burç yorumlarına, medya araçlarında çok sık yerverilmektedir. Bazı gök cisimlerinin hareketlerine bağlı olarak elde edilmekte olan astrolojikbilgiler, burç yorumlamalarına imkan sağlamaktadır. Her gün yayımlanmakta olan burç yorumlamaları, Batı astrolojisi temel alınarak hazırlanmaktadır. Batı astrolojisinde Koç burcu 0 noktası yani başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Batı astrolojisi haricinde, başta Çin ve de Hint astrolojisi olmak üzere daha birçok astroloji türü bulunmakta ve de yorumlamalar farklı olmaktadır. Astroloji türlerinde yorumlamaların farklı seyretmesi, zodyak kavramının kullanımında farklılığa neden olmaktadır. Tüm burç yorumlamaları gökyüzüne bakılarak yapıldığı için, yorumlamaları yapan kişilerin gökyüzüne bakarak elde ettiği gök kubbe perspektifi, zodyak tanımını ifade etmektedir.

Dünya üzerinden gökyüzüne bakıldığında güneşin konumu gün içerisinde farklılıklar gösterdiği gibi, yıl içerisinde de farklılıklar göstermektedir. Güneşin konumu değiştiği gibi,dünyanın güneş çevresindeki hareketine bağlı olarak takımyıldızların konumu da değişiklikler göstermektedir. Zodyakta, hem gün içerisinde hem de yıl içerisinde güneş ve takımyıldızlar gibi gök cisimleri sürekli yer değiştirmektedir. Gök cisimlerinde meydana gelen bu değişimler, insanlar tarafından burçların insanlara farklı etkilerde bulunması olarak algılanmıştır. Zodyak okuma, 12 burç türünün ve de burç türlerinin etrafından gerçekleşen olayları incelemektedir. Burç türlerinin yorumlanması adına oldukça önemli bir etken olan zodyak okuma, geçmiş dönemki bilgilerden esinlenmektedir. Tarihin eski dönemlerinde var olan dünyanın güneş etrafında değil de, güneşin dünyanınetrafında döndüğü zamanlarda oluşmuş birçok eski bilgi, astolojideki zodyak okumaya birçok katkılarda bulunmaktadır. Astrolojik yorumlamalarda kullanılmakta olan güneşin yıl içerisindeki konum değişiklikleri, asıl olarak dünyanın güneşin etrafında dönme özelliğindenkaynaklanan bir durumdur.

Son yıllarda adından daha da sık bir şekilde söz ettirmekte olan burç yorumlamaları, zodyakların okumaları sayesinde gerçekleşmektedir. Bu noktada yıldız haritası, kişinin burç özellikleri açısından önemlidir. Yıldız haritası adı verilen kavram, kişinin doğduğu anda zokyakta görülen gök cisimleridir. Burçların sahip olduğu çeşitli özelliklerin, kişinin doğum anında zokyakta yer alan gök cisimlerinin ve bu cisimlerin konumu sayesinde ortaya çıktığına inanılmaktadır. Burçlara göre kişinin sahip olduğu karakteristik özellikler, zodyaktakigörüntülerdir. Kişinin doğum anındaki zodyak resmi, aynı zamanda kişinin yıldız haritası olarak da adlandırılmaktadır. Bazı kişiler tarafından insanların doğum anındaki Zodyakları incelenir ve burç yorumlarında bulunulur. Zodyak resmini yorumlayan kişilere ise, astrolog ismi verilmektedir. Astroloji, astronomi biliminin incelemiş olduğu gök cisimleriyle alakalı olmakla birlikte, astrolojinin herhangi bir bilimselliği bulunmamaktadır.

kaynak:bilgiustamBuradan Paylaşabilirsiniz!
Etiketler: , , , , , , ,

Facebook Twitter YouTube GooglePlus RSS RSS
Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

Hotmail.com yerini Outlook.com a bırakıyor

 Microsoft, adıyla özdeşleşen ve yıllardır kullanıcılara hizmet sunduğu Hotmail.com...

Daahi1 Yorum1 Ağustos 2012
Yağmurun Oluşumu

Yağmurun Oluşumu

  Ülkemizin iklimi incelendiği zaman, ülkemizde çeşitli bölgelerde çok çeşitli...

Fatih1 Yorum3 Ocak 2013
Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Akik Taşının Sağlığa Etkileri

Doğada yer alan taşlar, oldukça çeşitli türlerde bulunabilmektedir. Bu duruma neden olan...

Fatih1 Yorum21 Mart 2014
Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Böcek Fobisinden Korunma Yolları

Genellikle çocukluğumuzdan kalma bir anı olan böcek korkusu, bazı insanların hayatını...

Fatih1 Yorum28 Mayıs 2014
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Stres Çarkı

Stres Çarkı

Stres çarkları hayatımıza yakın bir zamanda girmiş ve önemli bir biçimde gündemimize...

Fatih0 Yorum10 Mayıs 2017
Zodyak

Zodyak

Zodyak kavramı; tanımına astronomi, burçlar ve de resim gibi kavramları almaktadır. Bu...

Fatih0 Yorum8 Mayıs 2017
Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Az Yiyerek Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde obezite hastalığı yayılmaya başlamıştır. Fast-Food yiyerek beslenen...

Fatih0 Yorum29 Mart 2017
Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan bir bitkidir. Birçok hastalığa şifa olduğu...

Fatih0 Yorum18 Ocak 2017
Su Aerobiği

Su Aerobiği

Yaz ayları pek çoğumuz için açık hava egzersizleri yapmaya uygun zamanlar...

Fatih0 Yorum25 Ekim 2016
 • Özkan
  Buradan konuları paylaşırken kaynak belirtme durumu da olsa daha iyi olur. Bu konular asılsız durumda oluyor nereden alındı kitap mı,…
 • Daahi
  deneme mesajı
 • fatih
  mesaj deneme mesajıdır.
 • sultan
  çok teşekkür ederim ödevimde kullanacağım bunu kısaca anlatılmış teşekkürlerr
 • Daahi
  outlook.com sitesinden en acilinden mail adresi almak gerekli gibi gözükmekte...